Dana Jakoubková | Středa, 01. červen 2022 |
Na jedné straně svažitá horská louka s kulisou lesa, na druhé normalizační zástavba ze 70. let 20. století. Výzvu k propojení obou světů pod přísným dohledem Správy CHKO Beskydy by leckdo nepřijal. Architektům nepomáhal ani fakt, že orientace pozemku nebyla pro pasivní dům právě ideální. Ale kde je vůle a fištrón, řešení se najde. A jak vidno, úcta k místu a historii překlenula vrstvenou minulost kompatibilním dílem, které promlouvá sebevědomě soudobým hlasem.
Nad návrhem domu pro umělce Přemka a Terku se architekti trochu zapotili. Dům měl být zrcadlem odrážejícím regionální identitu a současně usazen do zástavby, která ji v minulosti přehlížela. Poloha ve druhé zóně chráněné oblasti diktovala výšku domu, sklon a barvu střechy, velikost a počet prosklených ploch, obdélníkový půdorys, způsob prosvětlení podkroví, tvar šítu, doporučenou výsadbu kolem domu a spoustu dalších omezení.
Stavebníci své potřeby soustředili na soulad privátních a pracovních prostor, maximum prosvětlení a energeticky velmi nízkou náročnost. Návrh byl tedy oříškem, v němž zásadní roli hrálo usazení domu do terénu a návaznost lidského sídla na přilehlou „divokost" krajiny. Delikátní výsledek vyšel z toho nejlepšího od každého prvku. Ze stávající výstavby si architekti vzali urbanistické uspořádání, zejména uliční linii. Z louky zase jemné křivky terénu, které natáhli až na střechu křídla s ložnicí, aby setřeli hranici mezi terénem a domem.
Absenci oplocení, bran a branek nahradili výsadbou lokálních dřevin jako jabloně a trnky, čímž podpořili přirozené začlenění domu do okolí jako odkaz na volně plynoucí valašskou krajinu. Ku prospěchu byl i fakt, že svoji manželku Terku poznal Přemek během realizace stavby a její dobré postřehy zapracovaly ku prospěchu celé myšlenky domu.
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2022
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato krásná dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2022 pod názvem "Mezi dvěma světy". Hlasujte do 4.7. 2022 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Cesta k funkci a pohodlí
V rozvržení jednotlivých prostorů, ve volbě materiálů i množství zařizovacích prvků je patrná snaha o co nejkratší a nejpřirozenější cestu k maximu funkce a pohodlí. Dům působí jako místo obyčejných radostí a přímočaře dobrých věcí, jehož koncept je založen na chytrém překladu předpisů a jednoduchém provozním schématu.
Dispozice přízemí je jasně rozdělena na společnou vstupní část, která slouží pro potřeby rodiny a zároveň jako předprostor zákazníkům ateliéru umístěného v podkroví. Hlavní obytný prostor spojuje kuchyni s jídelnou a obývákem, ložnice s koupelnou je pak situována do křídla s vegetační střechou usazeného kolmo k hlavní budově směrem k louce a lesu. Podkroví rozdělili architekti na poloviny. Jedna část patří ateliéru s výstupem na zelenou louku vegetační střechy, druhá je zcela pod nadvládou dětí, které mají proskleným štítem výhled do valašských kopců.
Komentář architektů
Chceme, aby lidé nejen v Beskydech vnímali architekturu jako součást svého života. Ta klasická beskydsko-valašská se začíná pomalu vytrácet a je třeba ji v moderním pojetí znovu oživit. Doufáme, že tímto domem jsme k tomu přispěli.
Foto: ValArch ateliér
Po třech letech užívání
- Vegetační střecha skvěle reguluje teplotu uvnitř domu v létě i v zimě. Dešťovou vodu, kterou střecha nepobere, svádíme do nádrže a využíváme k zalévání zahrady.
- Denní světlo je nejpřirozenější tvůrčí nástroj malíře i fotografa. Prosklený východně orientovaný štít se ukázal jako dobrá volba – větší část dne pouští dovnitř světlo rozptýlené a v nejteplejších hodinách je proti slunci chráněný.
- Dřevovláknitá izolace funguje nad očekávání, v létě teplo prostoupí konstrukcí prakticky až k večeru, kdy už je vzduch chladnější a lze dobře křížově provětrávat.
- Zapojení louky do konceptu domu byl skvělý nápad a po letech už prakticky neexistuje hranice.
Technické parametry
- Typ domu: pasivní
- Zastavěná plocha: 150 m2
- Užitná plocha: 135 m2
- Dispozice: 4+kk
- Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet / rámová konstrukce KVH, difuzně otevřená skladba, dřevovláknitá izolace Steico
- Zdroj energie / teplo: tepelné čerpadlo vzduch-voda / teplovodní podlahové topení, doplňkově krbová kamna
- Větrání: přirozené okny
- Okna: dřevěná na míru, trojsklo
- Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,15 W/(m2K)
- Autor arch. návrhu a projektu: Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. Tomáš Kašík, Ing. arch. Lenka Jalůvková, ValArch ateliér, www.valarch.cz
- Realizace stavby: ValArch ateliér, www.valarch.cz, 2019
- Foto: BOYPLAYNICE
Zdroj půdorysů: ValArch ateliér
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 3/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Dřevostavbu by po všech zkušenostech za jinou technologii nevyměnili! Ptáte se proč?
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…