Lucie a Lukáš měli o novém bydlení jasnou představu. Pěkná lokalita na okraji Moravského krasu. Malá obec s domy schovanými v zeleni starých zahrad. Velká, členitá parcela na jejím okraji a dál jen louky, les a klid; s definitivní platností. Místo tolerantní, kde by jejich postoje, potřeby a způsob života nezchátraly. A pak, samozřejmě, kam by šel ukotvit dům tak, aby netrčel jak nahý z trní.
Před sto lety měli stavebníci na vesnici jednoduché rozhodování, jak bude jejich dům vypadat s ohledem na účelnost hospodářského života. Tragédií století televizního je podprahový efekt sledovaných seriálů, kdy budoucí stavebník téměř denně pije motivační koktejl mnoha vzorů od Ulice přes Panelák po Ranč u Zelené sedmy a který zanechá v šejkru jeho hlavy leckdy žalostné stigma. Majitelka tohoto domu musí však mít jako interiérová designérka hlavu čistou. Věděla proto jasně, kam dům usadit, čím ho naplnit a jak jej obklopit.
Malý hrad
Podstatu jejího vlastního návrhu domu tvoří kombinace jednoduchého tvaru písmene L, praktické dispozice a elegantního designu. Funkční schéma provozního prostoru zahrnuje dvanáct místností v přízemí a deset v patře. V takovém „hradu" je správný odhad jejich velikosti, počtu, vzájemných proporcí a návaznosti pro bezkolizní provoz zásadní. Ve velkém a členitém domě se sice dá těžko vyhnout komunikačním spojkám, které stavbu prodraží, nicméně vždy záleží na tom, co vyhovuje dané rodině a co je pro ni důležitější.
Lucie při návrhu nepodcenila ani faktor útulna. Ten vychází jednak z plošně malých místností, ke kterým se řadí dvě pracovny, tři ložnice a pokoj pro hosty, a pak ze zónování prostoru největšího a dispozičně jediného místa, kde se odehrává společný a společenský život rodiny, tedy trojkombinace obývák, kuchyně, jídelna. Úroveň výše zmíněného faktoru pak významně posouvá prolnutí zařizovacích předmětů, dekorací a textilií použitých střídmě a koncepčně.
Prostorům provozního zázemí věnovala majitelka stejnou důležitost jako těm pobytovým. V domě je proto nemalé zádveří se šatnou, čtyři koupelny, další dvě velké šatny, prádelna a spíž, přičemž oko designéra je patrné jak hned za vstupními dveřmi, tak v koupelnách.
Stavba ve zkratce
"Jistá dávka nervozity při stavbě domu je přirozená. Je ale nádherné pozorovat, jak vám roste před očima dům vašich snů. Všem to doporučujeme."
Komentář projektanta
Bylo něco netypického v požadavku stavebníků? Zajímavá byla v podstatě celá práce na tomto projektu, neboť klienti přišli s již jasnou architektonickou představou podoby jejich budoucího domu, kterou bylo třeba sladit s konstrukčním systémem a našimi montážními možnostmi.
Řešil jste nějaký konstrukční oříšek? Největším návrhovým oříškem tohoto projektu byl statický návrh konstrukce domu. Jednalo se zejména o část poměrně rozlehlého obýváku s kuchyní a jídelnou, kde byl ze strany klientů kladem důraz na čisté otevřené dispoziční řešení a co největší optické propojení tohoto prostoru s plánovanou terasou a exteriérovou částí pozemku.
Byl pro vás tento projekt zajímavější než jiné? Musím přiznat, že mě bavila flexibilní komunikace s klienty a snaha co nejvíce sladit jejich představu s našimi konstrukčními možnostmi. V případě potřeby nebyl problém se domluvit na schůzce a vše prodiskutovat osobně, což je vždy přínosem a ve většině případů to výrazně zkracuje proces řešení celého projektu.
Vzhledem k tomu, že se jednalo o atypický projekt, u kterého bylo třeba již od prvotní fáze řešit různé konstrukční a statické detaily a následně je sladit s požadavky a představou klienta, obnášela práce na tomto projektu poměrně rozsáhlou koordinační činnost mezi klientem, statikem a oddělením konstrukce RD Rýmařov.
Ing. Oldřich Němčák
RD Rýmařov s.r.o.
Dana Jakoubková: Jste letos první majitelka, která ve svém domě použila tapety a ne právě tuctové. Sledujete trendy, či jste k tomu měla jiný důvod?
