Redakce | Čtvrtek, 08. říjen 2020 |
Dřevostavba vybavená experimentálním systémem vytápění a ohřevu teplé vody pomocí tepelného čerpadla na stejnosměrný proud, který je poháněn elektřinou z fotovoltaických panelů. V případě nevyužití se energie ukládá do baterií. Nad celým domem je použita vegetační skladba střechy, která spolu s přesahem a venkovními žaluziemi udržuje v interiéru příjemnou teplotu i během léta.
Pochvalujeme si
Na celém domě máme vegetační střechu – místo střešní krytiny jsou vysázeny rostliny. Střecha má výborné akumulační schopnosti, v zimě dobře izoluje, v létě se dům nepřehřívá. Skvělé je I větrání s rekuperací; v kombinaci s vegetační střechou a dobrým zateplením domu jsme i v parném létě (dům je situován na jižní Moravě, kde bývá opravdu horko) schopni udržet v domě teplotu kolem 25 °C. Jinak máme nejraději celkovou atmosféru a velkou šatnu.
Foto: Centrum pasivního domu
Nadstandard a vychytávky
Tepelné čerpadlo je napájeno stejnosměrným proudem z fotovoltaických panelů, takže není nutný střídač a nedochází ke ztrátám energie. Nevyužitá energie je uchována v bateriích. V době realizace se jednalo o jediný takový projekt v České republice, jedná se téměř o ostrovní systém. Na chodbách a v koupelně máme nouzové LED osvětlení napájené baterií, kterou dobíjí solární systém, a které se rozsvítí při výpadku elektrického proudu.
Foto: Centrum pasivního domu
Co jede na elektřinu
Vše. Denně vaříme a pračka se u nás téměř nezastaví, což je na aktuální spotřebě elektřiny znát.
Foto: Centrum pasivního domu
Inteligence domu
Vytápění a ohřev teplé vody lze ovládat vzdáleně přes internet. Do budoucna počítáme s vyšší mírou řízení.
Foto: Centrum pasivního domu
PASIVNÍ domy - jak se staví, jak se v nich žije...
- Návrh a stavba pasivního domu
- Technologie
- Projekty a realizace
- Zkušenosti
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi. Přes 220 stran informací pouze za 60 Kč
koupit časopis
Využití dešťové vody
Na zahradě je instalována podzemní jímka a voda je používána na zalévání zahrady.
Foto: Centrum pasivního domu
Co plánujeme dodělat
V domě máme připravené rozvody pro centrální vysavač a chceme dořešit automatizaci zastínění domu, které by v době intenzivního slunečního svitu mělo okna zastínit. Čidla na žaluziích jsou již připravena.
Foto: Centrum pasivního domu
Co bychom příště udělali jinak
Snad jen umístění jedné zásuvky. Jinak i přesto, že se jedná o náš první dům, jsme se trefili se vším a v domě se cítíme „jako doma".
Jana a Petr
majitelé domu
Technické parametry
- Typ domu: dřevostavba, aktivní, Nová Zelená úsporám
- Zastavěná plocha: 230 m2
- Užitná plocha: 191 m2
- Spodní stavba: železobetonová deska na pěnoskle 500 mm
- Konstrukce: montovaná, prefabrikovaný panel, kombinace difuzně uzavřené a otevřené konstrukce, čidla měřenítepelná izolace: stěny obvodové konopná izolace, vnitřní stěny minerální isover
- Fasáda: kontaktní zateplovací systém z EPS a minerální vaty isover se silikonovou omítkou
- Střecha: vegetační s přesahem – SDK deska, minerální izolace, zavěšený podhled, minerální izolace mezi krokvemi, OSB deska, 550 mm
- Okna / vchodové dveře: dřevěná macek, trojsklo, UF = 1,05 W/m2K, ug= 0,5 W/m2K, UW = 0,81 W/m2K, dveře Slavona SC92 – Ud= 1,05 W/m2K
- Podlahy: dlažba
- Teplo a větrání: FTV panely 2,1 kWp, tepelné čerpadlo Sunnycold 6 kW na stejnosměrný proud pro ohřev zásobníku na TUV a topení, rekuperační jednotka Atrea RB4 na stejnosměrný proud, temperace podlahy obývacího pokoje z důvodu pobytu malých dětí na podlaze
- Skladba stěny (směrem zevnitř): SDK instalační předstěna 52 mm, Rigistabil 12 mm, Kvh konstrukce s výplní konopnou izolací 140 mm, Rigistabil 12 mm, osluněné strany kontaktní zateplovací systém se silikonovou omítkou izolace EPS 200 mm, severní strana minerální izolace 200 mm
- Celková tloušťka stěny: 420 mm
- Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,11 W/m2K
- Roční spotřeba energie: 5 250 kWh
- Voda – zdroj a likvidace: veřejný vodovod + vl. studna, veřejná kanalizace
- Projekt: Zdeněk Kaňa, www.uspornebydleni.cz
- Realizace: Úsporné bydlení s.r.o., www.uspornebydleni.cz
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…