a.janousek | Čtvrtek, 08. říjen 2015 |
Dřevostavbám nejvíce vyhovují lehké střešní krytiny, které nejsou tak náročně na konstrukci krovu, přesto však nabízí pěkný vzhled a dlouhou životnost. Jednou z možností mohou být prvky z recyklovaných plastů. Mohou také dobře vizuálně nahradit drahou břidlici.
Plastová střešní krytina nabízí širokou variabilitu vzhledu, nejčastěji však jde o klasickou šablonu čtvercového tvaru. Ty byly v dříve používané hlavně v horských a podhorských oblastech, často však také u běžných městských a venkovských domů. Šablony se vyráběly z cementu vyztuženého azbestovými vlákny a jsou známé pod názvem eternit. V současnosti se samozřejmě materiály z karcinogenního azbestu nevyrábí ani nepoužívají a eternitové střechy často představují jen zátěž pro životní prostředí. To ale nic nemění na tom, že klasická čtvercová střešní šablona se stala tradičním materiálem a její vzhled do české kotliny tak nějak patří.
Výhodou plastových krytin je hlavně nízká hmotnost. Nemají proto příliš vysoké nároky na únosnost konstrukce krovu. Krytina je také pružná a nepraská, což se hodí hlavně při pokládce, případně při údržbě komína. Navíc jde vlastně o ekologický materiál, protože je vyroben z plastového odpadu a dodavatelé často nabízí i možnost odběru starší plastové krytiny k další recyklaci.
Recyklát z elektrokabelů
Obdobu klasických eternitových šablon vyrábí například firma Capacco. Jde o krytinu s názvem Jesenická šablona z recyklovaných plastů. K výrobě střešních krytin používá recyklát z elektrických kabelů.
Dalšími produkty Capacca jsou krytiny s názvem Velká šablona a Šupina. Přestože první ze zmíněných krytin je alternativou k původním eternitovým šablonám, všechny tři typy svým probarvením a strukturou povrchu zároveň imitují přírodní břidlici.
Imitaci břidlicové krytiny s názvem Tachovská břidla najdete v nabídce firmy ADIS Tachov. Výrobce u této krytiny poukazuje například na odolnost proti mechům a lišejníkům, ale zejména na výborné předpoklady pro boj s povětrnostními podmínkami. Krytina by měla dokázat úspěšně čelit slunci, dešti, krupobití, mrazu i prudkým výkyvům teplot. Proto je vhodná například do horského prostředí a pro stavby se zvýšenými nároky na odolnost vůči klimatu.
Plastový šindel
Společnost Regra Plast vyrábí plastové střešní krytiny Eureko z materiálů, získaných recyklací odpadních plastů z automobilového průmyslu. Výrobek se vyznačuje vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, na který Eureko poskytuje záruku třicet let. Eureko je imitací břidlice v podobě české šablony a německého čtverce a firma vyrábí také plastový Drdlíkův šindel. Ten je napodobeninou skutečného štípaného šindele a kompromis s „nepřírodním“ materiálem vyvažují i v jeho případě výhodné vlastnosti plastových krytin.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
Přesah střechy = tenká hranice mezi wow a ouha
Prvek střechy; často přehlížený, přitom klíčový. Jeho důležitost se propisuje do ochrany budovy, energetické efektivity i životnosti materiálů. Někde má parametry fotbalového…
-
Úskalí ploché střechy
Plochá střecha, která má řadu výhod, zpočátku zdobila garáže a komerční budovy. Od 70. let 20. století se však těší velké oblibě také na budovách obytných. Upřednostňovaným…
-
Užitečné tipy, aby se v podkroví bydlelo příjemně
Možná máte dům s půdou, kterou jste doposud nevyužívali, a chcete ji přeměnit na nové místnosti. Nebo plánujete kompletně přestavět ty stávající, protože přestaly vyhovovat…
-
Češi vsadili na jistotu a nejdůvěryhodnější značkou střešních krytin zvolili opět BMI BRAMAC
9. ročník největšího průzkumu zákaznické důvěry v České republice ukázal, že Češi jsou věrní svým oblíbeným značkám. I přes turbulentní změny na trhu obhájily více než…