Redakce | Čtvrtek, 17. leden 2019 |
Kvalitní střešní krytina je základem každé dřevostavby i zděného domu. Jestliže právě řešíte, co zvolit jako střešní krytinu pro vaši budoucí dřevostavbu, nabízíme vám v tomto článku základní přehled nejběžnějších materiálů i s popisem jejich předností i nedostatků.
Střešní krytina - rozdělení podle hmotnosti
- Těžká střešní krytina - mezi nejpoužívanější těžké krytiny patří krytina z betonových tašek a z krytina keramických pálených tašek
- Lehká střešní krytina - do této skupiny patří hlavně plechová krytina, lehká krytina z plastu nebo dřevěný či asfaltový šindel
Střešní krytina - rozdělení podle materiálu
- Keramická pálená střešní krytina
- Betonová střešní krytina (betonová taška)
- Plechová střešní krytina
- Plastová střešní krytina
- Kanadský (střešní) šindel
- Hliníková střešní krytina
- Zelená střecha
- Asfaltová střešní krytina
- Došková střecha
- Další přírodní materiály (jako dřevěný šindel, břidlice)
Keramická pálená střešní krytina
Pálené keramické tašky jsou na našem území tradiční a dosud nejrozšířenější střešní krytinou. Představují klasiku mezi skládanými střešními krytinami pro šikmé střechy. Jsou vhodné do jakýchkoli klimatických podmínek. Patří mezi střešní krytiny s dlouhou životností, která může dosáhnout 100 let. Nabídka na trhu je velmi široká, stejně jako škála tvarů a barev.
Obvyklá hmotnost se pohybuje mezi 35 - 45 Kg/m2. Běžně se keramické tašky používají na střechy se sklonem 22 - 40°. Nejlehčí z pálených tašek můžeme použít i při minimálním sklonu střechy 12°.
Výhody pálených tašek
- dlouhá trvanlivost
- mimořádně mrazuvzdorná a pevná
- skvěle odolává vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu a krupobití
- výborně tlumí zvuk
- barva pálených tašek se dlohodobě nemění
- jsou ekologické a zdravotně nezávadné
- recyklovatelnost
Nevýhody pálených tašek
- vyšší hmotnost - vyžadují robusnější a pevnější krovy
- nasákavost
- křehkost
- vyšší pořizovací cena
Betonová střešní krytina (betonová taška)
Betonová střešní krytina je z běžně používaných těžkých krytin nejodolnější a její životnost přesahuje 100 let. Je ale nejtěžší střešní krytinou, a proto vyžaduje krovy s vysokou únosností. Představují levnější řešení mezi skládanými střešními krytinami pro šikmé střechy než pálené střešní tašky.
Hmotnost betonových tašek může být až 80 Kg/m2. Bezpečný sklon při použití betonové střešní krytiny je 22 – 25°. Běžně lze betonovou střešní krytinu použít i u střech se sklonem od 12°.
Výhody betonových tašek
- opravdu dlouhá trvanlivost (více jak 100 let)
- časem a zráním se zvyšuje pevnost
- výborně tlumí zvuk
- odolnost proti tlaku
- nízká nasákavost
- ekologická výroba
- levnější než keramické tašky
Neýhody betonových tašek
- vyšší hmotnost - vyžadují robusní a pevné střešní konstrukce
- odolnost proti vysokým mrazům
- poréznost a zadržování nečistot (např. mechy)
- barevná nestálost
Plechová střešní krytina
Mezi plechové střešní krytiny patří plechové šablony a krytiny z tabulového pozinkovaného a měděného plechu. Plechové šablony bývají většinou profilované do vzhledu klasických tašek. U velkoplošných rozměrů plechu je doba montáže nižší než u těžkých tašek. Rychlost pokládky záleží ale na konkrétním typu a rozměru krytiny.
Kromě rychlé a efektivní pokládky je výhodou i životnost, která u měděné krytiny může být až 200 let. To ale neplatí pro všechny plechové krytiny stejně a záleží na typu plechové krytiny a její povrchové úpravě, která může životnost ještě zvýšit. U nejlevnějších pozinkovaných ocelových plechů se životnost pohybuje kolem 20 až 30 let. Plošná hmotnost plechové krytiny bývá kolem 5 až 10 Kg/m2.
