Tisk
V Česku je více než 1600 pasivních domů. V pasivním standardu je desetina všech novostaveb

V Česku je více než 1600 pasivních domů. V pasivním standardu je desetina všech novostaveb

Redakce | Pondělí, 15. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Více než 1 600 domů v České republice splňuje podmínky pasivního domu. Češi se do stavby pasivních domů pouštějí stále častěji, pasivní domy se stávají mainstreamem. Dokládají to statistiky Centra pasivního domu, dle kterých se již bezmála 10 % všech novostaveb rodinných domů staví v pasivním standardu. Hlavními důvody jsou eliminace tepelných úniků a následná úspora energie.

 

Hlavním důvodem pro stavbu pasivního domu je zejména ušetření cenné energie a tím i peněz. To si podle odborníků uvědomuje stále více jedinců z české populace. „Lidé se už neptají, co to je pasivní dům, ale jak ho postavit a které technologie použít,“ uvedl ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta. K vzestupu obliby pasivních domů přispěl také dotační program Nová zelená úsporám. „Program je nově kontinuální, takže si každý může v klidu rozmyslet, jestli se mu investice do kvalitního a zdravého bydlení vyplatí,“ dodal Bárta.

Podle aktuálních statistik využilo program Nová zelená úsporám za první dva měsíce od jeho spuštění v říjnu 2015 více než 1 500 lidí, kteří si zažádali o částku převyšující 343 milionů korun. Státní fond životního prostředí v roce 2016 očekává uvolnění prostředků v hodnotě 2,85 miliardy korun. V kontinuální výzvě tak lze žádosti podávat až do roku 2021. Pro občany je připraveno celkem 27 miliard korun.

Dotace podporují i pasivní domy

Kromě výměny oken, dveří nebo zateplení domu podporuje výzva také výstavbu domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že se výše dotace odvíjí od dosažených energetických úspor a může pomoci uhradit až 50 % celkových výdajů. Nejvíce žadatelů hlásí Moravskoslezský, Středočeský a Jihomoravský kraj. Nejméně žádostí naopak pochází z Karlovarského a Libereckého kraje. Nejčastěji si lidé žádají o podporu na zateplování, kam směřuje přes 70 % financí z dotací. Zájem roste i o příspěvky na pasivní domy. Aktuálně se eviduje okolo stovky žádostí.

ekocity

Podle odborníků způsobují největší energetické ztráty nejen u pasivních domů okna. Skleněná plocha totiž snadno chladne a špatně izoluje. Ani nejmodernější okna od kvalitních výrobců přitom nedokáží zcela udržet teplo uvnitř domu. „Lidé chtějí jít v tepelné udržitelnosti domu ještě dál a co nejvíce eliminovat tepelné mosty,“ sdělil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax zabývající se výrobou předokenních rolet a venkovních žaluzií. Téměř absolutní izolaci oken podle něj zajistí právě instalace kvalitních předokenních rolet.

„Obecně stínicí technika je rok od roku žádanější. Zatímco rolety výrazně snižují únik tepla, venkovní žaluzie zase pomáhají ušetřit na chlazení budov a klimatizaci. Zájem lze spatřit na vzrůstající poptávce, která u žaluzií meziročně činí zhruba 14 %,“ potvrdil trend Valenta. Nadstavbou pro opravdu kvalitně tepelně zabezpečený dům je podle něj automatické řízení stínění. Motorizace díky čidlům umožní využívat aktuálního počasí. Čidla vyhodnotí počasí vně budovy a podle toho zařídí vytažení nebo naopak stažení rolet. Dům se tak nemůže přehřát ani zcela vychladnout.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop