Dana D. Daňková | Pátek, 15. červenec 2016 |
První skici vznikly v roce 2006, jednotlivé součásti byly realizovány postupně během následujících pěti let. Obec Čínov, dříve Wiederkum, nedaleko Klatov, která v té době ještě neměla ani náves, se měla zanedlouho přičiněním svých občanů stát místem, kde se příchozí rád zastaví.
Pod pojmem drobná dřevěná stavba si většina z nás nejspíše vybaví altánek, pergolu, malý přístavek a podobně. Ovšem dřevo se ideálně hodí nejen pro stavbu praktických objektů, jeho vlastnosti ocení také umělci při realizaci svých výtvarných představ. A v Čínově mají takových drobných staveb hned několik. Jejich autorem je sochař Václav Fiala a mohli bychom je zařadit nejspíše do skupiny takzvaného užitého umění. Místní náves zdobí již několik let.
Sejdeme se u rybníčka
Vesnici původně bez návsi i bez jakéhokoli společenského centra se místní rozhodli zkrášlit a zarostlé prostranství je nyní vpravdě společným uměleckým dílem občanů obce a sochaře Václava Fialy. Ústředním bodem návsi je rybníček, u něhož se lidé čas od času scházeli – stavěli májku, poseděli u ohně a podobně. Z jejich iniciativy proto vznikl nápad dát tomuto místu přirozených setkání tvář, vytvořit náves, kde by bylo možné scházet se během roku při různých příležitostech a kde by si návštěvníci mohli odpočinout a občerstvit se.
„Čínov je obec bez vlastní samosprávy, patří pod Klatovy a já tam mám kamarády, kteří mě vždycky zvali, když postavili májku, na posezení k ohni,“ vypráví sochař Václav Fiala a pokračuje: „A protože nebylo kde jinde sedět, seděli u toho rybníka, kde to bylo takové neutěšené, a jednou mě požádali, jestli bych jim nevymyslel nějakou náves. Začalo to postavením zvoničky, která má elektronické zapojení, takže tam každé poledne a večer zazvonila. To vyvolalo v obci v podstatě pozdvižení, protože to bylo něco tak nového, že občané s tím nebyli spokojení. Ale asi za dva roky se jim mechanismus zvoničky porouchal, a občané zase byli nervózní z toho, že už nezvoní…“.
Zvonička nejen pro okrasu
Základem obnovy byla úprava celého prostoru a vytvoření zpevněných ploch a cest, bylo zavedeno veřejné osvětlení a vysazena městská zeleň. Celý prostor nevznikl najednou, jako velké projekty podle systému „projekt, finance, realizace“, ale byl vytvořen postupně v závislosti na získávání finančních prostředků a také s pomocí místních. Ústředním prvkem nové návsi i celé koncepce je zmíněná zvonička, která dříve nechyběla v žádné vesnici. „Průběžně v čase vznikaly další součásti mobiliáře,“ pokračuje Václav Fiala, „místo k sezení u ohně, využili jsme zapomenutou studnu, která tam byla – nyní je tam spíše její připomínka – visí nad ní kámen s kryptogramem názvu obce, později jsem navrhl snídaňovou lavičku pro celou rodinu, kde mohou ráno všichni posedět… Celé to místo se zkultivovalo a dneska už žije samostatným životem, každý ho chápe jako plnohodnotný střed obce, náves se zvonem a se vším, co k tomu patří.“
Základním materiálem je dřevo a kámen, masivní dubové hranoly nesou stopy opracování pilou a sekerou. Kameny jsou dovezeny z blízkého okolí, velmi dobře ladí se vzhledově příjemným a teple působícím dřevem. Kámen je použit i jako doplněk pro oživení celku – jednou je podhlavníkem na lavici, podruhé, zavěšený nad studnou, nositelem šifrovaného sdělení. Dnes plnohodnotné a nevšední centrum obce se kromě jiného stalo také místem vyhledávaným svatebčany z Klatov, kteří se zde často fotí. „Na návsi se zastavují ti, kteří procházejí obcí nebo projíždějí na kole. Kuriozitou a současně vyznamenáním pro mě je, že svatby, které se uskuteční v Klatovech na radnici, se někdy jezdí fotit tady před tu zvoničku na plácek s pozadím rybníka,“ uzavírá sochař.
Foto Václav Fiala
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…
-
Český soběstačný dům aneb první solární kniha na světě právě vychází!
Patříte mezi ty, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou na planetě Zemi zanechají? Milujete přírodu a slovo udržitelnost vám není cizí? Pak dávejte pozor! Nová a unikátní kniha…
I starý dům může být úsporný! Využijte program Oprav dům po babičce
-
Designér se musí pořád vzdělávat. Ideální příležitost najde na KONFERENCI INTERIÉRY
Práce interiérového designéra není jen o kreslení a modelování. Tento profesionál musí znát ergonomii, typologii a vyznat se v materiálech. Právě materiálů, různých komponentů a…