Lucie majitelka: Interiéry jsou nejen mojí pracovní náplní, ale i mým koníčkem. Nové trendy pravidelně sleduji a inspiruji se. Tapety mám velmi ráda, dělají interiér originálním a zároveň útulným.
D.J.: Odpovídá ten váš nějakému stylu?
L: Částečně jsem se inspirovala skandinávskými prvky. Základem všeho je dostatek světla s výhledem do zahrady, kdy pohodu dotváří krb. Nicméně hlavním leitmotivem bylo vytvoření útulného domova s velkým množstvím úložných prostor, který poskytuje komfortní a příjemné bydlení.
D.J.: Kdyby mi někdo řekl "dej obývák do šedé", asi bych váhala. Ale u vás je jí poměrně hodně a má to glanc... Včem je to tajemství?
L.: Díky velkým oknům a orientaci domu na jihovýchod je v obývacím pokoji hodně světla. Šedou jsem proto kombinovala s bílou a s prvky dřeva, které vše zateplí a vyváží. Ovšem bez krbu by to nešlo.
D.J.: Televizně-relaxační kout na mě působí téměř jako samostatná místnost, ale beze stěn. Dělá to ta sedačka zády k ostatním? Byl to záměr?
L.: Ano, byl. Chtěla jsem vytvořit samostatnou zónu, spíše pocitovou, se sedací soupravou jako oddělujícím prvkem.
D.J.: Kombinovala jste několik dekorů a odstínů dřeva v jednom prostoru. Dokážete říct, kde je hranice, kdy už je to přes čáru?
L.: Tuto hranici stanovit nelze, vždy je třeba ji hledat pro konkrétní interiér.
D.J.: Tři kulaté konferenční stolky různé velikosti jsou také velmi nestandardním vybavením...
L.: Máme rádi nestandardní věci...
D.J.: Vidím to i v masivním jídelním stole a různobarevných židlích. To mě opravdu dostalo... Kde takové kousky hledat?
L.: Stůl a židle nám s partnerem ihned padly do oka a museli jsme je mít. Měla bych si nechat nějaké tajemství, nicméně vám to říct můžu; pochází z jednoho nábytkového obchodu s červenou židlí.
D.J.: Vdomě bydlíte skoro tři roky. Jste s ním spokojeni?
L.: Na jedničku s hvězdičkou.
D.J.: A doporučila byste stavební firmu nejlepší přítelkyni?
L.: Určitě ano.
Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 221,60 m2
Užitná plocha: 244,94 m2
Konstrukční systém: montovaná dřevostavba z prefabrikovaných panelů
Teplo: plynový kondenzační kotel, teplovodní podlahové vytápění, koupelny doplněny o teplovodní topné žebříky
Větrání: přetlakové řízené větrání + klimatizace
Součinitel prostupu tepla stěnou: stěna standard Model rok 2015 – U= 0,160 W/m2K
Autor arch. studie domu + interiéru: Lucie Kopřivová, www.lucianodesign.cz
Projekt a realizace: RD Rýmařov s.r.o., www.rdrymarov.cz, 2016
Dům se sloupy z douglasky
ARCHCON atelier, s.r.o., DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Užitná plocha: 118.44 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
RD Mnichovice
EKOPANELY SERVIS s.r.o.
Užitná plocha: 124.3 m²
Dispozice: 3+kk / 3+1
Pavo 111 - dřevostavba na klíč
A T R I U M, s.r.o.
Užitná plocha: 111.03 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Moderní roubenka v trampské osadě
OK PYRUS, s.r.o.
Užitná plocha: 117 m²
Optimal 02 - dřevostavba na klíč
PENATUS s.r.o.
Užitná plocha: 124 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Chata v Jizerských horách - dřevostavba na klíč
3AE s.r.o.
Bennet
KANADSKÉ SRUBY TÁBOR, s.r.o.
Užitná plocha: 177 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Rodinný dům 307 - dřevostavba na klíč
PILA MARTINICE s.r.o.
Užitná plocha: 130 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Rodinný dům Tábor - dřevostavba na klíč
ALFAHAUS s.r.o.
Užitná plocha: 137 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
PLANUM
WOLF SYSTEM spol. s r.o.
Dispozice: 2+kk / 2+1
EKONOMY MS 04 - dřevostavba na klíč
MS HAUS s.r.o.
Užitná plocha: 85 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
LUCERN 116 - dřevostavba na klíč
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Užitná plocha: 103.1 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Dřevostavba roku - archiv
Copyright © 2024 Českobrodská 35, 190 12 Praha 9 - Dolní Počernice Kontakt