Poprvé navštívili Darina a Petr svůj budoucí pozemek snad v nejhorším možném období – šedivý únorový den bez sněhu, výhled na skály nic moc, na rozdíl od fotografie, pod kterou v nabídce realitní kanceláře stálo: Poslední pěkná místa v Českém ráji. Nakonec, když jim i úřednice chráněné krajinné oblasti potvrdila, že jde o jednu z nejlepších parcel v obci, pozemek koupili a teď si stejný pohled na Klokočské skály užívají přes okna vlastní dřevostavby. A nemohou se vynadívat!
Žijeme v samém centru Prahy a oba s manželem jsme dost pracovně vytíženi. Když si ale ve velkoměstě chcete vyjít ven do parku, musíte se obléknout a máte z toho půldenní výlet! Začali jsme čím dál víc tíhnout k přírodě, kde bychom mohli přes víkendy odpočívat v klidu a na čerstvém vzduchu, a možná nastal i čas připravit si takové bydlení „na důchod". Někde v malé vesnici, abychom nemuseli docházet ze samoty několik kilometrů za lidmi, protože řídit auto jednou třeba nebudeme. Nejprve jsme objížděli starší stavby a mně se zalíbily kamenné fary. Jejich opravy by ale byly příliš nákladné a složité, aby se v nich dalo ve stáří pohodlně bydlet. Rozhodli jsme se, že si postavíme nový jednoduchý dům, se snadnou obsluhou a údržbou a z takové úvahy nám nejlépe vyšla pasivní dřevostavba.
V chráněné krajinné oblasti si nemůžete moc vymýšlet. Striktně vám předepíší pětačtyřicetistupňovou sedlovou střechu, obdélníkový tvar domu, tvar oken, ze které strany má být vstup..., takže jsme od počátku neuvažovali o vlastním projektu, ale zajeli jsme si prohlédnout pasivní typový dům společnosti Atrea v Koberovech. Zjistili jsme, že nám její „Ká jednička" velikostí i dispozičně vyhovuje, a zároveň jsme dostali tip na stavitele, který má s touto firmou licenční smlouvu. Citem jsme poznali, že když někdo nadšeně mluví o své práci, tak ji neodbude. Nezklamali jsme se a Daniel Petříček je teď navíc i náš soused a přítel.
Manžel rozhoduje o osudu světa a já o tom, co bude příští měsíc. Náš nový dům je proto ve velké míře mým dílem. Strávila jsem hodiny na internetu, procházela odborná diskusní fóra a občas jsem se v informacích i ztrácela, přestože mám technické vzdělání. V diskusích většinou vystupují muži, kteří mají svou pasivní dřevostavbu jako hračku, prošpikovanou různými čidly, a hledají, v jakém provozu funguje ideálně.
Když jsme váhali nad topením, vytipovala jsem si člověka, který působil zasvěceně, a zadala mu parametry našeho domu. Spočítal mi, že vzhledem k jeho velikosti, prostupu tepla a faktu, že ho zatím obýváme jen tři dny v týdnu, jsme se rozhodli správně. Věřila jsem totiž, že pasivní dům drží teplo, když je dobře postavený. Proto jsme ke kamnům, která jsme chtěli kvůli živému ohni, pořídili do podkroví jen přímotopy, i když je elektřina drahá. V projektu jsme měli navržené teplovzdušné vytápění s radiátory. Svůj názor, že původní návrh je předimenzovaný, jsem si tak přes internet potvrdila.
Časem můžeme na střechu přidat solární panely. Teď nám ale opravdu stačí zatopit jen v pátek, za tři hodiny se teplota zvedne z nastavených patnácti stupňů na pětadvacet, druhý den je teplo rovnoměrně rekuperací roznesené po celém domě a vydrží až do neděle. A to jsme měli co dělat, abychom sehnali kamna s nejmenším výkonem! Přitápíme jen v koupelnách, nebo když jsou tuhé mrazy. Přímotopový proud využíváme i k ohřevu vody a přitom za elektřinu v dřevostavbě platíme mnohem méně než v pražském bytě. V našem víkendovém domě také ráda a hodně vařím, jen musím myslet na to, jaká je zrovna sazba a jestli pro zapnutí trouby je vhodná doba.
