Petr Špinar | Neděle, 08. květen 2022 |
Původně to měl být srub, nakonec však zvítězila varianta kombinující keramickou tvarovku s masivním dřevem. Realizace nebyla jednoduchá a architekt Aleš Říha, který nás tímto domem provede, ji chápe jako hodnotnou zkušenost.
Pro tento architektonicky neobvyklý dům v Moravském krasu jsem zvolil způsob konstrukčního řešení v novodobém stavebnictví opravdu neobvyklý a náročný – masivní dřevěná část domu ze srubové kulatiny vyvažuje akumulační schopnosti zděné části z keramických tvárnic. Vlastnosti obou materiálů spočívají především v jejich rozdílných tepelně-izolačních a difuzních vlastnostech, při jejichž vzájemné symbióze vzniká přirozené prostředí pro příjemné bydlení. Rozdílné vlastnosti těchto elementárních materiálů mají za následek naprosto nestandardní chování stavby.
obr.: Po pěti schůdcích je z terasy přístupná prostorná zahrada. Foto: A1Architects
Dřevo, kámen, sklo a ocel
Tyto projevy jsem bral v potaz a vyžádaly si promyšlené a přesné řešení stavebních detailů. Dřevěné části jsem umístil na severovýchodním a severozápadním nároží domu a tvoří tak „přirozené plíce" domu. Interiér jsem navrhl z kombinací přírodních materiálů, potkává se v něm masivní dřevo a dýhy, kámen, sklo, ocel. Ty tak jednoduchou a výtvarnou formou kontrastují s režnou srubovinou z karpatských lesů.
Dispozičně jsem dům vyřešil jako jednopodlažní stavbu, ale rozdělil jsem ho do dvou výškových úrovní – prostorná obytná část má stejnou výšku 290 cm, zbylá část domu už jen 260 cm. Rozmístění obytných a provozních částí je koncipováno do tvaru písmene L. Centrální halu jsem navrhl jako komunikační bod spojující dva provozní celky: ložnice, sociální a technické zázemí, pracovna, šatna a dětský pokoj – obývací pokoj s kuchyňským koutem. Svým umístěním na parcele dům vymezuje dvě velké terasy na severovýchodní a jihovýchodní straně. V severní části na dům navazuje kryté stání pro dva automobily.
obr.: Severovýchodní nároží sruboviny: klády jsou mezi sebou pečlivě utěsněny minerální izolací, ale i tak díky své difuzní otevřenosti přirozeně regulují klima v domě. Na levé straně navazuje na dřevěnou část fixní trojúhelníkové okno. Foto: A1Architects
obr.: Pohled z centrální chodby přes masivní posuvnou čirou skleněnou stěnu přímo do obývací místnosti, vpravo je vstup na terasu. Velká prosklená plocha prostor dostatečně prosvětluje. Foto: A1Architects
Komentář majitele
Mým prvotním zadáním pro architekty byl funkční dům s použitím přírodních materiálů amoderních technologií. Inklinoval jsem k jednopodlažní srubové stavbě. Navržený koncept atelieru Přibyl – Říha mi připadal zpočátku poněkud odvážný, ovšem po podrobném obeznámení se všemi konstrukčními detaily a celkovým funkčním a prostorovým řešením jsem došel k závěru, že se autorům podařilo zhmotnit mé představy. Dnes oceňuji funkčnost navrženého řešení a příjemnou pohodu při každodenním užívání domu.
Tvrdé dřevo v interiéru
Dubové dřevo je velmi tvrdé a pohledné, proto jsem ho v interiéru využil pro podlahy, obklady stěn, dveře a nábytek. Dřevo nebylo možné položit na všechny podlahy, neboť by bránilo podlahovému vytápění, proto jsem pro ostatní podlahové plochy využil travertinu a marmolea.
Sklo hraje v tomto komplexně propracovaném domě významnou roli. Chápu ho jako bariéru, která přirozeně odděluje jednotlivé provozní prostory (například mléčná skleněná stěna mezi koupelnou a ložnicí), přesto ale netvoří úplně kompaktní zábranu. Obývací pokoj a halu odděluje posuvná čirá stěna s pískovanými textovými motivy, která má v zasunutém stavu své místo v kapse zadní stěny šatny.
Pro majitele jsem navrhl a nechal vyrobit atypický jídelní stůl ze skla a oceli, který svou výtvarnou formou vytváří jedinečný architektonický detail. Jeho tvar, pravoúhlý trojúhelník, se objevuje ještě ve fixních hliníkových oknech, která propojují zděnou a srubovou část domu. Stejný tvar reflektuje i krb dotvářející celek interiéru obývací místnosti.
obr.: Atypický jídelní stůl. Foto: A1Architects
obr.: Koupelna se nestandardně obešla bez keramických obkladů, které by se do architektonické koncepce nehodily. Foto: A1Architects
obr.: Ložnice rodičů má své umístění na severní straně, ani ta nevybočuje z konceptu funkcionalisticky pojatého domu. Foto: A1Architects
Komentář architekta
Zvolený způsob konstrukčního řešení celé stavby byl podřízen konceptu, kdy masívní dřevěná část domu vyvažuje akumulační schopnosti zděné části. Kontrast obou materiálů spočívá v rozdílných tepelně izolačních a difúzních vlastnostech, kdy při vzájemné symbióze vzniká přirozené prostředí. Dřevěné části jsou umístěny na severovýchodním a severozápadním nároží domu a tvoří „přirozená plíce" domu. Interiér je tvořen kombinací přírodních materiálů, jako je dřevo, dýha, kámen, sklo, ocel, které jednoduchou výtvarnou formou kontrastují s režnou srubovinou.
MgA. Aleš Říha (www.pribylriha.cz)
Technické parametry
- Pozemek: 1 093 m2
- Zastavěná plocha: 261 m2 (včetně krytého stání 290 m2)
- Podlahová plocha: 215 m2 (včetně krytého stání 244 m2)
- Spodní stavba: základová deska
- Stavební systém: kombinace keramického bloku a sruboviny
- Fasáda: vápenocementová jádrová omítka + silikátový probarvený štuk, masivní dřevo
- Střecha: plochá, železobetonová, izolovaná spádovými klíny z EPS
- Okna: dřevo a hliník
- Zasklení: izolační dvojsklo
- Podlahy: dřevo, travertin, keramická dlažba
- Vytápění: plynový kotel
- Topení: podlahové, vodorovné registry, krbová vložka
Zdroj: A1Architects
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…