Časopis Dřevo&Stavby 3/2015
Andrea Kaštanová | Pátek, 24. červenec 2015 |
Časopis Dřevo&Stavby můžete zakoupit v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV, nově také na čerpacích stanicích Benzina a u všech dobrých prodejců tisku.
Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.
V tomto vydání časopisu Dřevo&Stavby, které je zaměřené na téma tepelná pohoda, najdete mimo jiné:
- čtyři redakční návštěvy v domech postavených různou technologií – dva ze sendvičových panelů, jeden z masivního dřeva a jeden technologií two by four
- pokračování seriálu o rekonstrukcích, tentokrát o tom, jak zadat zakázku na rekonstrukci
- příklady dvou domů, které byly stavebně upraveny s pomocí dřeva
- zamyšlení o tom, zda zvolit patrový dům, nebo bungalov
- představení technologie – těžkého dřevěného skeletu
- článek o balkonu a terase
- názory odborníků na téma tepelná pohoda
- rozhovor s Martinem Růžičkou o tom, jak jsou na tom pasivní domy s tepelnou pohodou
- článek o problematice letního stínění dřevostaveb
- v interiéru máme pod drobnohledem skandinávský styl a výrobu grafoskla
- povídání o kořenových čistírnách odpadních vod
Černobílá inspirace
I když to nebývá zdaleka tak časté, jak by mohlo být, existují stavebníci, kteří přímo vyhledávají starší pozemek ve stávající zástavbě, kterému by mohli vdechnout nový život. Návštěva v moderní dřevostavbě, jejíž hlavním pohledovým prvkem je plech, byla velmi příjemným zpestřením jednoho horkého letního dne. Pojďte si s námi zajímavý dům prohlédnout.
Kouzlo masivního dřeva
Řeč nebude o srubech ani roubenkách, ale o technologii stavby dřevostaveb, která dává vyniknout dřevu v celé jeho kráse – těžký dřevěný skelet. Tentokrát nás zajímaly nejen statické vlastnosti tohoto systému, ale také neustále skloňované tepelně technické parametry. Lze stavět domy s konstrukcí těžkého dřevěného skeletu také jako nízkoenergetické nebo pasivní? A jak je to s tepelnou pohodou uvnitř domu?
Efektivně regulovat znamená šetřit
Víte, že každý stupeň Celsia, o který si zvýšíme teplotu v interiéru, znamená navýšení nákladů na vytápění o šest procent? Nebo že díky chytrému regulačnímu systému lze snížit náklady na vytápění až o třetinu? Nejen vhodný zdroj vytápění, ale především správný a dobře užívaný systém regulace rozhodují o výši provozních nákladů rodinného domu.
Slunce pomáhá i škodí
To, že dřevostavby mohou mít v horkých letních dnech problém s přehříváním, není žádné tajemství. Stejně tak dobře víme, jak tomu účelně bránit. Začíná to samozřejmě správným návrhem, nejlépe v kombinaci s předokenními roletami a žaluziemi.
Bludný balvan ve Vysokých Tatrách
Oblíbená Kežmarská chata podlehla před 40 lety ničivému požáru. Před časem byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž na téma její obnovy. Z přihlášených 95 návrhů z osmi zemí Evropské unie nás zaujala studie Atelieru 8000 – kostka postavená na jeden ze svých vrcholů.
Bydlení ve skandinávském stylu
U nás je ztělesněním tohoto stylu obchodní dům IKEA a nábytek v něm prodávaný, existuje však i řada showroomů, které se zabývají výrobou interiérových prvků v tomto stylu. Skandinávský design je jednoduchý, funkční, praktický, nadčasový, založený na světlých tónech. Víte ale, jaké má kořeny?
Nebojte se kořenovky
Jejich výhody převažují, odpadní vodu čistí ekologicky, kvalitně a levně, s nulovou spotřebou elektrické energie. Jsou stále oblíbenější. Kořenovou čistírnu odpadních vod neboli kořenovku můžete mít na soukromém pozemku, větší čističku může postavit radnice pro celou obec.