Dana Jakoubková | Středa, 09. říjen 2024 |
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou krytinou, může to významně zatočit s ekonomikou jinak vysoce úsporného systému vytápění.
Teplovodní versus elektrický
Teplovodní podlahový systém vyžaduje sice vyšší náklady a delší čas na instalaci, ale nižší náklady na provoz v dlouhodobém horizontu. Hlavní výhodou teplovodního vytápění je možnost volby zdroje, kdy například tepelné čerpadlo může snížit provozní náklady oproti elektrickému vytápění zhruba o třetinu.
obr.: Teplovodní systém lze instalovat mokrou i suchou cestou, stejně jako pokládku krytiny. Efektivnější přenos tepla poskytne krytina k podkladu lepená. S podlahovou stěrkou, která dobře vede teplo, jste složitých úvah ušetřeni. Lze ji aplikovat jak na topení zalité v potěru, tak na systémové topné desky suché skladby podlahy.
Foto: Rehau
Elektrické podlahové vytápění má jednodušší instalaci, menší nároky na stavební konstrukce podlah a není zde potřeba žádné další zařízení (kotel, čerpadlo, rozdělovače ...). Proto jsou u něj pořizovací náklady, potřebný čas ale i riziko případné poruchy topného systému logicky nižší.
Oba typy provedení jsou z hlediska tepelného komfortu identické, avšak z hlediska rychlosti reakce na změny venkovní teploty a nahodilé tepelné zisky (což je u úsporných domů velmi zřetelné) je elektrické vytápění rychlejší než teplovodní.
obr.: U elektrického systému je vždy třeba odlišovat, zda se krytina bude lepit k podkladu, nebo bude v podobě plovoucí podlahy. Foto: FENIX
Mokrý versus suchý proces
Zatímco u teplovodního systému je jedno, zda stavba řeší podlahu mokrou cestou (betonový potěr, stěrka), nebo suchou cestou (systémové desky), u elektrické podlahovky je třeba rozlišovat. Samotný topný kabel (odporový drát) lze použít u mokrého i suchého procesu. Elektrickou rohož je ale třeba vždy „zalít" (pouze mokrý proces) a topná folie se hodí výhradně pro procesy suché výstavby. Vzhledem k tomu, že na folii nelze lepit další vrstvy, není ani možné na ni položit jakoukoli podlahovou krytinu. Jde tedy o volbu pod podlahu plovoucí anebo aplikovanou při splnění určitých podmínek, například za použití podložek.
Systém versus krytina
Výběr podlahové krytiny má přímý vztah jak k volbě systému podlahového topení (teplovodní / elektrické, mokrý / suchý proces), tak ke specifiku její pokládky (lepená / plovoucí). Jedno tedy může vyloučit druhé i třetí, či jinak – ne každý topný systém je vhodný pro každou krytinu a stejně tak opačně. Je proto důležité ověřit si u dodavatele podlahových krytin kompatibilitu produktu s vybraným systémem vytápění, protože různé produkty mají různé požadavky. Obzvláště u elektrického vytápění by měla být krytina výrobcem označena jako vhodná pro tento typ. Důležité je i pro kročejovou izolaci a další vrstvy podlahy včetně lepidla použít pouze materiály vhodné na podlahové vytápění.
Lepená versus plovoucí
Zvážit je třeba i způsob pokládky podlahové krytiny. Pevné lepené spojení s podkladem má menší tepelný odpor a je proto vhodnější než plovoucí způsob.
Tepelný odpor versus tepelná vodivost
Nejlepší krytina pro podlahové vytápění je ta, která rychle a efektivně přenáší generované teplo na povrch podlahy. Má tedy dobrou tepelnou vodivost (čím vyšší hodnota, tím lépe) a nízký odpor (čím nižší hodnota, tím lépe), což ovlivňuje výsledný přenos tepla od topných prvků do místnosti. Rovněž platí – čím větší tloušťka krytiny, tím větší tepelný odpor bude materiál klást – propouštět méně tepla a tím vyšší teplotu bude systém vyžadovat, aby bylo dosaženo komfortní pocitové teploty.
Čím lepší je tepelná vodivost, tím nižší bude tepelný odpor (norma = menší než 0,15 m2K/W) a tím menší výkon topného stému budete potřebovat. Výše uvedené parametry ovlivňuje ovšem celá skladba podlahového souvrství, tedy kromě krytiny samotné i vrstva kročejové izolace, parotěsná zábrana či parobrzda, lepidla a podobně. Čím větší bude tepelný odpor, tím markantnější bude i rozdíl teploty na nášlapné vrstvě a opačném konci skladby. Tepelný odpor je sledovaným parametrem i u materiálu pod topením. A by teplo neunikalo dolů, musí být podlaha dobře izolovaná.
obr.: Dřevěná podlaha je známkou luxusu, kvality a komfortu, má ovšem vysoký tepelný odpor a je náchylná k deformačním změnám v důsledku výrazného kolísání teplot a vlhkosti vzduchu. Na podlahové topení je proto vhodnější volit vrstvené panely nebo lamely, které jsou v tomto ohledu výrazně stabilnější. Foto: NOVATOP
Rychle versus pomalu
Stejně jako při pokládce potřebuje krytina čas na aklimatizaci i při spouštění podlahového systému na začátku topné sezóny. Podlahové topení je z principu nízkoteplotní, tedy oproti radiátorům se topí na nižší teplotu podlahy (obvykle 20–21 °C), což přímo souvisí s ekonomikou provozu. Podstatnější je však fakt, že prudký nárůst teploty neustojí bez úhony, kromě keramické dlažby a kamene, asi žádná krytina. Nátop tedy musí být postupný zhruba 5 °C za den, podle toho, o jakou krytinu jde a jak je položena. Maximální teplota podlahy s podlahovým vytápěním je u místností s dlouhodobým pobytem osob omezena předpisy na 27 °C – takzvané hygienické teplotní maximum.
Autor: Dana Jakoubková
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…
-
Podlahám v interiéru vládne příroda. Vyberte si ze široké nabídky materiálů
Vlastnosti dnešních materiálů dávají při volbě podlahových krytin obrovskou volnost. Šlápnout vedle takřka nejde. Záležet tak bude hlavně na preferencích, zda dáte přednost…