Petr Houška | Středa, 17. duben 2013 |


Blíže k obloze
U střešních oken nehledejme klasické okenní závěsy na boku - neotevírají se totiž do stran. Osa otevírání může být v polovině výšky rámu – tato se označují jako kyvná. Druhou variantou je uložení závěsů v horní části – tato se označují jako výklopně-kyvná. Konstrukce tohoto typu okna je dokonce využita v praktickém střešním balkoně a terase. Obě řešení mají tedy hlavní výklopně kyvné okno, pro terasu je použito malého svislého okna, které se otevírá podél boční osy - vstupujeme tak na malou terasu. V případě střešního
balkonu nevstupujeme na žádný balkon, ale po otevření menšího výklopného okna na závěsech ve spodní části až do svislé polohy. Zůstáváme tak stát v místnosti, ale přesto máme krásné výhledy a dostatek čerstvého vzduchu.
Umísťovat rovnoměrně
Správné navržení velikosti, počtu a především umístění střešních oken je pro zkušeného odborníka snadným úkolem. Je logické, že čím více oken instalujeme-tím více světla budeme mít. Základní poučkou o minimální zasklené ploše zní tak, že plocha skel musí být minimálně jednou desetinou z podlahové plochy osvětlované místnosti. I když plochou zasklení dosáhneme minimálního požadavku, je nutné okna rozdělit rovnoměrně po místnosti a neshlukovat je do velkých centralizovaných celků. Místnost by nebyla osvětlena stejnoměrně. Musíme však pamatovat na silné letní slunce a na tepelné ztráty okny v chladném období roku.
Výškové umístění střešních oken má také svá základní pravidla - spodní hrana okna by měla být ve výšce od 85 do 100 centimetrů a horní v rozmezí od 185 do 220 centimetrů. Spodní hranice je nastavena na tuto hodnotu z důvodu, že většinu času v místnosti sedíme a tím bychom při vyšší hodnotě přišli o výhledy do okolí. Tyto hodnoty neplatí pro fixní a elektricky ovládaná okna umísťovaná do nedostupné výšky pro osvětlení různých galerií či podkrovních místností otevřených až do krovu.
foto: Velux
Vaše komentáře (4)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
Mějte případnou vlhkost u plochých střech pod kontrolou
Zkušenosti s realizací stovek projektů plochých střech dřevostaveb nás přivedly k jednomu z největších problémů, kterému musí majitelé staveb čelit – vlhkosti. Vlhkost, která se…
-
Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha
Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…
-
Úskalí ploché střechy
Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…
-
Užitečné tipy, aby se v podkroví bydlelo příjemně
Možná máte dům s půdou, kterou jste doposud nevyužívali, a chcete ji přeměnit na nové místnosti. Nebo plánujete kompletně přestavět ty stávající, protože přestaly vyhovovat…