Michal Babor | Středa, 13. květen 2020 |
Radim s Danou si své v pořadí už třetí vlastní bydlení pořídili podle svých slov takzvaně na důchod. Jakkoli se jim zasloužený odpočinek podle občanky blíží, rozhodně nevypadají na to, že by se za pár let usadili do křesla a nechali se zajmout podbízivou modří televizní obrazovky. Svůj nový dům si totiž až na hrubou stavbu postavili vlastními silami a pozemek pod ním doslova vyrvali ze spárů divočiny. Jak k tomu došlo?
Proč právě roubenka? A proč právě tady – na dohled od Ještědu, Drábských světniček a Trosek?
Momentálně bydlíme a pracujeme v Mnichově Hradišti, kde máme cykloobchod. Ale máme moc rádi dřevo a bydlet v roubence byl náš dávný sen. Ve městě jsme si ho splnit nemohli, tam by se dřevěný dům nehodil.
Zdejší kraj známe doslova jako své boty, Český ráj máme prochozený a na kole proježděný do poslední cestičky. Dcera, která tady ve vesnici už několik let s rodinou bydlela, nás přivedla na myšlenku koupit hektarový pozemek, který byl dlouho na prodej a nikdo ho nechtěl.
Nebylo divu – byl tak zarostlý nálety, že tudy neprošla ani kočka. Ale nám se líbil, i když uvést ho do alespoň trochu přijatelného stavu trvalo dva roky. Nakonec jsme tu ale objevili i zanedbaný rybník, který jsme poopravili, a svádíme do něj dešťovou vodu z domu i z okolních luk.
obr.: Zatímco fotograf pořizoval snímky za vrcholícího léta, redakce dům navštívila koncem letošního února. Průlehy na zahradě jsou dnes snem každého krajinářského architekta – voda se v nich vsakuje mnohem pomaleji, což má pozitivní dopad na její koloběh v krajině. Vpravo je vidět část rybníka s rákosím – když hladina zamrzne, Radim rákosí seřeže. Letos se však ledu nedočkal... Foto: Jaroslav Hejzlar
obr.: Tůňka mezi vzrostlými vrbami funguje jako filtr vody sbírané v okolí a proudící do rybníka. Vrbové dřevo je křehké, po každém větším větru popadá spousta větví, ale jejich stín je v létě neocenitelný. Foto: Jaroslav Hejzlar
Ve městě bydlíte ve zděném domě, novou roubenku obýváte příležitostně, o víkendech a dovolených. Je to velký rozdíl?
Nepopsatelný! Dřevěný dům je příjemný nejen pocitově, ale i svým tepelným komfortem. Topíme elektrickými podlahovými rohožemi a i přesto, že máme dřevěnou podlahu, která obecně vede hůře teplo než třeba dlažba, nedá se roubenka se zděným domem srovnávat.
Poznáte to snadno, když si sáhnete na dřevěnou stěnu a porovnáte pocitově její teplotu se stěnou zděnou, kterou máme v jádru domu kolem kamen – to povrchové teplo prostě cítíte. Když ve zděném domě třeba týden netopíme a pak ho chceme vyhřát, trvá to i několik dnů – v temperované roubence je teplo během hodiny.
Během letošní zimy jsme zatopili v krbových kamnech jen občas, pro atmosféru, úplně si vystačíme s elektřinou. Přesto platíme za energie zhruba polovinu než známí v nízkoenergetickém zděném domě. A v podkroví netopíme vůbec, dodatečně jsme sice chtěli zapojit přímotopy, ale zjistili jsme, že tam vlastně ani nejsou třeba.
obr.: Hlavní obytný prostor je příjemně vzdušný a prostorný, přestože dispozičně jsou jeho funkce jasně vymezeny. V krbových kamnech se zatopilo jen pro lepší efekt fotografie, jinak v nich oheň hoří jen během zimních mrazů – pod dubovou třívrstvou podlahou jsou totiž instalovány topné rohože, které roubenku bez problémů vyhřejí. Foto: Jaroslav Hejzlar
obr.: Kuchyňskou linku stejně jako veškerý nábytek v domě vyráběla jaroměřická truhlářská firma. Jednotný venkovský styl zařizovacích předmětů interiéru očividně svědčí – působí příjemně zabydleně, útulně a klidně. Zvolený odstín dvířek si výborně rozumí s nátěrem stěn saflorovým (světlicovým) olejem, který jen mírně žloutne a tmavne. Foto: Jaroslav Hejzlar
"Příjemný venkovský styl utváří vhodný mobiliář vyráběný na míru a rustikální textilie."
obr.: Koupelna se solitérní vanou (sprchový kout je mimo záběr) je velmi prostorná a obešla se bez umělého odvětrání. Přesto tu majitelé žádné vlhko nepociťují a k běžnému větrání po koupeli postačuje okno. Foto: Jaroslav Hejzlar
"Dům má dvě ložnice – v přízemní je díky orientaci příjemná teplota v létě, v horní je zase v zimě tepleji."
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2020
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Vysněné bydlení vlastními silami". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Stavba ve vašem případě probíhala tak trochu neobvykle. Zkusíte nám její průběh přiblížit?
V době, kdy jsme upravovali pozemek, jsme tu měli jen malý zahradní domek, kde jsme přes víkend přespávali. Dnes slouží jako malý venkovní sklad. V roce 2012 jsme postavili současnou garáž a na vlastní dům došlo až o tři roky později. Nijak jsme nespěchali, měli jsme kde bydlet, a energii jsme mohli věnovat zahradě.
