Redakce | Středa, 25. září 2019 |
Rádi bychom Vám představili DEKLARACI UDRŽITELNOSTI inspirovanou kolegy z Velké Británie a Slovenska. Prostřednictvím deklarace je možné se připojit k závazkům, které povedou ke změně přístupu architektů a dalších účastníků stavebního sektoru a přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí našich měst a obcí v celé České republice.
Deklaraci jsme s uznávanými kolegy z oboru ladili během léta a umístili na doménu ARCHITECTS FOR FUTURE.
Navazujeme tak na aktivity, které si vzaly za cíl rozšíření povědomí o klimatických změnách v naší společnosti, např. Konference Ministerstva životního prostředí - „Změna klimatu v ČR – mitigace a adaptace", Česko sází budoucnost, Týden pro klima a další.
Po desítkách tisíc let se naše euroamerická civilizace odvážila vyčlenit se z ekosystému planety a zavinit tak změnu rovnováhy klimatu i ztrátu biodiverzity. Nezbývá než si znovu uvědomit, že jsme stále součástí jednoho ekosystému a že naše šance na přežití spočívá v přijetí cirkulárních principů a využití všech novodobých vymožeností techniky. Významný potenciál představuje stavebnictví, které je původcem téměř 40 % globálních emisí oxidu uhličitého (CO2). Jeho významný vliv na změny klimatu bezprostředně souvisí s dopadem na naše životy.
Pokud chceme, aby se stavebnictví stalo součástí udržitelného přístupu k planetě Zemi a dokázalo reagovat na změny klimatu, musíme změnit model chování všech účastníků stavebního procesu. Architekti, stavební inženýři, investoři i uživatelé staveb by společně měli navrhovat budovy, města a infrastrukturu jako neoddělitelnou součást většího, udržitelného systému života.
Výzkum a nové technologie nabízejí řešení, pomocí nichž můžeme začít tuto transformaci okamžitě. Zatím nám však chybí kolektivní vůle a společný zájem. Jsme si vědomi této situace a chceme přistupovat k plánování a výstavbě tak, aby na budoucí život na Zemi měla pouze pozitivní vliv.
Věříme, že sympatie k závazkům uvedených v DEKLARACI UDRŽITELNOSTI vyjádří subjekty aktivní ve stavebním sektoru.
Za podporu a sdílení této myšlenky děkujeme.
Ing. Tomáš Vanický
Centrum pasivního domu, z.s.
Deklaraci připravilo Centrum pasivního domu, z.s. (www.pasivnidomy.cz) a Ekodům, z.s. (www.sdruzeni-ekodum.cz)
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…