Dana Jakoubková | Úterý, 07. prosinec 2021 |
Chceme-li narušit konvenční představu o horské chatě, podívejme se do Krušných hor. Figurou snad trochu podivná, ale čímsi neviditelným důvěrně známá se ztrácí v konturách lesa a kamení. Homogenní a sošná tu s minimalistickým étosem nabízí vše, co potřebujete, a nic z toho, co třeba není.
Vnější podoba chaty byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje volit strmý úhel střechy. Myšlenka „rozhledny" zároveň určuje výšku domu zevnitř. Měla by spíše připomínat věž než dům a měla by sloužit také jako úkryt.
Drsné horské podmínky, diktované větrem, srážkami a členitým terénem, vyžadovaly specifický architektonický koncept – formu i volbu materiálů. Konstrukce z CLT panelů dává třípodlažní chatě osvědčenou stabilitu a hliníkový krunýř ochranu, která vydrží sněhové závěje, extrémní teplotní výkyvy, UV záření a navíc nekoroduje.
Interiérový design reflektuje skromnost podřízenou funkci. Pohledová struktura dřeva přechází ze stěn k zařizovacím prvkům a výše i do podlah a stropů, doplněná o strohou, přesto harmonickou kombinaci s černou barvou.
Otvory prostupující ochranný plášť se uvnitř proměňují na rám krajinomalby a směřují pozornost obyvatel na prominentní projekci horské scenérie.
Tmavě šedá barva je kývnutím na nuance okolního terénu; je vidět v žulových a čedičových balvanech, v kůře smrků i v břiše těžkých srážkových mraků. Proti luční zeleni a zimní bílé je naopak pěkným kontrastem.
Interpretaci otevřeného prostoru překlopili architekti z horizontální roviny do vertikální, čímž podpořili archetyp horského útočiště jako opevněné bašty odolávající po generace živlům za oknem a snad i změnám klimatu a krajiny. Strukturální složitost je jen zdánlivá. Spíše je odrazem nového, současného pojetí horské stavby, kde je na třech výškových úrovních rozloženo vše, co se od ní očekává, ovšem vycizelované interakční nadstavbou. V částečně zapuštěném suterénu je schované technické zázemí a nad ním rušný hlavní společenský prostor. Schodiště pak propojuje přízemí s galerií, koupelnou a spacími kouty pro intimitu a odpočinek. Nejvyšší úroveň je ryze inspirativní s výhledem nad vrcholky smrků; slouží jako ateliér, knihovna a zašívárna. Podlaha je částečně tvořena sítí, která navazuje spojení s nejnižší úrovní jak vizuálně, tak akusticky a funguje i jako odpočinkový prostor.
Technické parametry
- Lokace: Krušné Hory, Nové Hamry (693 m n. m.)
- Architektonický návrh: Ing. arch. David Zámečník, NEW HOW architekti, www.newhow.archi
- Spoluautor studie: Ing. arch. Radovan Záborský
- Zastavěná plocha: 81 m2
- Užitná plocha: 140 m2
- Nosná dřevěná konstrukce: CLT panely NOVATOP
- Střecha a fasáda: hliníkový falcovaný plech PREFA Prefalz antracite
- Topení: krbová kamna + elektřina
- Energie: příprava na fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny
- Max. počet osob: 10
- Realizace nosné dřevěné konstrukce: 3AE s.r.o., www.3ae.cz
Foto: Petr Polák
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 6/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč