Dřevostavbu na zelené louce se jim podařilo dokonale spojit s přírodou

Dřevostavbu na zelené louce se jim podařilo dokonale spojit s přírodou

Michal Babor | Pondělí, 17. říjen 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Téměř donekonečna opakovaná skutečnost, že o spokojeném bydlení rozhoduje kromě mnoha dalších faktorů také kvalita pozemku, se opět potvrdila: tam, kde východočeské pahorkatiny přecházejí do podhůří orlických hor, objevil architekt Patrik Zamazal místo, které ho okouzlilo – a není se čemu divit.

Původem pocházím z blízkého města, tady ve vsi žila moje manželka. Už před svatbou jsme přemýšleli, kde se usadit. Líbilo se nám na několika místech v okolí a nakonec za nás rozhodla náhoda. Byl jsem požádán o spolupráci na terénních průzkumech při přípravě územního plánu několika okolních obcí. Se ženou jsme projížděli krajem a každou novou pěšinku zakreslovali do katastrální mapy. Měli jsme tak možnost poznat mnoho půvabných míst včetně toho, kde žijeme nyní. Naše požadavky na pozemek jsme rozšířili ještě o to, jací budou naši sousedé a jak obec „žije".

Základová deska není nutností


Louka za vesnicí se svažuje směrem k jihu do údolí se zalesněným protisvahem, v její patě je pouze lovecká „chata", stavba socialistické drůbežárny. V rovnoběžné ose s domem pokračuje louka pásem sevřeným lesem do dálky a připomíná tak již zmíněný anglický park. Narušit takovou krajinu hustou zástavbou rodinných domů by byl neodpustitelný hřích, takže jsme se rozhodli koupit pozemek celý a umístit dům na jeho okraj při příjezdové polní cestě, která končí v lese.

Důležitými požadavky byla jednoduchost, účelnost a spojení domu s přírodou. Protože terén se svažuje prakticky už od cesty, musel dům „zapadnout" do svahu tak, aby jižní strana nevystupovala příliš nad úroveň povrchu a zároveň se do domu od cesty nemuselo vstupovat po schodech. Zbytečné zářezy do terénu i navážky na svazích pro umístění základové desky považuji za hrubé chyby projektanta. Narušují morfologii krajiny a takové jizvy jsou pak v krajině patrné tisíce let, tedy mnohem déle než jakákoliv stavba.

V našem případě nám situaci hodně ulehčilo založení domu na pilotách, což je výhodné a finančně zajímavé řešení zejména pro lehké dřevostavby. Do domu se tedy nakonec vstupuje přímo z cesty po malém můstku překonávajícím zahloubení severní části a po třech schodech se sestoupí na úroveň interiéru až v zádveří. Bezbariérový přístup bude možný v budoucnu přes jednu z teras, které ještě zbývá dokončit.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na louceDrevoaStavby.cz | Dřevostavba na louce

 

Okna bez rámů


Když si architekt pořizuje svůj vlastní dům, zpravidla si jeho parametry promýšlí průběžně už řadu let dopředu. Ani u mě tomu nebylo jinak. Nakonec ze všech úvah a črt vykrystalizovala lapidární konstrukce dvou vzájemně posunutých kvádrů, které budou ze tří stran obíhat dřevěné terasy, které zajistí plynulý přechod mezi stavbou a krajinou a budou se využívat podle potřeby během celého dne – ráno východní terasa, večer terasa západní.

Jednoduchost se promítla také do dispozice – hlavní obytný prostor vyplňuje celý jižní kvádr a stírá hranice mezi obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou. Naopak severní hmotu domu tvoří část soukromá – ložnice s vlastní koupelnou a dva dětské pokoje spojené koupelnou. Směrem na západ navazuje na dům technická část – garáž a sklady, v současné době pouze jeden velký prostor, který je možné v budoucnu upravit na samostatnou bytovou jednotku.

Fasáda domu je opláštěna zavěšenou provětrávanou fasádou z modřínového dřeva a vytváří tak poměrně homogenní plochu, kterou nenarušují ani rámové konstrukce okenních výplní. Bezrámová velkoprostorová okna tvořená trojskly velkoryse otevírají výhledy do okolní krajiny a interiér nadstandardně prosvětlují. Dokonale se tak stírá pocit stísněnosti.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na louceDrevoaStavby.cz | Dřevostavba na louce

 

V každém domě novinka


Jednou z výhod dřevostavby je také snadná montáž, pokud je stavebník dostatečně poučený. Hrubou stavbu jsme postavili svépomocí s tchánem a za přispění dalších příbuzných a přátel. Ale stavba mě časově velmi zaneprazdňovala a neměl jsem čas na vlastní práci, takže jsme nakonec dům do fáze pro nastěhování dokončili v dodavatelském režimu.

V současné době dokončujeme celou řadu detailů a dodělávek, pak přijdou na řadu terasy. Ve svém ateliéru se snažím navrhovat pro každý projektovaný dům nějakou inovaci, vylepšení. V případě svého domu, který vytápíme rekuperací, jsme vyzkoušeli vyústění vzduchotechniky místo obvyklých mřížek v podlaze podélnými spárami mezi stěnou a podlahovou krytinou. Objevili jsme i další funkci této inovace: mimo sezonu, kdy se netopí, spáry usnadní průběžný úklid, protože sem stačí zamést drobné nečistoty a při větším úklidu je vysát vysavačem.

DrevoaStavby.cz | Dřevostavba na louceDrevoaStavby.cz | Dřevostavba na louce

 

Slovo architekta a stavebníka zároveň


Chtěli jsme dům, kde bude světlo a teplo, kde ven bude jenom krůček, kde budeme žít na zahradě. To se nám myslím splnilo. Ať to byla letošní zima, kdy teploty na týden klesly na – 20 °C, nebo letošní parné léto, neměli jsme s vnitřním prostředím sebemenší problém. V obou případech odvedla tepelná izolace svoji práci. Také na zahradě jsme stále – pokud to počasí dovoluje – a děti tak mají velký životní prostor pro své hry.

MgA. Patrik Zamazal
MgA. Patrik Zamazal
architekt a majitel domu

Technické parametry


  • Pozemek: 2500 m2
  • Zastavěná plocha: 278 m2
  • Podlahová plocha: 263 m2
  • Spodní stavba: založení na pilotech
  • Stavební systém: sendvičová konstrukce „two by four"
  • Tepelná izolace: minerální vlna 32 cm
  • Fasáda: modřínová prkna na peření
  • Okna: bezrámové výplně
  • Zasklení: izolační trojsklo (0,6 W/m2K)
  • Podlahy: dřevěné
  • Vytápění: teplovzdušné s rekuperací
  • Topení: elektrické a krbová kamna
DaS 4-2009
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop