Dagmar Čechová | Čtvrtek, 06. listopad 2014 |
V ČR už stojí přes 1000 pasivních domů. Do 84 z nich může od pátku do neděle nahlédnout široká veřejnost. Koná se 11. ročník Dní otevřených pasivních domů. Po celém Česku se otevřou pasivní rodinné domy, administrativní a školicí centra, ale také bytové domy a základní umělecká škola.
Na kolik vyjde stavba pasivního domu? Opravdu ušetří desítky tisíc ročně? Jak se tam dýchá? Nechte odpovědět ty nejpověřenější – samotné majitele. Akce, kterou v ČR zaštiťuje Centrum pasivního domu, se koná už tento týden, od 7. do 9.11. V katalogu najdete všechny otevřené domy, včetně detailů a kontaktů.
Majitelé domů jsou připraveni si neformálně povídat s návštěvníky o svých zkušenostech s bydlením v pasivním domě. „Akce se koná po celém světě a funguje jen díky ochotě a zápalu majitelů domů. Tím je skutečně unikátní. Sami majitelé, na rozdíl od různých firem, totiž řeknou návštěvníkům své zkušenosti ze stavby a života v pasivním domě zcela otevřeně a bez jakýchkoli zkreslení," říká Iva Černá z CPD.
Během 1. ročníku byl v ČR otevřený pouhý jeden, ve druhém 7, loni přes 70 a letos se zapojilo 84 rozmanitých pasivních staveb. Nejvíce domů bude přístupných ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Poprvé jsou navíc pokryty všechny kraje ČR.
Do akce se zapojilo i několik velkých staveb.
Mezi jedny z nejzajímavějších, které bude možné navštívit, patří nedávno otevřená ZUŠ Karla Malicha v Holicích, nebo vzdělávací středisko Veronica Hostětín v Bílých Karpatech, které je nejstarší českou veřejnou budovou v pasivním standardu.
Poprvé si budou moci zájemci prohlédnout i několik bytových domů v pražských Malešicích a v Hloubětíně, nebo první realizaci „mini" pasivního domu na ploše 100m2 v Ŕíčanech u Prahy.
V některých objektech bude také probíhat doprovodný program. Komentované prohlídky se budou konat například i v pasivní vesničce v Koberovech, v brněnském vzdělávacím centru Otevřená zahrada, či v několika vzorových bytech v pasivních bytových domech v Praze.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…