Redakce | Čtvrtek, 15. září 2016 |
Většina z nás pobývá doma častěji večer než ve dne, správně zvolené osvětlení je proto jednou z nejdůležitějších součástí interiéru. Pro sruby a roubenky platí úplně stejné zásady osvětlení prostoru jako pro ostatní interiéry. Rozdíl je pouze v instalaci a použití vhodného designu svítidla do tohoto prostředí.
Kromě kombinace designů jednotlivých svítidel musíme brát v úvahu jejich počet, umístění, ale také výkon a energetickou náročnost. Jedno svítidlo v místnosti je dnes již minulostí, zpravidla řešíme několik zón, z nichž každá má svůj vlastní světelný okruh.
Různé osvětlení pro různé činnosti
Hlavní osvětlení většinou vytváří centrální světlo uprostřed místnosti nebo více menších svítidel, rovnoměrně osvětlujících celý prostor. Zajímavým trendem je použití několika svítidel dohromady, která nám svým celkovým výkonem nahradí centrální osvětlení. V místnosti se složitější dispozicí nebo v propojených prostorech s různými účely, například při propojení kuchyně s jídelnou a obytným prostorem potřebuje každá oblast vlastní specifický zdroj světla.
V kuchyni řešíme osvětlení samotného prostoru i pracovních ploch, popřípadě designové osvětlení. V jídelně zase osvětlení jídelního stolu, v obytném prostoru pak celkové osvětlení kombinované s účelovým osvětlením jednotlivých zón a intimním či designovým osvětlením. Pokud jde o materiály, obecně upřednostňuji v masivních dřevostavbách dřevo, sklo, lakovaný kov, textil, kovová či skleněná industriální svítidla hezky kontrastují a zároveň doplňují masivní dřevěné plochy stěn. Ale i vhodný zvolené svítidlo z plastu nebo lesklého či matného kovu – zde záleží na stylu a barevné kombinaci zbytku interiéru – se může stát interiérovým doplňkem.
Závěsná svítidla
Kromě centrálního osvětlení používáme jedno či větší počet závěsných svítidel k osvětlení plochy jídelního stolu. Můžeme také použít pouze jedno svítidlo podélného charakteru, které osvětlí souvisle celou plochu. V hravější verzi zavěsíme nad stolem nahodile několik druhů svítidel. A svou roli může v prostoru hrát každá část svítidla - viditelně přiznané kabely, dokonce v různých barvách a podobně. Je také možné vyvést elektrický kabel v určitém místě a zdroj světla zavěsit tam, kde potřebujeme. Toto řešení je vhodné i při rekonstrukcích, když nechceme vysekávat elektřinu kvůli změně umístění svítidla.
Jednoduchá bodová zápustná a přisazená svítidla
Bodová svítidla jsou ideální pro osvětlení chodby, předsíně, koupelny, toalety a podobně. Mohou být zapuštěná, přisazená, nebo také polozapuštěná. K cílenému osvětlení nějakého prvku v interiéru – sochy, vázy, stěny, můžeme použít směrové osvětlení.
Nástěnná svítidla
Nástěnná svítidla obvykle používáme pro doplňkové osvětlení, pokud nelze umístit světla na strop, mohou suplovat i hlavní světlo. Jestliže si chceme přisvítit na čtení nebo na pracovní plochu, volíme spíše nástěnné lampy s nastavitelným ramenem.
Nástěnná svítidla mohou díky odraženému světlu na zdi také navodit komorní atmosféru, v případě roubené stěny zdůrazní krásu dřeva. Pro zdůraznění vertikality stěn nebo ozvláštnění prostoru často používáme také dvoucestná nástěnná svítidla, svítící nahoru i dolů.
Lampy
Konstrukční typ stojacích lamp volíme podle možností volného prostoru a vkusu. Stále se dělají lampy se dvěma zdroji světla, jedno pro komorní osvětlení, druhé pro čtení, málo z nich je ale vkusných. Atraktivní jsou lampy - trojnožky, v jednom designu navíc koupíme stolní i stojanovou lampu. Velmi příjemně působí lampy s textilním stínítkem v kombinaci s dřevěnou podnoží. Do dřevěných konstrukcí se dobře hodí lampy z lakovaného černého kovu, kde funguje kontrast subtilního kovu s masivní dřevěnou konstrukcí. Efektně vypadají stojací lampy s dlouhým ramenem, které nahrazují centrální svítidlo. Na komodu, odkládací stolek či jiný nábytek zase používáme stolní lampy, které nám také dokáží vytvořit příjemné dosvětlení prostoru.
Náš tip: stylová svítidla můžete vybírat na Osvetleni.com
LED pásky
LED pásky jsou obvykle určeny pro nepřímé osvětlení. Často je používám do negativních spár v sádrokartonovém podhledu pro nepřímé osvětlení prostoru. Dají se použít i pro podsvícení závěsných skříněk, soklů kuchyně, postelí, schodišťových stupňů nebo výklenků a polic. Protože je jejich světlo intenzivní, používají se často zafrézované do dna horních skříněk v kuchyni pro osvětlení pracovní plochy. Naopak pro dosvícení a šetření zraku je vhodné je použít pro nasvícení plochy za televizí.
Lištové systémy
V prostorách roubenek a srubů je velmi netradiční použití lištových systémů. Obvykle se používají do komerčních prostor. Ovšem tyto systémy nám pomohou, pokud nechceme z různých důvodů příliš zasahovat do nosné dřevěné konstrukce.
Text a vizualizace Ing. arch. Jiřina Pustějovská
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Ostatní”
-
Zajímavé funkce chytré domácnosti
O chytrém bydlení toho bylo již napsáno hodně. Nicméně stále zůstává jedna otázka na pořadu dne. Co mi automatizace domu přinese? Když se dostaneme do fáze rozhodování a jsme…
-
Dispozice aneb důležitý opěrný pilíř spokojeného bydlení
Základ skvělého interiéru a domova. Někdy se zdá, že vytvořit takový „plánek“ je hračka a stačí k tomu kreativní chvilka a čtverečkovaný papír. Nebo pár minut brouzdání na…
-
Která varná deska je pro vaši kuchyň ta pravá?
Ani v té sebemenší kuchyni nemůže chybět varná deska jako součást sporáku nebo zabudovaná do pracovní desky. Ať už se kloníte spíš k indukci, plynu, nebo dáváte přednost…
-
Vybavte svou kuchyň novými a špičkovými spotřebiči Gorenje
Hledáte do své kuchyně spolehlivé pomocníky, kteří vám ulehčí nejen práci ale především čas a energii? Gorenje představuje novou řadu myček pro bezchybně čisté a suché nádobí…