Entalpické výměníky jako cesta k optimální vlhkosti

Entalpické výměníky jako cesta k optimální vlhkosti

Komerční sdělení | Pondělí, 04. listopad 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Se sychravým podzimem se do interiérů vrací vlhký chlad a znovu hrozí plísně. V chladných zimních dnech je potřeba více topit, a tedy i více větrat. Nastává zimní sezóna rekuperačního větrání, a spolu s ní – nejvyšší čas na pořízení entalpie. Dobrou zprávou pro ty, kdo už vlastní větrací jednotky bez entalpie, je, že entalpický výměník lze instalovat i dodatečně. Proč a v jakých případech je to potřeba?

Zahřívající se vzduch se roztahuje, čímž se snižuje jeho relativní vlhkost. Díky tomu vnímáme vzduch v místnostech často jako příliš suchý. Trpí lidský organizmus, ale také zařízení domácností. Hrozí přesychání podlah a nábytku, přesušený vzduch způsobuje respirační potíže. Abychom se cítili příjemně, potřebujeme čerstvý vzduch s relativní vlhkostí v rozsahu 40 – 60 %. Jak toho dosáhnout, aniž bychom neúnosně zvýšili náklady za energie? Lze to, a navíc lze ještě ušetřit náklady na vytápění? Díky komfortnímu větrání a větracím jednotkám s entalpickými výměníky.

Jak entalpie funguje, vysvětluje Gerben-Jan Bruinsma, trenér pro oblast komfortního větrání a zdravého vnitřního prostředí firmy Zehnder Group AG, která je lídrem evropského trhu v rekuperacích a majitelem četných patentů v oblasti řízeného větrání, a také výrobcem unikátních křížových protiproudých entalpických výměníků, o kterých bude dnes řeč.

Entalpie je skutečně významným krokem v oblasti kvality ovzduší. Výhody větrání s entalpickým výměníkem znamenají dokonalý komfort pro obyvatele, udržitelnější domov a velké pohodlí pro instalatéra."

Gerben-Jan Bruinsma
Gerben-Jan Bruinsma
trenér zdravého vnitřního klimantu ve společnosti Zehnder

Jak funguje entalpický výměník


„Komfortní systémy větrání Zehnder s volitelně integrovaným entalpickým výměníkem zajišťují ideální vnitřní prostředí díky rekuperaci tepla a vlhkosti. Díky němu totiž získáváte z kogeneračního systému ještě vyšší účinnost než s běžným výměníkem tepla. Například v systému s větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Q s entalpickým výměníkem lze získat zpět až 86 % tepla a až 73 % vlhkosti," říká zástupce Zehnder, a dále vysvětluje:

„Entalpický výměník v zimě udržuje teplo a vlhkost v interiéru, zabraňuje nadměrnému vysoušení vzduchu a ohřívá přiváděný chladný čerstvý venkovní vzduch. V létě se naopak teplo a vlhkost odvádí z teplého, vlhkého venkovního vzduchu dříve, než se čerstvý vzduch dostane přímo do domu."

Entalpický výměník díky tomu šetří náklady za předehřev a znamená vyšší energetickou účinnost při zachování konstantního přívodu filtrovaného vzduchu. Entalpie také snižuje hlučnost větrání.

Zehnder CSY_Ventilation_Unit_ComfoAir_350_enthalpy_exchanger_people

obr. Entalpický výměník Zehnder znamená nejen komfortní ovzduší v domech, ale také pohodlí pro instalační techniky. Dovybavení standardního výměníku entalpií jsou velmi snadné. Zdroj: Zehnder Group AG

Jak vzniká suchý vzduch a co dokáže entalpie


V zimě je absolutní vlhkost, tedy množství vodní páry ve venkovním vzduchu, velmi nízká. Při větrání se tedy dovnitř dostává sušší vzduch. Zároveň se větráním odvádí ven vlhkost. V létě entalpický výměník udržuje vlhkost vzduchu venku, takže je v domě chladněji. V zimě se však děje pravý opak: entalpický výměník udržuje vlhkost v domě a vzduch je pocitově teplejší.

Striktně oddělené proudění vzduchu v entalpickém výměníku Zehnder

obr. Striktně oddělené proudění vzduchu v entalpickém výměníku Zehnder (Modulační by-pass). Zdroj: Zehnder Group AG

V rekuperačních jednotkách Zehnder s entalpickým výměníkem se v zimě kromě tepla z vnitřního vzduchu předává vlhkost čerstvému přiváděnému vzduchu zvenčí. Vlhkost, která je již v domě přítomna, například ze sprchování, se znovu využívá na jiných místech v domě. To pomáhá udržovat správnou hladinu vlhkosti v domě. K tomu slouží membrána v entalpickém výměníku. Oba proudy vzduchu procházejí blízko sebe, ale zůstávají oddělené. Částice virů nebo zápach se nepřenášejí.

