a.janousek | Čtvrtek, 15. březen 2012 |
Dřevěná střešní krytina ze štípaného šindele může někoho odradit zvýšenou hořlavostí a v některých případech i nižší trvanlivostí. To však závisí na tom, jak je šindel kvalitně štípaný a položený, z jaké je dřeviny a jestli je či není dům zastíněný stromy.
Díky dekretům Marie Terezi byl šindel vytlačen z městské zástavby kvůli ochraně obyvatel před požáry. Ty vznikaly pouze díky špatně provedeným komínům, kde bylo běžné zazdívání trámů do jejich těla. Dnes už to normy zakazují a trámy musjí obejít komínové těleso pomocnou konstrukcí. Když se řekne šindel, každý bude vědět, o čem je řeč a jak asi vypadá.
Český šindel
V našich krajích je známý šindel úzkého podlouhlého tvaru, na jednom boku má drážku a na druhém klín, který zapadá do dalšího šindele v řadě. Přední hrana se upravuje sražením na 45° nebo jen zaříznutím do pravého úhlu. Povětšinou jsou vyrobeny z málo trvanlivého smrkového dřeva a impregnují se pro zvýšení životnosti. Podle účelu staveb a úhlu střechy se volí buď jednoduché, nebo dvojité krytí. Šířka je proměnlivá podle vstupního materiálu – od 5 do 17 cm. Nenajdeme je pouze ve skanzenech, ale i na novostavbách nejen v horských oblastech. Dnešní stavebníci se rádi navracejí k tradičním ekologickým materiálům.
Alpský šindel
Oproti českému šindeli nemá alpský šindel boční pero a drážku proti zatékání vody, kvůli tomu se na střeše překrývá třikrát - tím je krytina dokonale těsná. Jeho tělo je o polovinu tenčí než u českého typu a obnažená je jen přední třetina délky. Pro šířku šindelů platí stejné hodnoty jako u českého typu. Podle použití se volí z délek od 25 do 70 cm. Přední hrana je nejčastěji upravená sražením na 45° a zaříznutím do pravého úhlu. Výjimkou není hrana opatřená rádiusem. V německy mluvících zemích má tento šindel dokonce velmi přísnou výrobní normu, takže se na trhu rozhodně nesetkáme s nekvalitním výrobkem. Nemusíme ale pro něj jezdit za hranice – několik firem na našem území se zabývá jeho výrobou. Použít jej můžeme prakticky na všechny šikmé střechy, a to od přístřešku pro auto přes rodinný dům až třeba po sakrální stavby. Pokud se nechceme starat o fasádu domu a obnovovat barvu, můžeme ho obléknout také do šindele. Fasádní se nijak neliší oproti střešnímu a přibíjí se na rošt pouze ve dvou vrstvách.
Technologie výroby
Tradičním ručním i strojním štípáním šindelů nedochází k přerušení vláken dřeva – to by měla za následek nasákavost a krátkou trvanlivost střechy. Poznáte jej podle drobných vlnek na povrchu – není hladký. Podle požadované délky šindele se uřízne z klády špalek s nadmírou 3 cm. Prvně se odštípne kůra včetně takzvané běle, špalek se následně rozčtvrtí a odštípne se vnitřní část kmene zvaná jádro. Ze vzniklého polotovaru se už dlouhým klínem štípou jednotlivé tenké šindele tak, aby byla vlákna kolmo k ploše šindele – to je takzvaný radiální směr letokruhů. Výsledný šindel se tím pádem během své životnosti nijak nekroutí. Vzniklý polotovar se formátuje ručním pořízem, přední hrana se případně upravuje sražením a od cca 1/3 délky se šindel plošně ztenčuje, to kvůli překládání vrstev.
Z jakých dřevin nejčastěji?
Na šindele se v Evropě většinou používá lehce obrobitelný – ne však moc trvanlivý smrk a díky velkému množství pryskyřic sice hůře obrobitelný, avšak velmi trvanlivý modřín. Jako další dřevina se používá cedr všech druhů, který je velmi odolný proti hmyzu i dřevokazným houbám. Dům opatřený šindelovou krytinou dává domu krásný přírodní vzhled.
Vaše komentáře (5)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha
Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…
-
Úskalí ploché střechy
Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…
-
Užitečné tipy, aby se v podkroví bydlelo příjemně
Možná máte dům s půdou, kterou jste doposud nevyužívali, a chcete ji přeměnit na nové místnosti. Nebo plánujete kompletně přestavět ty stávající, protože přestaly vyhovovat…
-
Češi vsadili na jistotu a nejdůvěryhodnější značkou střešních krytin zvolili opět BMI BRAMAC
9. ročník největšího průzkumu zákaznické důvěry v České republice ukázal, že Češi jsou věrní svým oblíbeným značkám. I přes turbulentní změny na trhu obhájily více než…