Michal Babor | Úterý, 01. listopad 2016 |
Na příkladu přestavby staršího rakouského domku můžeme krásně pozorovat, jak dokonalým stavebním materiálem dřevo je: ačkoliv nikde netvoří mohutnou masivní konstrukci, dává vzniknout lehké, elegantní stavbě, která přinesla svým majitelům výrazně lepší užitný komfort, aniž by byli nuceni řešit problém s demolicí stávajícího zděného domu.
V roce 1961 si majitelé postavili na svou dobu moderní zděný dům ve svahu nad městem Dornbirn s výhledem do údolí Rýna a na Bodamské jezero. Dům prošel v průběhu své historie řadou drobnějších stavebních úprav, teprve v roce 2012 ale uzrála myšlenka zásadní rekonstrukce: stavba byla morálně zastaralá a také prostorově přestala vyhovovat. Přesto se majitelé nechtěli starého domu úplně zbavit a přáli si také zachovat výhledy, na které byli zvyklí.
Architekt Jochen Specht přišel s nápaditým řešením: dům se obestaví dřevěnou konstrukcí, zvětší se tak jeho užitná plocha, a přesto zůstane ve své podstatě zachován. Jednoduchá myšlenka majitele nadchla. Původní dům byl zbaven veškerého vybavení včetně oken a dveří a uveden do stavu hrubé stavby. Dřevěná sloupková konstrukce, která dům „obklíčila" ze všech stran, vytvořila protipól původnímu zděnému jádru a přitom bylo možné využít všech výhod moderní dřevostavby: vysoký stupeň prefabrikace, rychlá montáž, příjemné interiérové klima a udržitelnost. Stávající krovová konstrukce zůstala zachována a byla protažena o 1,5 metru na okapové straně a o 4 metry na straně druhé.
Z původního domu zůstalo zachováno obvodové zdivo a jedna příčka – dnes je poznáme v interiéru podle omítky a bílého nátěru, který kontrastuje s novými dřevěnými částmi.
Zvláštní důraz byl kladen na to, aby se původní dům stal součástí nové stavby. Z původních oken se staly průchody, staré okno z kuchyně slouží jako průhled, v prostoru jiného okna je umístěna vana. Nově má dům tři podlaží: v přízemí malý sklep, v patře rodinný pokoj, obývací pokoj, kuchyni s jídelnou, dětský pokoj, ložnici a zázemí. Ve třetím podlaží je dětský pokoj, kancelář, malá galerie a servisní místnosti.
Co je ještě nového po rekonstrukci?
- dodatečné zateplení střechy
- dřevěná okna s trojskly
- izolace z pěnového skla a dřevovláken
- tepelné čerpadlo země-voda
- podlahové topení
- dřevohliníková fasáda, výplně z dřevěných panelů opatřených difuzně otevřeným nátěrem
Text Jochen Specht, překlad Michal Babor
Foto Adolf Bereuter, Dornbirn (po rekonstrukci) a Jochen Specht
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…