Komerční sdělení | Pondělí, 01. říjen 2018 |
Vegetační střecha je prvek, díky němuž zlepšujeme prostředí, ve kterém žijeme. Ať už se jedná o dřevostavbu, kancelářskou budovu, nebo rozsáhlé skladiště, zelená střecha potěší oko a přináší množství ekonomických i environmentálních výhod.
Úspora energie
Zelené střechy působí jako aktivní tepelná izolace. Při letním slunném dni se může prostá plochá střecha rozpálit až na 70 °C, na stejné ploché střeše pokryté vegetačním souvrstvím však bude teplota sotva poloviční. Takový teplotní rozdíl znamená u vegetačních střech účinnou regulaci teplotních výkyvů, stálejší tepelný komfort a s tím spojenou markantní úsporu na nákladech za klimatizaci vnitřních prostor. Opačný efekt můžeme očekávat v zimě, kdy dochází ke snížení tepelných ztrát.
Prodloužení životnosti střechy
Střešní hydroizolace bývá vystavena obrovským tepelným extrémům a klimatickým vlivům (například kroupám). Zelená střecha poskytuje ochranu a prodlužuje její životnost až na dvojnásobek.
Zadržování srážek
Při přívalových deštích dochází v zastavených oblastech často k zahlcení kanalizačních sítí. Voda nestíhá odtékat a způsobuje množství problémů. Díky své retenční schopnosti dokážou zelené střechy pojmout značné množství vody a postupně jej pak uvolňovat. S pomocí zelených střech lze zredukovat náklady na vsakovací či retenční zařízení i na odvádění srážek do kanalizace.
Ochlazování prostředí
Městské tepelné ostrovy (urban heat islands) jsou stále diskutovanějším problémem městských aglomerací. Zastavěné plochy s minimem zeleně akumulují sluneční energii a posléze ji (i během nočních hodin) vyzařují. Tyto plochy pak mají citelně vyšší teplotu než prostředí se zelení. Vegetační střechy dokáží odpařovat nashromážděnou vodu a tím ochlazovat své okolí.
Ekologický prvek
Zelená střecha je sama o sobě biotopem, který přitahuje množství malých živočichů a přispívá tak k větší biodiverzitě, ať už je instalována kdekoli.
Zlepšení kvality ovzduší
Rostliny na střechách produkují kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý při fotosyntéze. Filtrují také částice prachu a nečistot ve vzduchu. Částice se zachycují na povrchu lístků a déšť je pak spláchne do substrátu. Rostliny rovněž absorbují plynné škodliviny a aerosoly – 1 m2 zeleně na střeše může absorbovat cca 0,2 kg aerosolového prachu a dalších škodlivin za rok. Rostliny také vážou těžké kovy.
Extenzivní zelená střecha s technologií předpěstovaných rozchodníkových rohoží nevyžaduje zvýšené statické nároky a dokáže poskytnout všechny zmiňované výhody okamžitě po instalaci. Odpadá dlouhé čekání na zapojení celé plochy s rizikem eroze, jako je tomu při realizaci rozhozem řízků i výsadbou z kontejnerů. Tyto rohože pěstuje ve vlastní školce v České Republice firma Sedum Top Solution s.r.o. Na předpěstované rohože je používán speciální substrát od firmy BBCom s.r.o. – největšího producenta střešních substrátů v ČR. Celkový výsledek závisí také na kvalitě realizace a použitých materiálů. Spolehlivým dodavatelem celkových řešení je firma Roagrotex s.r.o.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha
Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…
-
Úskalí ploché střechy
Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…
-
Užitečné tipy, aby se v podkroví bydlelo příjemně
Možná máte dům s půdou, kterou jste doposud nevyužívali, a chcete ji přeměnit na nové místnosti. Nebo plánujete kompletně přestavět ty stávající, protože přestaly vyhovovat…
-
Češi vsadili na jistotu a nejdůvěryhodnější značkou střešních krytin zvolili opět BMI BRAMAC
9. ročník největšího průzkumu zákaznické důvěry v České republice ukázal, že Češi jsou věrní svým oblíbeným značkám. I přes turbulentní změny na trhu obhájily více než…