Renovace nátěru masivní dřevostavby krok za krokem

Renovace nátěru masivní dřevostavby krok za krokem

Redakce | Pondělí, 03. červen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud se rozhodneme pro masivní dřevostavbu, musíme počítat s tím, že ji budeme muset jednou za několik let natřít, pokud si ji nepostavíme například z modřínu nebo cedru, které nátěr nezbytně nevyžadují. Co ale dělat v případě, že nebyl nátěr kvalitní nebo byla dřevostavba v tomto směru dlouho neudržována? První rada zní – experimentování na vlastní pěst se nevyplácí!

Krok 1. - obroušení starého nátěru roubenky

masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-1masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-2

 

Zákazník mě požádal o renovaci nátěru roubeného domu, který koupil. Bylo zřejmé, že stav nátěru není dobrý, protože doba, kdy se dal bez problémů obnovit, už dávno uplynula. Nátěr byl degradován a dřevo na místech bez barvy bylo poškozené, ztmavlé, leckde dokonce napadené plísněmi.

Po zhodnocení celkového stavu bylo zřejmé, že musí být zásadním způsobem obnoven nátěrový systém, což znamenalo kompletní odstranění staré barvy a založení nového nátěrového systému. Vzhledem k typu stavby jsem se rozhodl pro alkydový nátěr.

Krok 2. - napuštění dřeva napouštědlem

masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-3masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-4

 

Po pracném obroušení starého nátěru jsme napustili dřevo napouštědlem s obsahem biocidních látek proti zamodrání, plísním, houbám a řasám. Dřevo jsme natónovali do sytějšího odstínu, protože i když jsme původní barvu obrousili až na zdravou vrstvu, bylo jasné, že po napuštění ztmavne v místech, kde už nátěr neplnil svoji funkci a kde působením vody a slunce došlo k poškození dřeva.

Krok 3. - aplikace nátěru

masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-5masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-6

 

Aplikací sytějšího odstínu jsme částečně potlačili velké barevné rozdíly. K dokonalejšímu barevnému vyrovnání bychom museli zvolit ještě tmavší odstín, ale to už by utrpěl ráz dřevostavby a ztratila by se kresba dřeva. Výsledný odstín byl určitým kompromisem mezi zakrytím barevných nedostatků způsobených nedostatečnou údržbou a nátěrem, který stále přiznával přirozenou krásu dřeva. Tmavší místa pod nátěrem dávala staršímu domu přirozenou patinu a v novém kabátku dřevostavba celkově prokoukla.


srubyaroubenky-casopis-titulka-2-2019-200x238

Tento článek vyšel v časopisu sruby&roubenky 2/2019

 

Krok 4. - dokončená renovace nátěru

masivni-drevostavba-roubenka-renovace-nateru-drevostavby-pavel-ehl-7

V tomto provedení nátěr vydrží na nejvíce povětrnostně namáhané straně (k západu) přibližně tři až čtyři roky. Po této době bude nezbytné provést včasný obnovovací nátěr, aby nedošlo k poškození povrchu a nebylo nutné absolvovat celou náročnou proceduru s odstraňováním degradovaného nátěru znovu.

pavel-ehl
Text a foto: Pavel Ehl
odborník na nátěry dřevostaveb

 
SaR 2-2019
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop