7 otázek na efektivní úspory energií aneb šetříme každý pád

7 otázek na efektivní úspory energií aneb šetříme každý pád

Redakce | Čtvrtek, 14. listopad 2024 |

Přidat na Seznam.cz

V oblasti bydlení – ať už se chystáte stavět, či jste majitelem již existující nemovitosti – patří otázka úspory energií bezesporu k těm nejpalčivějším. V poslední době je v médiích skloňována ve všech pádech, ať už jsou na vině výkyvy cen elektřiny a plynu, nebo globální tlak společnosti na co největší využívání obnovitelných zdrojů. Oslovili jsme zástupce tří stavebních firem zabývajících se dřevostavbami a zjišťovali pro vás od nich doporučení, co z jejich mnohaleté zkušenosti v oblasti úspor funguje nejlépe a kde naopak můžete s klidným svědomím na nemalé vstupní investici za speciální materiály a technologie ušetřit.

1. KDO, CO ROZHODUJE O TOM, V ČEM TK VÍ TO NEJLEPŠÍ ENERGETICKÉ ŘEŠENÍ?


Zjednodušeně lze říct, že tím zásadním faktorem je vždy stavebník. Každý člověk je originál s individuálními potřebami a od toho se odvíjí také jeho životní styl a nároky, jimž musí jeho budoucí domov co nejlépe vyhovovat. V závislosti na své předchozí zkušenosti i načerpaných informacích z oboru má také každý z nás vlastní představy a finanční možnosti a i k těm je samozřejmě třeba přihlédnout.

Jak nám řekl Martin Líska, obchodní ředitel společnosti VEXTA: „Jednotlivá řešení je vždy třeba ‚ušít na míru' danému klientovi. Řada z nás si nedovede svůj nový domov představit bez fotovoltaiky s bateriovým úložištěm nebo bez kvalitní rekuperace. Pro jiné je to ale zase ‚červený hadr' a tyto technologie z přesvědčení odmítají. Tedy vždy postupujeme stejně – konzultujeme s investory jejich preference i ve věci technologií, vše podpoříme výpočty a grafy, ale s tím, že konečné rozhodnutí je zcela v jejich režii."

Podobně to vidí i Ing. Jan Šebek, vedoucí projekce ve firmě A T R I U M: „Každý dům je individuální, i když máme určité technologické balíčky (kombinaci technologií) zažité a vyzkoušené, a tak je opakujeme. Každému stavebníkovi doporučujeme opatření v návaznosti na jeho finanční situaci. Třeba pokud si na začátku projektu vysnil instalaci inteligentní elektroinstalace, ale již mu nezbývají peníze na venkovní stínění. Takovému klientovi určitě doporučíme naopak vložit peníze do žaluzií, a ještě mu zbyde na decentrální větrání s rekuperací. Pro efektivitu domu a jeho celkového fungování jsou tyto systémy velikým plus, kdežto inteligentní elektroinstalace je spíše formou luxusu. Následně můžeme klientovi doporučit instalaci těchto systémů na úkor věcí, které lze dodělat dodatečně – například dřevěného obložení domu. Dřevěný obklad na domě sice bude mít až za pět, deset let, až na to budou finance, ale mezitím mu již dům bude fungovat nízkoenergeticky a investice do technologie se mu bude postupně navracet."

2. BEZ KOHO, ČEHO SE PŘI PLÁNO VÁNÍ EFEKTIVNÍCH ÚSPOR NEJSPÍŠ NEOBEJDETE?


Ve společnosti LUCERN sází na osvědčenou kombinaci. Jak uvedl Ing. Josef Frydrýn, ředitel společnosti: „Našim zákazníkům vždy doporučujeme kombinaci tepelného čerpadla a rekuperace. Tepelným čerpadlem v kombinaci s teplovodním podlahovým topením lze v létě chladit a rekuperace nejen že šetří energii na větrání, ale hlavně zajišťuje čerstvý vzduch v domě bez otevřených oken, a tedy bez nežádoucího průvanu a třeba i hluku z dopravy. Kombinaci těchto technologií považujeme za ideální řešení, a proto ji máme jako standardní vybavení našich domů."

Individuální řešení pak přichází na řadu zejména v případě požadavku na pasivní dům, kdy je třeba toto osvědčené kombo vhodně doplnit o další technologie. „Takovými opatřeními jsou například okna s lepšími parametry, větší tloušťka izolace anebo instalace krbové vložky. Návrhy, jak dům upravit, aby splnil pasivní standard, vycházejí z variantní energetické optimalizace energetického specialisty."

Martin Líska pořadí důležitosti jednotlivých úsporných opatření podle efektivity vidí následovně: „Určitě co nejkvalitnější tepelně technické vlastnosti obálky domu, tedy třeba obvodové stěny, podlaha a střecha s co nejnižším součinitelem prostupu tepla. Klíčové je to i u oken a dveří, HS portálů atd. Dále co nejekonomičtější způsob ohřevu teplé užitkové vody, ideálně s možností jejího dotápění z přetoků FVE, co nejekonomičtější způsob vytápění domu – využití tepelných čerpadel a snížení tepelných ztrát domu využíváním rekuperace, a to nejen pro výměnu vzduchu v objektu, ale třeba i rekuperace tepla z odpadních vod."

Jan Šebek přidává další zkušený pohled na věc: „Neposledními faktory jsou volba kvalitních, zdravotně nezávadných použitých materiálů a kvalitních technologií, jelikož na technologii za půl milionu se nevyplatí pár desítek tisíc šetřit," a doplňuje: „Také by měly být v domě instalovány technologie, které reagují na veškeré fyzikální jevy, jež ve stavbě probíhají, takže nejen vytápění a ohřev vody, ale také stínění (zejména venkovní), větrání a v dnešní době se nám začíná ukazovat, že je velmi důležité i chlazení interiéru. V neposlední řadě pak také kvalitní dodavatel stavby, který je zvyklý věnovat se detailům, a důkladný stavební dozor, který toto bude kontrolovat za investora."

PASIVNÍ, NEBO NÍZKOENERGETICKÝ?

Tlak na výstavbu stále úspornějších domů vede mnohé stavebníky k dogmatické představě, že pokud novostavba, pak jedině v pasivním standardu. Jan Šebek se na tuto zažitou představu ale dívá střízlivýma očima. „Říká se, že není nezdravých potravin, ale jen nezdravého množství. A to můžeme vztáhnout i na tento příklad. Pokud třeba chceme dům zateplit a vybavit tak, aby fungoval jako pasivní, vyžaduje to velké pořizovací náklady, které ale dle mého názoru již hraničí s návratností. Proč tedy nezvolit nízkoenergetický standard a peníze, které bych jinak vynakládal na předimenzované zateplení, nevložit například do pokoje navíc? Dřevostavba jako taková je navíc ideálním konstrukčním systémem. Na velmi malé tloušťce stěny dokážeme dosáhnout výborných tepelně technických parametrů, navíc s minimálním dopadem na životní prostředí. Naší továrnou je les, který se stále obnovuje. Dřevostavba také dokáže velmi příjemně pracovat jak s nízkými teplotami v zimě, tak s těmi vysokými v létě."

3. KOMU, ČEMU JE JEŠTĚ TŘEBA PŘIKLÁDAT DŮLEŽITOST?


Bezesporu pozemku, resp. kombinaci toho, co na něm chcete postavit, a toho, co vám skutečně umožní. Jak Šebek připomíná, „... rozhoduje i vhodná orientace domu vůči světovým stranám a velikost domu – myslím tím to, že bungalov rozložený na ploše 250 m2 bude energeticky fungovat hůře nežli patrový dům o stejné užitné ploše pokojů, ale na půdorysu 100 m2."

Stejně tak slovy Martina Lísky platí například, že: „... má-li investor pozemek s velkým převýšením ve výšce 1000 m n. m. v Krkonoších a nechce, aby vypadal jako koule z části do terénu zapuštěná, pak parametrů pasivního domu dosáhne s poměrně dramatickým nárůstem nákladů oproti výstavbě domu nízkoenergetického. Výše pořizovacích nákladů by však rozhodně neměla být jediným rozhodujícím parametrem."

Josef Frydrýn k tomu za LUCERN doplňuje: „Z pohledu energetické náročnosti vstupuje do výpočtu mnoho faktorů, které často nejdou měnit nebo ovlivnit. Konkrétně mám na mysli tvar domu a jeho orientaci vůči světovým stranám. Pokud klient trvá na přízemním domu, a navíc s orientací většiny oken na východ kvůli výhledům do krásného okolí, nedává pak smysl snažit se dosáhnout hodnot pasivního domu. A z mého pohledu je to tak správně. Dům má dělat svému majiteli radost a vytvářet pohodový domov."

POZOR NA ZATEPLENÍ RÁMŮ STŘEŠNÍCH OKEN

Jedním z prvků, které mohou zlepšit energetickou efektivitu domu, jsou okna. Společnost FAKRO nabízí super energeticky úsporná střešní okna, která si můžete vyměnit i bez zásahu do stávajícího ostění. Jedná se o okna určená pro nízkoenergetické a pasivní stavby se speciálně navrženým rámem křídla, konstruovaným oproti standardním střešním oknům ze širších dřevěných profilů. Okna jsou vybavena pětinásobným systémem těsnění.

K rychlému a těsnému zateplení rámu střešního okna pak poslouží sada XDP Thermo. Je složena z paropropustného límce a izolačního materiálu v podobě zateplovací pásky. Představuje systémové řešení pro profesionální zateplení rámu střešního okna po celé jeho výšce a je možné ji použít také samostatně jako systémové zateplení okna. Límec z difuzní fólie je určen k rychlému a těsnému spojení rámu okna se střešní fólií. Umožňuje průchod vodní páry zevnitř a zároveň chrání před vodou zvenčí, zatímco zateplovací páska z polyetylenové pěny omezuje tepelné mosty ve spoji okna se střešní konstrukcí.

4. KOHO, CO VÁM STAVITELÉ MOHOU CHTÍT ROZMLUVIT?


Například utkvělé představy, které neberou dostatečně v potaz vaše reálné možnosti. Občas stavebníci třeba přichází s požadavkem vejít se do vypsaných dotací. Jan Šebek však za A T R I U M namítá, že to není správná cesta: „Pokud má stavebník napnutý rozpočet a je například zvyklý větrat správně přirozeně, tedy okny, a není úplně nakloněn principu větrání s rekuperací, tak instalovat do jeho domu tento drahý systém jen proto, abychom splnili požadavky, není vhodné. To si myslím, že je častá chyba stavebníků. Je potřeba na začátku projektantovi říci například: Chci nízkoenergetický dům, nechci tepelné čerpadlo, chci podlahové topení, můj styl života je takový a makový, doporučil byste mi nějaký další technologický systém?"

Svou zkušenost s požadavky, které se vyplatí s investory prodiskutovat, sdílí i Josef Frydrýn: „K takovým věcem z mého pohledu patří například extrémní tloušťky izolace na fasádě. Nárůst ceny takové fasády nemá z ekonomického hlediska smysl." VEXTA má k tématu toho, jaké investice se skutečně vyplatí, dokonce zpracovanou rozsáhlou studii.

„Porovnáváme různé varianty způsobu vytápění, ohřevu TUV atd. v čase. Tedy zohledňujeme pořizovací náklady různých technologií a jejich kombinací, stejně jako náklady na jejich roční provoz, údržbu, revize, obnovu atd. Samozřejmě, jistou neznámou jsou nákupní sazby za kWh elektřiny, plynu atd. v čase nebo třeba vliv inflace, ale výsledky studie jsou v každém případě velmi zajímavé," uvádí Martin Líska.

5. OSLOVUJEME, VOLÁME KE SLOVU TY NEJPOVOLANĚJŠÍ ODBORNÍKY


Tím, kdo by od vás měl na začátku dostat co nejvíce informací, abyste na konci mohli ve svém vysněném domě být skutečně spokojení, je především projektant. Zdůrazňuje to i Jan Šebek: „V prvé řadě je zásadní kvalitní projekt, a tedy i projektant, který musí od investora získat jasné zadání, a to i po finanční stránce. Většina lidí by chtěla nízkoenergetický až pasivní dům, ale již nepočítají s tím, že toto řešení vyžaduje velké počáteční náklady. Ty se při kvalitním projekčním návrhu mohou rychle vrátit, ale na začátku je zkrátka potřeba investovat. Zároveň je vhodné připravit se udělat kompromisy ve vizuální podobě domu nebo jeho dispozici na úkor kvalitního tepelně technického a energetického návrhu, a ne naopak."

Jak ale připomíná Martin Líska, součástí funkčního celku je kromě kvalitního posouzení a vyhodnocení projektantem a následné odborné realizace stavební firmou i chování samotných obyvatel domu. „Určitě nelze zapomenout na parametr zcela klíčový, a to chování a návyky investorů. Pokud si každý den napustíte x-krát vanu horkou vodou nebo třeba v zimním období topíte v domě na 25 stupňů, jistě budou náklady na energie výrazně vyšší, než by při troše úspornosti být mohly."

TIP: ČESKÝ PATENT NA REKUPERACI TEPLA Z ODPADNÍCH VOD

Úspory energie je možné najít i v místech, kde by si to většina z nás ještě nedávno neuměla představit. Ke snížení provozních nákladů a energetické náročnosti vašeho domu může přispět například i český patentovaný výrobek Akiretherm. A co vlastně umí? Bezobslužný a zcela pasivní rekuperační výměník Akiretherm pomocí obyčejné fyziky naakumuluje teplo z odpadních vod (vyjma splaškové vody z WC) a využije jej k předehřátí další studené vody, což ve výsledku přinese její výrazně rychlejší ohřev a nižší spotřebu energie. Jedná se o velmi efektivní investici – za rozumnou pořizovací cenu dostanete ekologické a velmi prozíravé řešení přinášející přímé úspory, o něž se nadále nemusíte starat a jehož implementace do budovy v praxi znamená i významné plus při získávání dotací.

6. O KOM, O ČEM SE V POSLEDNÍ DOBĚ V OTÁZCE ENERGETICKÝCH ÚSPOR MLUVÍ?


Jistě i k vaším uším již dolehlo téma hospodárného využití šedé vody. Jedná se o vodu, která obvykle bez užitku opouští naše domy kanalizačním potrubím, přestože ji místo toho lze uschovat pro další použití. Jaká je zkušenost stavebních firem v této otázce?

„Jistě je to opět další kamínek do mozaiky, která ve výsledku přináší nemalé snížení provozních nákladů domů v čase a v neposlední řadě i velmi pozitivní věc z hlediska enviromentálního," uvádí Martin Líska. Jeho slova ostatně potvrzuje i Jan Šebek: „Tento trend zde máme již více let, ale nyní se o něm mluví více. Za mě je to správná cesta, ale opět je důležitý dobře optimalizovaný návrh. Za mě se třeba nevyplatí instalovat poměrně drahý systém znovu využití šedé vody do rodinného domu, ale v případě bytového domu, kde se spotřebuje násobně více litrů vody například pro sprchování, má již tento systém dobrou návratnost."

Poněkud odlišnou zkušenost pak uvádí Josef Frydrýn: „Zákazníci se více než o využívání šedé vody zajímají o využití dešťové vody v domě. Na přání tedy umíme v domě zrealizovat dvojí rozvody vody, kde se využívá přečištěná dešťová voda například pro splachování WC."

7. S KÝM, ČÍM SE JEŠTĚ MŮŽEME V NEJNOVĚJŠÍCH TRENDECH SETKAT?


K dalším trendům v oblasti energetických úspor pak Šebek uvádí: „V poslední době samozřejmě pozorujeme boom v oblasti fotovoltaických elektráren. I zde ale vidíme, jak důležité je úplně nešetřit a zvolit ověřený systém i dodavatele. Myslím si ale, že fotovoltaické elektrárny mají ještě dlouhou cestu vývoje před sebou, zejména z hlediska poměru efektivity a vstupní investice. Dále se také stále častěji do domů a bytů instalují rekuperační systémy na výměnu vzduchu, což mi dává velký smysl. S větším zateplením a těsností domu se totiž zvyšuje riziko vzniku vlhkého prostředí a následně plísní. Tyto systémy přitom uživateli nabízejí opravdu velký komfort za celkem přijatelné pořizovací náklady." Martin Líska pak upozorňuje na novinku, se kterou jejich firma pracuje stále častěji.

Úspory ze šedé vody totiž nemusí spočívat jen v jejím následném využití např. ke splachování WC. „Zcela neprávem opomíjená je z mého pohledu rekuperace tepla z užitkové vody a je to velká škoda." Svým klientům tak doporučují řešení v podobě českého patentu – výměníku, který rekuperuje teplo z odpadních vod. Pokaždé, když se sprchujete, odtéká do kanálu spousta teplé vody. Stejně tak i z myčky, pračky, vany či umyvadla. Ohřát tuto vodu vás ve většině případů (s výjimkou energie z FVE) stálo přímo vynaložené peníze, které ovšem vzápětí jednoduše protečou odpadem. Přitom si toto teplo můžete nechat a bez dalších nákladů ho použít znovu, jinde.

Na každý pád tedy platí, že prostoru pro smysluplné zacházení s energiemi je na vašem plánovaném domě tolik, že se bez ohledu na vaši vstupní představu vyplatí oslovit zkušeného dodavatele stavby a nechat si od jeho odborníků poradit. Nejefektivnějších úspor totiž dosáhnete pouze vhodnou kombinací osvědčených prvků, kvalitním projektem počínaje a racionálním užíváním objektu konče. A někdy vás zvolené řešení, ideálně namixované na míru právě vám, vašemu pozemku a budoucímu domovu, může opravdu překvapit.

odborníci

Zdroj: PRO VOBIS


DaS 5-24

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 5/2024

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR DIGMA ČECHOVÁ


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop