Finále 2013

V lese na pasece

Mohlo by se zdát, že dřevostavby moderní konstrukce jsou výdobytkem posledních několika let. Důkazem, že tomu tak není, může být také nevšední stavba, která už slouží majitelům téměř osm let. Stavbu zkušený architekt nastavil přesně podle aktuálních potřeb stavebníků a její dispozice dnes zahrnuje i ne zcela obvyklou spíž a úklidovou místnost.

Náš dřívější život byl od toho současného odlišný především v tom, že jsme bydleli v centru Pardubic a manžel dojížděl každý den do Prahy za prací. Tak jak to bývá u mladých manželů, postupem času přicházejí na řadu myšlenky na založení rodiny. Centrum velkého města nám ale tehdy nepřišlo zrovna nejlepší volbou pro tento velký a zásadní životní krok, proto přišly na řadu úvahy o případném novém, pro nás vhodnějším místě pro bydlení. Variant bylo mnoho a jednou z nich dokonce byla koupě bytu ve městě a chalupy na horách. Místo, kde jsme se nakonec usídlili, jsme zvolili především díky přijatelné dopravní dostupnosti, velké zalesněnosti a tím i možnosti sportovního vyžití především na našem oblíbeném kole.

Podle „staré školy"

Když už nám stavební pozemek říkal „pane", měli jsme po několika měsících jasno v tom, že stavba nebude z cihel, tak jako většina novostaveb. Místu by se dalo říkat přírodní sídliště, protože zde nebyla stará zástavba a do nedaleké vesnice je to zhruba kilometr přes les. Bylo vcelku s podivem, že z nevelkého počtu stávajících domů zde byly dvě dřevostavby.

Nedaleko se nám líbil jeden zdařilý dům, bylo na něm vidět, že není katalogovým projektem, ale že je opravdu vytvořený architektem, jehož rukopis se nám zamlouval. Začali jsme se o dům zajímat a dostali jsme kontakt na dotyčného architekta. Byl to již starý pán, který byl však velmi zkušeným odborníkem a veškeré výkresy vytvářel ručně. Zadali jsme mu základní informace o podobě domu a především dispozici. Studie byla povedená, ale dům se nám tehdy zdál zbytečně prostorný a byl by i finančně náročnější, takže jsme se dohodli na úspornější variantě. Přesto jsme zachovali u kuchyně spižírnu, v chodbě úklidovou místnost a u garáže, která je přístupná z velkého zádveří, dokonce technickou koupelnu.

Už před osmi lety byl pro nás internet velkým zdrojem informací, a tak jsme i za jeho pomoci začali vyhledávat dodavatele naší nové stavby. Oslovených společností a tím i nabídek byla spousta, nás si však získala společnost WOOD SYSTEM, kterou zastupuje pan Suchý.

Úřady bez problémů

Samotný projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci již dodával architekt vybraný společností WOOD SYSTEM, který měl řadu zkušeností s dřevostavbami. Se stavebními úřady bývá občas problém při povolování klasických staveb a natož s dřevostavbami... V našem případě platilo, že výjimka potvrzuje pravidlo – stavební úřad dal „zelenou" stavbě hned na první pokus.

Vysněnému domu tedy nic nebránilo začít doslova růst před očima hned v začátku stavební sezony. Základová deska a přidružené zemní práce byly záležitostí na pár dní. Samotná hrubá stavba rostla přímo na místě ze smrkových fošen. Od firmy jsme si nechali udělat hrubou stavbu a na ostatní práce jsme si sjednávali řemeslníky z okolí. Prakticky za čtyři měsíce jsme se stěhovali do dokončené a zkolaudované stavby.

Ve stínu plachty

Stavba nemá vlastní pasivní stínění, a tak se nám dříve v některých horkých dnech vlivem prosklených ploch výrazně přehřívala. V domě nemáme vzduchotechniku, a tak jsme časem přistoupili k montáži klasické klimatizace – využití se jí ale dostane jen párkrát do roka. Pro běžné letní dny totiž postačuje na míru vyrobená plachta, která je různě stavitelná podle směru a výšky slunce. Plachta nestíní jenom interiéru, ale i dřevěné terase, která přímo navazuje na obývací prostor. Slunci postačí k ohřátí interiéru v letních měsících velmi krátká doba, a proto jako poslední „zbraň" jsme zvolili potažení skel v hlavním obývacím prostoru speciální fólií. V létě není teplo od slunce žádané, avšak v zimě nám výborně přispívá k podlahovému vytápění a radiátorům. Jejich topným médiem je voda, kterou nám včetně užitkové vody připravuje plynový kotel. V zimě máme termostat nastavený na prostorovou teplotu 23°C, ta je pro nás optimální. Do budoucna chceme být více nezávislí na cenách elektrické energie. Dlouho jsme čekali na přijatelnější pořizovací cenu fotovoltaických systémů. Právě před několika dny nám firma nainstalovala panely na střechu a teď čekají na zapojení do sítě.

Až na pár drobností

Říká se, že první dům je pro nepřítele, druhý pro přítele a ten třetí pro nás. U nás tomu tak úplně není, jsme vesměs spokojeni, i když postupem času jsme na pár skutečností, které by stály za vylepšení, přece jen přišli. Hodila by se nám ještě jedna garáž s možností uložení sportovních potřeb a obytný prostor navíc. Naše tehdejší rozhodnutí pro menší dům nebylo tedy úplně správné. Do budoucna plánujeme totiž přístavbu dětského pokoje – to u dřevostavby není problémem.

Realizace:
WOOD SYSTEM s.r.o.
Technické parametry:
Zastavěná plocha:  220 m2
Podlahová plocha:  185 m2
Spodní stavba: železobetonová základová deska s betonovými pasy
Stavební systém: dřevěná sloupková sendvičová konstrukce
Tepelná izolace: minerální čedičová izolace + zateplovací EPS system
Fasáda: kombinace akrylátové omítkovinu, dřevěného a keramického obkladu
Střecha: valbová střecha vaznicového typu tesařské konstrukce
Střešní krytina: betonová
Okna a dveře: dřevěná
Zasklení: izolační dvojsklo
Podlahy: kombinace keramických dlažeb a PVC
Topení: podlahové vytápění v kombinaci s radiátory, krb
Vytápění: plynový kotel
Ohřev TUV: plynový kotel
Skladba stěny:
směrem zevnitř SDK systém KNAUF (KNAUF – W 623), instalační předstěna, termo-reflexní parozábrana, dřevěná konstrukce s mezilehlou minerální izolací tl. 140mm, pasivní vzduchová mezera tl. 35mm, OSB desky, kontaktní zateplovací systém EPS 70F tl. 50mm, kombinace fasády, dřevěného a keramického obkladu
gotop