Petr Houška | Pondělí, 01. říjen 2012 |

Vosk je dar přírody se širokým spektrem použití
Dnes má vosk uplatnění i v oborech, ve kterých by ho většina z nás opravdu nehledala. Ve farmacii se jej užívá na potahovací látku tablet pro snížení rychlosti rozpouštění léčiva, v medicíně je součástí tmelící látky užívané při operacích poranění lebky, ve zbrojařském průmyslu pro konzervaci součástek a dokonce známá cukrovinka s názvem lentilka je jím opatřena na povrchu pro dosažení lesku.
Vosk a olej
Většina vosku pochází v dnešní době od afrických včel – kvůli jejich vyšší výkonnosti. Voskové nátěrové materiály jsou povětšino směsné. V prvním případě se jedná o spojení dvou přírodních produktů – lněného oleje a včelího vosku, vzniká tak velmi zajímavý produkt použitelný pro interiér i exteriér. Lněný olej proniká hluboko do dřeviny, kterou po vytvrdnutí zpevňuje a na povrchu vzniká ochranná lesklá vrstva vosku. Pokud chceme dosáhnout lesklého vzhledu, lze dřevo přeleštit. Na trh výrobci dodávají i probarvené přípravky v řadě odstínů. Včelí vosk s přirozeným obsahem propolisu (takzvaně „včelí kyt" – ve starém Egyptu ho bylo využíváno jako léčebného a mumifikačního přípravku) přispívá ke konzervaci dřeva. V prostorech, kde je zvýšená vzdušná vlhkost, omezuje difuzi vodních par do dřeva. Lněný olej s voskem je velmi vhodný do prostorů, v kterých je už z jejich podstaty nelogické použití syntetických nátěrů: sklepy - sklady pro uchovávání potravin a vín, stáje – kotce a podobně.
Vosk, silice a syntetická ředidla
A jako druhá varianta je směsný nátěr z vosku včelího či a karnaubského (ten je získávaný z brazilské palmy Copernicia prunifera) rozpuštěných ve směsi éterických olejů (silic rostlin) a syntetických ředidel pro vysokou viskozitu. Voskové nátěry mají jednu nevýhodu, není možné je aplikovat na povrchy, které už mají na sobě vrstvy syntetických či vodou ředitelných nátěrů. Mimoto jsou o něco dražší než běžné barvy, ovšem jejich spotřeba je výrazně nižší.
Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”
-
Dopřejte své dřevěné terase péči, kterou si zaslouží
Po zimě si vaše dřevěná terasa zaslouží trochu pozornosti. S ochranným olejem Karbolineum, speciálně určeným na dřevěné povrchy snadno obnovíte její vzhled a prodloužíte její…
-
Jak ochránit dřevěné houpačky a cvičební hrazdy na zahradě
Dřevěné houpačky a venkovní hrazdy jsou nejen funkčními prvky zahrady, ale také krásným estetickým doplňkem, který přináší radost dětem i dospělým. Pokud jejich konstrukci…
-
Pečujte o dřevo legendární lazurou
Vítejte ve světě, kde tradice potkává inovaci a kde je péče o dřevo považována za umění. Karbolineum Extra představuje lazuru, která je synonymem kvality, odolnosti a estetické…
-
Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení
Vlastníte dřevostavbu, zahradní domek, pergolu nebo dřevěný plot? Dříve či později řešíte otázku čím vše natřít, aby dřevo dlouho sloužilo svému účelu, zůstalo co nejdéle…