Moje první myšlenka byla, že klidně budu bydlet v odstaveném vagónu, jen když tam budu mít nezbytné věci k životu. Nechtěli jsme mít doma výzkumný ústav ani laboratoř, nebudeme psát odborné články, ani se na internetu předvádět, jak fungování pasivní dřevostavby rozumíme. Máme se čím bavit jinak a dům nám musí sloužit. Na svůj život se dívám s představou, že mi jednou bude sedmdesát a musím si ho proto udělat co nejjednodušší a nepřidělávat si starosti.
Nemám nic proti tomu, když si někdo koupí tepelné čerpadlo nebo zemní zásobník, ale když jsme si spočítali návratnost a za dvacet let nutnou další investici, nám se to prostě nevyplatí. Někteří lidé si zbytečně zatěžují život kvůli tomu, že chtějí kolem sebe všechny špičkové technologie a nemají tolik času, aby jim věnovali potřebnou pozornost. Bez toho jste jen poučeným laikem a nemá cenu investovat velké peníze. Zvlášť když si v nich, stejně jako my, příliš nelibujete a ani ekonomicky pro vás nejsou rozumné.
Chtěli jsme světlý dům – uvnitř i zvenku, a když už je to dřevostavba, ať je opravdu i na první pohled dřevěná. Modřínový obklad máme ošetřený jenom bezbarvou lazurou bez UV filtru, takže vlivem slunce začne dřevo brzy chytat šedou patinu. Ještě nejsme jednotní v názoru, ale mně by možná nevadilo nechat modřín přirozeně stárnout, měnit barvu a časem mít dům a la stará kůlna. Manžel říká, že za chvíli začneme natírat. Tak uvidíme.
Dům je hotový a já „vypínám paměť". Na mnohé otázky, které jsem měla během stavby nastudované, dnes bych vám ani neodpověděla. Starám se o kuchyň a zahradu, údržba domu je v rukou manžela.
Připravila Helena Petáková
Foto Martin Zeman
Velikost pozemku: 1668 m2
Zastavěná plocha: 120 m2
Užitná plocha: 122 m2
Stavební systém: dřevostavba s difuzně otevřenou konstrukcí
Tepelné izolace: dřevovláknité desky a zafoukávaná celulózová izolace Vatizol
Fasáda: palubky sibiřský modřín bezbarvý lak
Střecha: sedlová střecha skládaná krytina Eternit Dacora, plochá střecha s PVC fólií a vrstvou kačírku resp. extenzivní zeleně přístřešek
Okna: dřevěná otvíravá v kombinaci s fixními okny
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahová krytina: pařená dubová prkna, dlažba
Vytápění: elektrické přímotopy, krbová kamna na dřevo, rekuperační jednotka s dohřevem
Skladba stěny směrem z interiéru: bílý nátěr, sádrokartonová deska 15 mm, instalační dutina 35 mm, parobrzdná deska 15 mm, zafoukávaná celulózová tepelná izolace 320 mm, dřevovláknitá deska 60 mm, dřevěný vodorovný rošt s větranou mezerou 25 mm, modřínový obklad z palubek 20 mm
Celková tloušťka stěny: 490 mm
Hodnota U: 0,12 W/m2K
Chata v Jizerských horách - dřevostavba na klíč
3AE s.r.o.
EKONOMY MS 04 - dřevostavba na klíč
MS HAUS s.r.o.
Užitná plocha: 85 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Bennet
KANADSKÉ SRUBY TÁBOR, s.r.o.
Užitná plocha: 177 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Rodinný dům Tábor - dřevostavba na klíč
ALFAHAUS s.r.o.
Užitná plocha: 137 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Dům se sloupy z douglasky
ARCHCON atelier, s.r.o., DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Užitná plocha: 118.44 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Pavo 111 - dřevostavba na klíč
A T R I U M, s.r.o.
Užitná plocha: 111.03 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Rodinný dům 307 - dřevostavba na klíč
PILA MARTINICE s.r.o.
Užitná plocha: 130 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
RD Mnichovice
EKOPANELY SERVIS s.r.o.
Užitná plocha: 124.3 m²
Dispozice: 3+kk / 3+1
Moderní roubenka v trampské osadě
OK PYRUS, s.r.o.
Užitná plocha: 117 m²
Optimal 02 - dřevostavba na klíč
PENATUS s.r.o.
Užitná plocha: 124 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
PLANUM
WOLF SYSTEM spol. s r.o.
Dispozice: 2+kk / 2+1
LUCERN 116 - dřevostavba na klíč
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Užitná plocha: 103.1 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Dřevostavba roku - archiv
Copyright © 2024 Českobrodská 35, 190 12 Praha 9 - Dolní Počernice Kontakt