Redakce | Pondělí, 28. prosinec 2020 |
Mělník má tajuplné okolí. Sám leží v nížině na soutoku Labe a Vltavy, ale severně, hned za táhlým kopcem, se otevírá romantika rozeklaných kaňonů a skal – Kokořínsko. Tam, kde divoké údolí přechází v otevřenější krajinu, stojí roubenka, místo naší návštěvy.
Dlouho jsme bydleli s rodinou v Mělníku na sídlišti. Když už jsme cítili, že nám čtyři stěny přestávají stačit, začali jsme se poohlížet po nějaké hezké chatě v okolí. Za nějakou dobu se však naše představa změnila a posunula směrem k bydlení stálému, k vlastní zahradě a domu. Rozhodně dřevěnému. Když se nám podařilo získat pozemek v katastru obce tady v údolí, náš dřevěný sen začal dostávat reálnější podobu.
Nejprve jsme se přikláněli ke srubu. Nebyli jsme v chráněné oblasti, ale za jeho hranicí, kde by srub stát mohl, přesto naše finální rozhodnutí padlo na roubenku; zejména když jsme si prohlédli kouzelné chaloupky beskydské firmy Sruby Pacák. Tuto společnost jsme si také vybrali jako realizátora stavby naší budoucí roubenky. S architektem i dodavatelem jsme se shodli, stavba proběhla bez problémů a náš nový domov brzy stál.
obr.: V nadcházející sezóně budou pokračovat zahradnické práce kolem domu a drobné dodělávky. Foto: Martin Zeman
Volné výhledy do zeleně
Tohle místo je opravdu jedinečné. Jen pár kilometrů jižně odsud leží Mělník, ale jakmile se silnice vedoucí z jeho předměstí přehoupne přes les, starosti z nás spadnou. Necháme je doslova za kopcem ve městě a už jenom vdechujeme úžasně ostrý, svěží a čerstvý vzduch kokořínského údolí, které se tady kolem naší roubenky rozšiřuje a mění z divokého skalnatého kaňonu v mělké údolíčko s líně tekoucím potokem Pšovkou.
Tady už nejsou skalnaté sevřené stěny a prudké kopce, které stíní slunci a zkracují den, tady jsme na slunečné stráni, na příjemné louce v dálce lemované lesem. Navíc máme tu výhodu, že nedaleké chatky jsou vidět jenom z kuchyně a ložnice, ale hlavní výhledy z domu zůstávají volné. Z jižní štítové strany a prosluněné rohové terasy se tak díváme do krajiny bez lidí: na zahrady, na louku, k lesu.
Foto: Martin Zeman
Obklopeni smrkovým dřevem
Stěhovali jsme v létě 2009 a prožili jsme tady už necelé tři zimy a také dvě léta s výlety, houbami a vším, co k přírodě patří. Mimochodem – je tady první ochranné pásmo vody kolem Pšovky, z kohoutku nám teče výborná a vyhlášená „kojenecká“ voda z vrutických pramenů.
Ale zpět k roubence: celý náš dům je vlastně smrkový – stěny jsou z beskydských smrků, smrkové jsou podlahy, palubky i okna. Cítíme se tady velmi příjemně. Ke světlému dřevu ve velké obytné místnosti jsme zvolili jako kontrastní doprovod černý tepaný kov zábradlí na galerii. Je z dílny místního pana kováře. Smrkové dřevo a kov netvoří v interiéru tak nesourodou dvojici, jak by se mohlo na první pohled zdát; celek nás oslovil svou výrazností a originalitou
V přízemí domu je jedna dřevěná příčka, zbytek tvoří příčky sádrokartonové. U kamen jsme ale nechali vybudovat zděnou stěnu kvůli akumulaci tepla. Kachlová kamna s vložkou v sobě skrývají metrák šamotu, který sálá v zimě celé hodiny. Na střeše jsme si původně představovali břidlici, ale její cena se ukázala příliš vysoká a museli jsme tento plán zkorigovat. Nakonec jsme zvolili velkoplošné betonové tašky.
