Michal Babor | Středa, 01. červenec 2015 |
Unikátní stavba rodinného domu s novou konstrukcí na bázi dřeva, hlíny a slámy probíhá momentálně v režii firmy ForDom ve Vídni. Slovenská společnost ForDom totiž v licenci rakouské společnosti LOPAS rozšířila portfolio konstrukčních systémů ohleduplných k přírodě. V konstrukčních dílech vyrobených podle této licence je podle předpisů možné používat výlučně obnovitelné suroviny bez chemických přísad.
Nová technologie je příkladem pokroku ve standardech pasivního bydlení. Vvyniká z hlediska energetické účinnosti a na rozdíl od konvenčních pasivních domů také z hlediska trvalé udržitelnosti. Konstrukce bere v úvahu nejen normy nejvyšší energetické účinnosti s využitím přírodních surovin, ale také poptávku po stavebním systému, který zanechává co nejnižší ekologickou stopu.
Systém je založen na řadě inovativních technologií, které zajišťují nejvyšší vzduchotěsnost celého systému. Důraz je přitom kladen nejen na ekologické stavební materiály, ale také na inteligentní konstrukce, které jsou v souladu s požadavky na moderní bydlení.
Kromě trvalé udržitelnosti je další předností, že systém LOPAS nevyužívá biologicky riskantní stavební materiály, například formaldehyd, rozpouštědla nebo změkčovadla. Vzhledem k použitým materiálům, jako jsou dřevěná konstrukce, slaměná izolace a hliněné omítky, dosahuje konstrukce stěny vyšší hmotnosti než běžné zděné konstrukce. Tato přednost přispívá k optimálním podmínkám vnitřního prostředí a energetické efektivnosti, protože pevnější obálka nabízí lepší klimatické vlastnosti obytných prostor.
Domy postavené v kombinaci dřevo – hlína – sláma jsou téměř plně recyklovatelné – až 99 % hmotnosti domu lze vrátit zpět do přírodního cyklu. Celá konstrukce je difuzně otevřená a CO₂ neutrální. Použití velkého množství organických stavebních materiálů brání uvolňování oxidu uhličitého – v porovnání s jinými stavebními materiály může činit rozdíl oxidu uhličitého až jednu tunu na metr čtvereční zastavěné plochy!
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…