Entalpický výměník Zehnder průřez

obr. Entalpický výměník Zehnder zajišťuje rekuperaci tepla i vlhkosti bez přenosu pachů, plynů a dalších nečistot do proudu přiváděného vzduchu

Komfortní a bezpečné větrání


Větrání s rekuperací tepla s entalpickým výměníkem poskytuje obyvatelům četné výhody a vyšší komfort bydlení. Teplota je udržována na příjemné úrovni a nehrozí zdravotní potíže z přesoušení jako např. suché oči nebo dýchací potíže způsobené prachem. Při vyšší vlhkosti vzduchu se totiž méně víří prach. Entalpický výměník zajišťující optimální vlhkost je dobrou investicí i pro ty, kdo potřebují chránit zařízení bytu nebo cenný majetek: hudebníky, starožitníky a sběratele umění.

foto starožitný interiér zdroj_pixabay

obr. Konstantní optimální vlhkost je důležitá i pro uchování stavu a hodnoty majetku Zdroj: Zehnder Group AG

Výhodou entalpického výměníku je konstantnější vlhkost. V důsledku toho se domácnost mnohem méně vysušuje a životnost podlah a nábytku je mimo jiné příznivější. Latentní teplo a chlazení (viz rámeček níže) navíc zabraňuje vysokým účtům za energie tím, že snižuje potřebu zapínat topení nebo klimatizaci. Díky tomu je dům s entalpickým výměníkem udržitelnější.

Latentní teplo a chlad


Vnímání tepelného komfortu nesouvisí pouze s množstvím vodní páry ve vzduchu. Ovlivňuje ho také teplota a tlak (relativní vlhkost vzduchu). Fangerův diagram (The Fanger Model, 1972) ukazuje hodnoty, při nichž je klima vnímáno jako komfortní. Jako příjemný je vnímán vzduch s nízkou teplotou a vyšší vlhkostí. Tento vjem se nazývá latentní teplo. Totéž platí pro chlazení. Entalpický výměník pomáhá udržovat vnitřní klima v tomto komfortním rozmezí.

Fangerův diagram

obr. Vnímání tepelného komfortu ovlivňuje nejen samotná teplota v místnosti, ale také relativní vlhkost vzduchu. Fangerův diagram ukazuje rozsah teplot a relativní vlhkosti, při nichž vnímáme vnitřní klima jako komfortní.

Ohřátý vzduch se roztahuje, takže při stejné absolutní vlhkosti klesá relativní vlhkost vzduchu, což je při intenzivním větrání problematické.

H-x diagram entalpický výměníkH-x diagram tepelný výměník

 

obr. H-x diagram (Mollier-H-x_diagram, 1923) ukazuje vztah mezi relativní vlhkostí a teplotou vzduchu. Zdroj: Zehnder Group AG

Pohodlí pro instalatéra


Entalpický výměník přináší mnoho výhod také instalatérovi. Protože se v zimě do domu znovu dostává vlhkost, odpadá nutnost odvádění kondenzátu. Není již nutné budovat napojení na kanalizaci, což šetří peníze a čas. Kromě toho se díky absenci suchého sifonu minimalizuje minimální světlá výška větrací jednotky vůči zemi.

Instalace větracího systému je tak flexibilnější: větrací jednotku s entalpickým výměníkem lze instalovat prakticky kdekoli v domě, v šatně, v zádveří, na půdě, nebo i v nízkém suterénu bez kanalizace. Snadná je i dodatečná instalace entalpického výměníku do již funkční větrací jednotky. Membrána entalpického výměníku je navíc mrazuvzdorná, a výměník tak nezamrzá ani při venkovních teplotách pod bodem mrazu.

Nehledě na pohodlnou možnost dodatečné instalace entalpického výměníku, je dobré se pro něj rozhodnout hned při objednávce. Pořizovací náklady jsou nižší, než úhrnné náklady instalace systému a následné dodatečné instalace entalpického výměníku. Kvality, které s entalpií získáváte, ale rozhodně ospravedlňují i náklady dodatečné instalace.

Snadná údržba a bezproblémový provoz


Díky patentované membránové konstrukci se entalpický výměník Zehnder na rozdíl od mnoha jiných entalpických řešení snadno čistí. K vyčistění stačí pouhé propláchnutí malým množstvím vody. Tím jsou zajištěny hygienická čistota a správné fungování výměníku bez dodatečných nákladů.

Patentovaná polymerová membránou s integrovanou vrstvou Microban® brání přenosu nečistot a pachů z odváděného vzduchu, nepropouští plísňové spory ani mikroby. Entalpie je tak spolehlivou cestou ke zdravému, komfortnímu a energeticky úspornému větrání.

Entalpický výměník Zehnder čištění

obr. Entalpický výměník lze z větrací jednotky snadno vyjmout a očistit proudem čisté vody. Zdroj: Zehnder Group AG

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop