Václav si se svou ženou Sylvou ve dvoře bývalého JZD postavili jednopodlažní dřevostavbu obloženou prkny a kamenem. Zatímco celý dům se topí v záplavě květin, dvorek zatím tvoří vyasfaltovaná plocha. Až ale bude hotový plánovaný trávník a ozeleněná stěna, dům se stane pravou zelenou oázou uvnitř průmyslového areálu.
Bydleli jsme v bytě v panelovém domě, jehož okna byla orientovaná na sever. Bylo to tedy poměrně smutné místo s nedostatkem světla a moje žena tím vysloveně trpěla. Toužila po svém domě, a protože moje rodina vlastnila pozemky bývalého JZD kousek od Hradce, rozhodli jsme se stavět právě tady.
Od začátku jsem věděl, že budu chtít dřevostavbu. V mém přesvědčení mě utvrdila i návštěva rozestavěné kamarádovy dřevostavby, oslovila mě nezvyklá čistota staveniště. Volba realizační firmy byla jednoznačná – můj dobrý kamarád Petr Brinkman totiž vlastní se svým společníkem firmu Woodstep, která nám dům postavila. Probral se mnou předběžný rozpočet a doporučil mi architektonické studio Gebas atelier architects, které ve spolupráci s mojí ženou navrhlo celý dům. Zpracoval jak studii, tak prováděcí projekt, podle kterého potom Woodstep stavbu zrealizoval. Pro vyřizování stavebního povolení jsem si zjednal člověka, který se tím v této lokalitě zabývá, realizační firma pak koordinovala všechny subdodavatele. Já jsem jen v danou dobu platil. Když se ohlédnu zpět, rozhodně nelituji toho, že jsem si na každou z těchto fází výstavby sehnal a zaplatil odborníka.
Protože léta razím teorii, že každý by se měl držet svého povolání, technologii výstavby jsem vůbec neřešil. Kupovali jsme si časopisy o bydlení, i časopis Dřevo&Stavby, abychom si udělali přehled, ale zároveň jsme si nechali poradit od odborníků. Protože v současné době mám firmu přímo tady ve dvoře, trávil jsem na stavbě hodně času a mohl jsem tak na všechno dohlížet. Jsem od přírody zvídavý člověk a zajímalo mě, jak se věci provádějí. Petr mi ostatně po dokončení realizace oznámil, že moje „proč“ už nechce nikdy slyšet (smích).
V průběhu výstavby jsem učinil jedno důležité rozhodnutí, a to nešetřit na materiálu. To je podle mě jediná možná správná cesta. Například jsme se po poradě s realizační firmou rozhodli nahradit klasické sádrokartony v interiéru za sádrovláknité desky Fermacell. Cenu to navýšilo zhruba o dvacet tisíc korun, ale dostali jsme za to mnohem lepší užitné vlastnosti.
Celý proces výstavby, od projektování až po bydlení, trval dva roky. Vlastní stavba pak zhruba rok a půl. Základy jsme vybetonovali na podzim, stavební firma pak nastoupila na jaře. Další Vánoce jsme už slavili v novém. Dům je postaven na 43 betonových sloupcích, takže pod domem je crawl space. Jedinou vadou na kráse byla zamrzlá voda, která nás překvapila první zimu. Vlezl jsem proto pod dům a zjistil jsem, že instalatéři nezvládli izolaci vodovodních trubek v průlezném prostoru. Důkladně jsem je obalil vatou a bylo po problému.
V domě máme instalované teplovodní podlahové vytápění a za celou loňskou ani letošní zimu jsme ho nemuseli zapnout. K vyhřátí domu úplně stačí krbová kamna s dvoustupňovým spalováním. Za zimu stopím tak pět kubíků dřeva – začnu topit kolem čtvrté odpoledne, v devět dávám do kamen poslední polínko a ráno je tu pořád kolem 20 stupňů.
Ještě mě tu čeká kultivace okolí. Slíbil jsem ženě, že do příštího roku vyměním asfaltovou plochu před domem za trávník, a protilehlou zeď, na kterou se díváme z obýváku, necháme porůst rostlinami. Manželka tak zatím popouští uzdu své floristické vášně alespoň v domě a na terase, která se v květinách přímo topí. Často říkám, že kytky tady mají absolutní přednost před vším a před každým. Je to ale jen v žertu, jsem samozřejmě rád, že je tu spokojená, a i když je samozřejmě pořád na čem pracovat, bydlí se nám tu přímo pohádkově.
Připravila Dagmar Šimonová
Foto Martin Zeman
Velikost pozemku: 1471 m2
Zastavěná plocha: 139,92 m2
Podlahová plocha: 129,94 m2
Spodní stavba: nepodsklepeno
Stavební systém: lehký dřevěný skelet
Tepelná izolace: minerální izolace
Fasáda: dřevěný obklad, kamenný obklad, fasádní desky (malé plochy mezi okny)
Střecha: kombinace pultové a ploché střechy
Střešní krytina: měkčené PVC fólie
Okna: dřevěná, barva antracit
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahy: keramická dlažba, laminoparkety
Topení: teplovodní podlahové vytápění (elektrokotel), krbová kamna
Ohřev vody: elektrický zásobník o objemu 150 l
Skladba stěny od interiéru: SDK předstěna, OSB desky 18 mm, nosné trámy 60/140 mm + minerální izolace, HDF desky 3 mm, dřevěný rošt 2x50 mm + minerální izolace, difuzní fólie, provětrávaná mezera 40 mm, dřevěný obklad
Celková tloušťka stěny: 400 mm
Pavo 111 - dřevostavba na klíč
A T R I U M, s.r.o.
Užitná plocha: 111.03 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Rodinný dům 307 - dřevostavba na klíč
PILA MARTINICE s.r.o.
Užitná plocha: 130 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
RD Mnichovice
EKOPANELY SERVIS s.r.o.
Užitná plocha: 124.3 m²
Dispozice: 3+kk / 3+1
PLANUM
WOLF SYSTEM spol. s r.o.
Dispozice: 2+kk / 2+1
Bennet
KANADSKÉ SRUBY TÁBOR, s.r.o.
Užitná plocha: 177 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Moderní roubenka v trampské osadě
OK PYRUS, s.r.o.
Užitná plocha: 117 m²
Optimal 02 - dřevostavba na klíč
PENATUS s.r.o.
Užitná plocha: 124 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
LUCERN 116 - dřevostavba na klíč
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Užitná plocha: 103.1 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
EKONOMY MS 04 - dřevostavba na klíč
MS HAUS s.r.o.
Užitná plocha: 85 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Chata v Jizerských horách - dřevostavba na klíč
3AE s.r.o.
Dům se sloupy z douglasky
ARCHCON atelier, s.r.o., DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Užitná plocha: 118.44 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Rodinný dům Tábor - dřevostavba na klíč
ALFAHAUS s.r.o.
Užitná plocha: 137 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Dřevostavba roku - archiv
Copyright © 2024 Českobrodská 35, 190 12 Praha 9 - Dolní Počernice Kontakt