Michal Babor | Středa, 27. březen 2013 |
Dřevo je nejstarším a také nejpřirozenějším materiálem. Člověku dodává pocit tepla, bezpečí a navozuje harmonii. Skvělou volbou pro zútulnění interiéru, ale i exteriéru, jsou dřevěné žaluzie nebo venkovní rolety.
Interiérové stínění ze dřeva se hodí všude tam, kde se vyskytují přírodní materiály. Společně totiž vytvářejí pocit tepla a útulna. Avšak ani v moderním interiéru s technickými prvky se dřevěné stínění neztratí. Působí velice nenápadně, ale i přesto si zachovává své charisma. Dřevo navíc navozuje pocit luxusu.
Oblíbeným prvkem moderních dřevostaveb jsou také exteriérové rolety a žaluzie, které perfektně dolaďují vzhled domu a dokonale chrání okna před poškozením a povětrnostními vlivy.
Jaké jsou možnosti?
Interiérové žaluzie lze pořídit v horizontálním a vertikálním provedení. Horizontální se hodí na všechny velikosti oken, vertikální je vhodné použít na velké prosklené stěny, protože celou místnost sjednotí.
Do exteriéru lze pořídit jak dřevěné rolety, tak okenice. Volba záleží spíše na celkovém vzhledu domu. Obě varianty vypadají elegantně, luxusně a hodí se k dalším stínicím prvkům v podobě markýzy, která bývá neodmyslitelnou součástí venkovních teras.
Z jakého materiálu se vyrábějí?
Leckdo může být ke dřevu skeptický vzhledem k absorpci vlhkosti, tendenci k vysychání a praskání. U kvalitních dřevěných žaluzií však nic takového nehrozí. Velice důležité je, aby byly jednotlivé lamely naimpregnovány a ošetřeny vrstvou laku s UV filtrem. Pak se již nemusíte bát žaluzie nebo rolety použít například v kuchyni nebo v koupelně. Obdobně je třeba ošetřit také exteriérové zastíněí, kde je materiál podroben větší zátěži.
Při výrobě je velice důležitá struktura dřeva. Musí být pravidelná a bez suků, aby byl zajištěn pravidelný tvar lamel a jejich dlouhá životnost.
Dále záleží na druhu dřeva. Žaluzie do interiéru mohou být vyrobeny z měkčích dřev typu lípa a vrba. Hodí se však také tropické dřeviny, které lépe snášejí vysoké teploty a sluneční paprsky.
Do exteriéru jsou třeba odolná dřeva jako dub, smrk nebo sibiřská borovice, která je známá svou dlouhou životností.
Údržba a péče
Součástí pravidelné péče je vysávání žaluzií s prachovým nástavcem nebo stírání navlhčenou houbičkou v mýdlové vodě. Pokud zjistíte mechanické poškození laku na lamelách, je třeba provést impregnaci a dřevo znovu nalakovat. Údržba a péče se skutečně vyplatí. Stínění vám tak déle vydrží a bude vypadat perfektně.
Vaše komentáře (3)
Nejnovější články v kategorii “Ostatní”
-
Zajímavé funkce chytré domácnosti
O chytrém bydlení toho bylo již napsáno hodně. Nicméně stále zůstává jedna otázka na pořadu dne. Co mi automatizace domu přinese? Když se dostaneme do fáze rozhodování a jsme…
-
Dispozice aneb důležitý opěrný pilíř spokojeného bydlení
Základ skvělého interiéru a domova. Někdy se zdá, že vytvořit takový „plánek“ je hračka a stačí k tomu kreativní chvilka a čtverečkovaný papír. Nebo pár minut brouzdání na…
-
Která varná deska je pro vaši kuchyň ta pravá?
Ani v té sebemenší kuchyni nemůže chybět varná deska jako součást sporáku nebo zabudovaná do pracovní desky. Ať už se kloníte spíš k indukci, plynu, nebo dáváte přednost…
-
Vybavte svou kuchyň novými a špičkovými spotřebiči Gorenje
Hledáte do své kuchyně spolehlivé pomocníky, kteří vám ulehčí nejen práci ale především čas a energii? Gorenje představuje novou řadu myček pro bezchybně čisté a suché nádobí…