Dagmar Čechová | Čtvrtek, 16. říjen 2014 |
Staré noviny mohou skončit v krbu, kontejneru, sběrných surovinách – nebo ve vnějším plášti domu. Stačí je rozdrtit na jemná vlákna, obohatit o látky bránící hoření a zafoukat do dutin nebo nastříkat na stěny. Takto zjednodušeně řečeno vzniká jeden z nejprogresivnějších izolačních materiálů poslední doby – celulóza.
Na rozdíl od celulózy, používané v textilním a papírenském průmyslu, která se získává z čerstvé dřevní hmoty, je zdrojem té pro stavební účely recyklovaný tříděný novinový papír. Jeho rozemletím a rozvlákněním vzniknou drobné částice podobné vločkám s množstvím vzduchu (ten je nosičem tepelně izolačních vlastností) vyplňujícím prostor mezi nimi.
1 - Trvale udržitelná výroba
Je velmi ekologická - dřevo je obnovitelný zdroj a celulóza vzniká recyklací. Ve srovnání s obvyklými izolačními materiály (minerální vlákna, polystyren či polyuretan) se při výrobě využívá obnovitelných zdrojů a zlomku energie. Pro výrobu celulózové izolace se používají pouze noviny, nikoliv časopisy. Novinový papír je vysoce kvalitní, má vlákna jednotné velikosti a barvy a neobsahuje těžké kovy z přísad tiskařských barev.
2 - Nehořlavost
Základní hmota by byla náchylná k napadení mikoroorganismy a také dobře hořlavá. Proto se přidávají další látky, soli hořčíku a malý podíl borité soli, které ji chrání před nhmyzem a plísněmi a zajišťují jeho odolnost proti hnilobě a požáru. V pevné struktuře izolace brání šíření požáru nedostatek kyslíku. Při odborných zkouškách se zjistilo, že z rozdrcené papírové hmoty se při požáru uvolňuje také krystalicky vázaná voda, která způsobuje ochlazení a hasební účinek.
3 - Dodatečné zateplení dutin
Celulózovou hmotu lze po přidání vody a lepivých přísad snadno aplikovat nástřikem. Častěji se však využívá minimální hmotnosti celulózových vloček pro foukání pod tlakem. Vločky vyplní dokonale a bezodpadově jakýkoliv prostor a jejich hladký povrch přitom absolutně kopíruje veškeré prvky stavební konstrukce. Nikde nevznikají žádné spáry, mezery či vzduchové kapsy.
4 - Fázový posun
Bude-li činit alespoň 15 hodin, pak teplo z vyhřáté fasády pronikne například do ložnice až někdy kolem 6. hodiny ráno – a to určitě oceníme. Vysoká úložní kapacita celulózy způsobuje jednoznačně zpožděný průnik vysílaného slunečního tepla. Díky hutnosti a vysoké specifické měrné tepelné kapacitě celulózové izolace dochází k časovému zpoždění průniku teplotní vlny izolací dovnitř budovy a k jejímu narovnání. Fázový posun tepla činí až 16 hodin.
5 - Regulace vlhkosti
Zní až absurdně, že by se mohl papír podílet na vyrovnávání hladiny vlhkosti v interiéru, zkoušky však tuto vlastnost celulózy prokázaly. Dokáže vlhkost nejen pohlcovat a zadržovat, ale také následně uvolňovat v objemu až 30% její hmotnosti. V případě špatného zpracování parotěsných zábran se celulóza lépe než jiné izolace dokáže s vlhkostí vyrovnat a umožňuje opětné vysoušení izolační vrstvy.
Martin Klíma
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…
-
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit…
-
Sádrokarton se v Česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes…
-
Jak jednoduše zateplit střechy bungalovů? Rychlé řešení přináší foukaná minerální izolace
Bungalovy nabízejí mnoho výhod včetně snadné údržby či bezbariérovosti a flexibility ve využití prostoru. Ještě donedávna ale jejich majitelé museli při zateplování střešních…