Dagmar Šimonová | Pondělí, 24. říjen 2011 |
"Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhou zimu. Co může nabídnout společnost Lindab jako ochranné střešní prvky krytiny do extrémních podmínek?" Na to jsme se zeptali Štěpána Láška, produktového manažera společnosti Lindab. Pokud Vaše dřevostavba stojí v horské oblasti, určitě jeho rady neignorujte.
Existuje mnoho různých typů bezpečnostních prvků
Lindab nabízí systém bezpečnostních prvků střech, který obsahuje široký sortiment prvků zajišťujících jak bezpečný pohyb osob po střeše, tak ochraňuje střechu, okapy a přilehlé prostory před náporem sněhu. Máme několik typů sněhových zachytávačů, mohou být trubkové, někdy nazývané tyčové. Dalším typem jsou sněhové zábrany deskové, jež tvoří kovový rošt nebo perforovaná deska.
Existují také atypické sněhové zábrany, například speciální háky, do kterých se obvykle vkládá dřevěná kulatina. Dalšími bezpečnostními prvky jsou rozrážeče sněhu nebo speciální tašky s výstupky. Ty ovšem neslouží k udržení sněhu na střeše, ale pouze sjíždějící masu sněhu roztrhají na menší díly, které pak odpadávají z okapové hrany po menších kusech a nepředstavují takové nebezpečí.
Důležité je sněhové pásmo, ve kterém se dřevostavba nachází
Výběr sněhových zachytávačů a zábran obecně záleží na oblasti, tzv. sněhovém pásmu, na délce střechy od okapu k hřebeni a jejím sklonu. Sněhové pásmo je dáno tzv. sněhovou mapou, která je přílohou normy „Zatížení stavebních konstrukcí" a je vytvořena dle podkladů Hydrometeorologického ústavu. Platí, že čím delší bude střecha, tím více sněhu bude působit na sněhovou zábranu, která je namontována nad okapem. Stejně tak platí, že čím bude větší sklon střechy, tím větší kinetický nápor může být sněhem vyvinut na sněhovou zábranu. Vyšší sněhové oblasti vyžadují instalovat zábrany dokonce v několika řadách, aby se váha sněhu rozložila po dvou, třech, čtyřech metrech v délce střechy.
Ve Skandinávii se osvědčil systém Lindab Protect, který lze bezesporu doporučit i do českých hor. Naopak v nížinách a běžné zástavbě je pak dostačující odlehčený a levnější systém Safety. Výběr zachytávačů a ostatních bezpečnostních prvků rozhodně doporučuji konzultovat s projektantem a výrobcem krytiny. Případně, že jde o starší rodinný domek nebo nevyhovující krovy, je třeba poradit se také se statikem.
Zdroj: Lindab
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha
Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…
-
Úskalí ploché střechy
Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…
-
Užitečné tipy, aby se v podkroví bydlelo příjemně
Možná máte dům s půdou, kterou jste doposud nevyužívali, a chcete ji přeměnit na nové místnosti. Nebo plánujete kompletně přestavět ty stávající, protože přestaly vyhovovat…
-
Češi vsadili na jistotu a nejdůvěryhodnější značkou střešních krytin zvolili opět BMI BRAMAC
9. ročník největšího průzkumu zákaznické důvěry v České republice ukázal, že Češi jsou věrní svým oblíbeným značkám. I přes turbulentní změny na trhu obhájily více než…