Výhody plechové střešní krytiny
- nízká hmotnost - vhodné pro střechy s nízkou únosností
- u střech s jednoduchým tvarem rychlá doba pokládky
- vysoká životnost (záleží na typu a povrchové úpravě)
Nevýhody plechové střešní krytiny
- vyšší nároky při skladování
- možná kondenzace par pod krytinou při teplotních výkyvech
- vysoká zvuková vodivost a hlučnost
- velká tepelná vodivost - nutnost zateplení
- barevná nestálost
- vysoké nároky na kvalitu řemeslného provedení
- u složitě provedených střech nárůst nákladů na montáž
- vyšší cena
Zelená střecha
Zelená vegetační střecha představuje jasnou volbou pro ekologicky zapálené stavitele. Nejen že přináší mnoho výhod, je navíc atraktivní i na pohled. Kompletní popis technologií, provedení a skladby rostlin by vydalo na somostatný (a možná ne jeden) článek.
Prvním typem ozelenění střechy je extenzivní zelená střecha, která je jednoduchá a využívá nenáročné květiny a traviny. Druhým typem je ozelenění střechy je intenzivní zelená střecha, kde lze na střeše pěstovat i keře a malé stromy.
Výhody zelené střechy
- ekologické výhody - zlepšení mikroklimatu, zvlhčují prostředí, ochlazují vzduch, zachycují prach a jiné škodliviny, přínosy pro živočichy
- ekonomické výhody - chrání před dopadem UV paprsků, před extremními rozdíly teplot, zlepšuje tepelnou izolaci domu, snižuje odtok srážkové vody
- velmi dobře pohlcuje zvuk a snižuje hlučnost
Nevýhody zelené střechy
- velké zatížení střešní konstrukce
- vysoká pořizovací cena
- další možné náklady při úpravách konstrukce, hydroizolace
- pravidelná údržba (zavlažování, hnojení, vysazování nových rostlin)
Jak vybrat střešní krytinu?
Střešní krytinu byste měli vybírat s ohledem na styl dřevostavby, lokalitu umístění a také v návaznosti na nosnost krovu a sklon střechy. Může se také stát, že výběr střešní krytiny vám předepíše místní regulativ, který může určovat jak sklon, tak materiál, i barevný odstín střechy. Proto se vyplatí informovat se nejdříve na příslušném stavebním úřadě.
Dodavatel střešní krytiny většinou nabízí komplexní řešení pro vaši střechu. Proto je vhodné zakoupit u něj i ostatní prvky, od různých průchodů střechou až po celý okapový systém. Získáte tak ucelený systém, který bude na sebe bez problémů navazovat a zároveň si ušetříte čas a peníze s dalším sháněním dodavatele a materiálů.
Pokud stavíte dům s výrobcem dřevostaveb, pak vám poskytne plný servis, nabídne a navrhne i vhodnou střešní krytinu s ohledem na již zmíněné provedení dřevostavby. Vedle nabízených materiálů můžete vybírat také z velkého množství barevných provedení.
Záruka na střešní krytinu
Záruka 30 let na střešní krytinu není dnes nic neobvyklého. Pokud pro svou dřevostavbu zvolíte střešní krytinu od známých výrobců, máte dlouholetou záruku. I tak se ale raději informujte u svého dodavatele, jakou poskytuje na střešní krytinu záruku, abyste měli přesné informace.
S kým stavět střechu?
V našem adresáři firem naleznete kontakty na výrobce střešních krytin a dodavatele střešních systémů, včetně ukázek jejich realizací a referencí. Firmám navíc můžete přímo zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku prostřednictvím webového formuláře na kartě firmy. Určitě této možnosti využijte a žádejte více informací, jsou tu pro vás.
Kam dál?
Další zajímavé články na téma stavba střechy, naleznete v kategorii střecha.
Další díly seriálu:
Vybíráme materiály - jaká okna do dřevostavby?
Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby (tento článek)
Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha
Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…
-
Úskalí ploché střechy
Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…
-
Užitečné tipy, aby se v podkroví bydlelo příjemně
Možná máte dům s půdou, kterou jste doposud nevyužívali, a chcete ji přeměnit na nové místnosti. Nebo plánujete kompletně přestavět ty stávající, protože přestaly vyhovovat…
-
Češi vsadili na jistotu a nejdůvěryhodnější značkou střešních krytin zvolili opět BMI BRAMAC
9. ročník největšího průzkumu zákaznické důvěry v České republice ukázal, že Češi jsou věrní svým oblíbeným značkám. I přes turbulentní změny na trhu obhájily více než…