obr.: Jednoduché kovové zábradlí lemuje schody a galerii nad obývacím prostorem s krbovými kamny. Foto: Martin Zeman
obr.: Druhé schodiště je nové, u jeho paty ještě vidíme provizorní fixování. To zmizí, až přibude nástěnná knihovna spojená se schody. Foto: Martin Zeman
obr.: Prosklený jižní štít poskytuje nerušené pohledy do daleka. Foto: Martin Zeman
Nápaditý interiér i názvy pokojů
Dům je kompaktní, ale vzdušný, výborně vyřešený, je tady volnost, ale současně útulno a všude je blízko a všechno po ruce. K tomu možná přispívá i naše „specialita“ – dvojí schodiště. Jedny schody máme hned u vchodu ve čtvercové hale, prosvětlené díky skleněným dveřím a dvěma střešním oknům. Tohle hlavní schodiště je kombinací kovu a světlého rustikálního buku.
Druhé schody stoupají ve velké obytné místnosti nad kachlovými kamny až na galerii. Po galerii se projde dveřmi do chodby, která pak nakonec ústí zase u schodiště hlavního. Toto menší pokojové schodiště je rovné – změnili jsme totiž plán a ustoupili od schodiště dvakrát lomeného, aby v obýváku schody nezabíraly moc místa.
Ani nevíme, jak se u nás vžilo pojmenování jednotlivých místností. Máme názvy pokojů jako někde na šlechtickém sídle, říkáme si v legraci s manželkou. Nad schody je tak hudební pokoj, který čeká, kdo si přijde zahrát na některý z hudebních nástrojů, seniorský pokoj v přízemí je zase určen pro prarodiče a v budoucnu, až nebudeme moci do schodů, bude náš. Nyní je to prozatím spíš sklad.
obr.: Přechod mezi moderní kuchyňskou linkou a rustikálním masivním stropem změkčují proutěné košíky. Foto: Martin Zeman
Klidné bydlení a skvělí sousedé nádavkem
Hned jak jsme se do roubenky nastěhovali, její duch začal fungovat, a bylo to znát. A to je možná nakonec vůbec to nejdůležitější. Nový nábytek, dotvoření zahrady a další maličkosti přijdou postupně… to hlavní je totiž hned bydlet a lépe žít, dýchat lesní vzduch, procházet se kolem potoků. Naše obec je navíc místo velice společenské.
To bylo jedno z nejpříjemnějších zjištění, nečekaný a velký bonus, který nás po přestěhování čekal. Tady ve vesnici nemine týden, aby se něco nepořádalo, podle ročního období sportovní turnaje, společenské akce, obecní výlety, vandr s dětmi, dětské dny, hudební festivaly a zpívání koled u obecního vánočního stromu… a to je, troufám si říci, něco opravdu výjimečného.
Foto: Martin Zeman
Odpovědi na tyto a další otázky vám nejlépe zodpoví dodavatel toho domu.
Získat více informací
Technické parametry
- Architekt: Daniel Vlček
- Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: roubenka
- Krov: dřevěný
- Střešní krytina: černá betonová taška Bramac MAX
- Dveře vstupní: dřevěné, výroba Milan Švácha Nové Strašecí
- Okna: dřevěná eurookna s izolačním trojsklem
- Podlahy: dlažba a dřevěné palubky
- Zábradlí a kovové prvky: kovářství Václav Šťastný, Vysoká
- Topení: tepelné čerpadlo vzduch-voda Siemens, kachlová kamna s vložkou Romotop
- Rozloha pozemku: 1450 m2
- Zastavěná plocha: 120 m2
- Podlahová plocha: 180 m2
Chtěli byste bydlet v podobné roubené stavbě? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost Sruby Pacák s.r.o. se zabývá výrobou a dodávkou dřevostaveb z masivu od hrubé stavby po stavby na klíč, dřevěných interiérů a zahradních doplňků ze dřeva.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…