Časopis Dřevo&Stavby 4/2015
Michal Babor | Středa, 22. červenec 2015 |
V prodeji od od 30.července 2015
On-line ochutnávka
Časopis Dřevo&Stavby můžete zakoupit v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV, Benzina a u všech dobrých prodejců tisku.
Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.
V dalším vydání časopisu Dřevo&Stavby najdete mimo jiné:
- šest redakčních návštěv v domech postavených různou technologií a jako bonus návštěvu u výtvarníka Michala Trpáka
- pokračování seriálu o rekonstrukcích – ukázku tří domů rekonstruovaných pomocí systému two by four
- článek o různých typech základů pro dřevostavby a jejich cenové porovnání
- představení několika vícepodlažních budov postavených z materiálů na bázi dřeva
- rozhovor s Janem Mártonem, propagátorem stavění se slámou
- zamyšlení nad střechami bez přesahů
- článek o výtvarném řešení fasády dřevostavby
- v interiéru povídání o designových dveřích
- představení různých možností interiérových úprav povrchu masivního dřeva
K dřevostavbě musí člověk dospět
„Být sám sobě architektem je, vyjádřeno jedním slovem, zdlouhavé. Zřejmě by bylo jednodušší si na to přizvat jiného architekta, ale pak bych si zase ten dům tak „neprožil" a to by byla ve výsledku škoda," říká architekt David Honek, do jehož domu vás pozveme na návštěvu.
Stavění s dary přírody
O kompatibilitě dřeva s dalšími přírodními produkty není pochyb. Se slámou, konopnou izolací či hliněnými omítkami si rozumí jak pocitově, tak technicky. Jak se domy z přírodních materiálů staví? A má u nás sláma tak říkajíc na růžích ustláno? Dozvíte se v rozhovoru s propagátorem přírodních staveb, architektem Janem Mártonem.
Do výšky s masivním dřevem
CLT neboli cross laminated timber je pojmem, který v současné době slýcháme v souvislosti s urbanismem stále častěji. Panel z masivního dřeva sestávající z jednotlivých vrstev lepených k sobě křížem je totiž synonymem pro rychlost, ekologii a eleganci. Podívejte se, jaké se z nich staví bytové komplexy a veřejnoprávní budovy.
Dům s výhledem na Čerchov
Pavel, úspěšný český atlet, bývalý reprezentant ČR v maratonu a půlmaratonu, si svůj sen o bydlení splnil na pomezí Českého lesa. Nízkoenergetická dřevostavba s modřínovou fasádou a atypickým vikýřem, citlivě zasazená do zvlněného terénu, uvnitř překvapí velkorysou obytnou částí otevřenou až do hřebene střechy a výhledy, které berou dech.
Pasivní dům – zbytečnost, nebo chytrá volba?
Pasivní domy skoro až s podivem rozdělují veřejnost na dva tábory – jedni je považují za zbytečně drahý extrém, druzí je vychvalují do nebes. Vybrali jsme několik klíčových tvrzení těch skeptičtějších a požádali specialisty z Centra pasivního domu o jejich objasnění...
Dva domy v jednom
Na pozemku, kde dnes stojí nový dřevěný dvojdům, stával velký zděný dům, kam se vešla celá naše rozvětvená rodina. Když majitelé začali uvažovat o stavebních úpravách, ukázalo se jako nejlepší řešení dům zbourat a postavit na jeho místě nový. Jak to dopadlo? Pojďte s námi dál...
Mnoho podob dřevěných stěn
Jaké máme možnosti povrchové úpravy stěn z masivního dřeva? Možností a materiálu je hned celá řada: přírodní oleje, včelí vosk, hliněné omítky, sklo, případně jejich kombinace – záleží vždy na osobním vkusu toho, kdo dům bude obývat. Několik možností a ukázek najdete v našem článku.
Dřevostavba podle feng šuej
Lukáš navrhuje i realizuje dřevostavby, navíc v jedné sám bydlel, takže má na kontě již pěknou řádku zkušeností. Dovést nové bydlení k dokonalosti mu tentokrát pomohly také principy z daleké Číny staré tisíce let, které nyní rád využívá i při své práci.