Obytný dům se pak přistavoval ke garáži, což stavbu trochu zkomplikovalo, protože jsme museli oproti projektu trochu zvednout hřeben. Ale každé proti má své pro, takže díky tomu můžeme mít ve štítech obdélníková okna místo původně plánovaných zkosených a využívat podkroví, které původně nebylo plánováno jako obytné.
obr.: Nejstarší stavbou na pozemku je malý zahradní domek schovaný za dřevníkem. Hedvábně lesklý nádech získala roubenka díky nátěru středněvrstvou lazurou odstínu dub antik použitou pro základní nátěr, mezinátěr i konečný nátěr. Foto: Jaroslav Hejzlar
obr.: Garáž v levé části funguje také jako sklad zahradní techniky, kterou péče o hektarový pozemek vyžaduje. Původně tu stála jen ona, dům se přistavoval dodatečně. Foto: Jaroslav Hejzlar
Komentář dodavetele
Na naše první setkání u Radima s Danou vzpomínám moc rád. Neskutečně milí lidé, kteří si za svůj poctivý profesní život dokázali udělat velmi dobré jméno v cykloobchodě. Rodinný dům s prodejnou a malým cykloservisem mě ohromil na první pohled. Takhle uspořádaný a čistý ochod i dílna, to nevidíte ani v letectví nebo v nemocnici u lékařů.
Bylo nám ctí a potěšením, že jsme takovým profesionálům mohli zrealizovat hrubou stavbu roubené garáže i rodinného domu. Výsledné dílo je jen dokladem, jak moc jsou manželé šikovní. Ze srdce jim přeji mnoho šťastných chvil v útulné roubence i krásném okolí.
Pavel Haniš
Haniš srubové domy s.r.o.
obr.: Majitelé ve stavbě roubenky nijak nespěchali, měli kde bydlet, a dostatek energii mohli věnovat celé zahradě. Foto: Jaroslav Hejzlar
obr.: Zastřešený prostor mezi garáží a vstupem do domu i přístřešek nad terasou přiléhající ke garáži jsou velmi praktické, umožňují plnohodnotné pobývání venku a péči o techniku i za nepříznivého počasí, jen stíní do interiéru trochu více, než si Radim s Danou představovali. Foto: Jaroslav Hejzlar
Se stavební firmou jste byli domluveni na dodávce hrubé stavby, takže řemesla jste si zajišťovali dodavatelsky?
Přesněji řečeno vlastními silami. Základovou desku, rozvody elektřiny, hrubé podlahy, pokládku topných rohoží, příčky, nadkrokevní izolace a pokládku střešní krytiny a venkovní dlažby jsme si dělali sami, odborníkům jsme svěřili položení dřevěných podlah a dlažby v přízemí. Sami jsme si dům také natírali zevně i zevnitř.
Nelitujete toho, že jste si nenechali dům postavit na klíč?
Vůbec ne. Nijak jsme na stavbu nespěchali, netlačil nás čas ani bytová potřeba, tak jsme si každou práci užili a moc nás bavila. Dokázali jsme třeba v létě skončit v práci v šest hodin večer a do setmění položit několik řad střešních tašek. Nátěru domu jsme věnovali několik týdnů dovolené a s výsledkem jsme spokojeni mnohem více, než když stejnou práci prováděla odborná firma na vedlejší garáži.
Komentář majitelů
Radim o sobě tvrdí, že je malý postavou, ale obrovský vitalitou. Se svou ženou provozují již 30 let prodejnu s jízdními koly. Přestože letos oslaví už podruhé Kristova léta, energie z něj jen srší. Bývalý fotbalista propadl kouzlu cyklistiky, na svém kontě má tři sta tisíc kilometrů v sedle. Rád si ale užije i jízdu na travním traktůrku. „Stavba domu a péče o něj a jeho okolí mě trochu přibrzdila, ale sedět na lavičce na zápraží asi hned tak nedokážu." Na snímku jsou majitelé uprostřed rákosí, které zarůstá obnovený rybník na pozemku a kterého se každoročně neúnavně zbavují.
Radim a Dana
majitelé roubenky
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 123,5 m2
- Užitná plocha: 191,4 m2 (+ garáž 76,8 m2)
- Konstrukční systém: srubový z hraněných smrkových trámů, zateplení spár minerální izolací (v garáži ovčí vlna), vnitřní příčky částečně zděné
- Venkovní nátěr: středněvrstvá lazura DELTA active lasur, odstín dub antik, tři vrstvy
- Vnitřní nátěr: saflorový olej Kreidezeit, jedna vrstva
- Izolace střechy: PIR izolační desky Bauder
- Vytápění: elektrické topné rohože, krbová kamna
- Projekt: Ing. Jiří Palas
- Realizace hrubé stavby: Haniš srubové domy s.r.o., 2016, www.srubovedomy.cz
Děkuji za pozvání a za rozhovor.
Foto: Jaroslav Hejzlar
Máte slabost pro masivní dřevěné roubenky nebo sruby? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Firma Haniš srubové domy s.r.o. je rodinná firma, která se zabývá stavbou celomasivních dřevěných srubů z ručně opracované kulatiny (kanadské sruby) a z hraněného masivu (roubenky, dřevěnice). Za svou více než 14letou historii vybudovala pověst renomované firmy, která má za sebou více než 320 úspěšných realizací, a především spokojených zákazníků. Jako jediná v České republice používá bez příplatku zcela výjimečný, výrobně velmi náročný způsob ručního zpracování srubové kulatiny. Jejich stavby jsou plně certifikovány a standardní záruční doba je 60 měsíců.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…