Dana D. Daňková | Středa, 25. březen 2020 |
Není to poprvé, kdy se srub stal splněným životním snem. Stejné to bylo i v případě Jaroslava. O srubu snil, když bydlel ve zděném domě, a nakonec si tento sen s manželkou Ivou také splnil. Odešli z Prahy, aby si užívali klidného důchodu, ale cítí se tu vlastně stále jako na prázdninách.
Celý život žili a pracovali v Praze a do Novohradských hor jezdili často ve dnech volna. Když tedy uzrál čas pro stavbu srubu, pozemek hledali přirozeně právě tady. „Srub chtěl manžel vždycky, nebyl to žádný náhlý nápad," vysvětluje Iva. „Jsme spolu už dlouho a od počátku vždy mluvil o tom, že by se mu takový dům moc líbil... A když jsme se rozhodli, že ho postavíme, srubem žil. Strávil mnoho hodin u počítače, na internetu hledal inspiraci, informace, zkušenosti, nápady...".
S ohledem ke krajině i přírodě
Jaroslav přistupoval k realizaci velmi zodpovědně. Věděl, že srub potřebuje prostor, aby vynikla jeho krása a současně nepůsobil v lokalitě nepatřičně. Také chtěli s Ivou soukromí, potřebovali tedy rozsáhlý pozemek. Ten, který nakonec koupili, má rozlohu téměř jedenáct tisíc metrů čtverečních a je zárukou dokonalého klidu.
„Velmi se mi líbí, že tu nikde nejsou klasické ploty, jen zelené remízky nebo zídky," pochvaluje si Iva. „Až k domu nám chodí jeleni a velmi jim chutnají naše muškáty. Divoká zvěř se prochází po zahradě, je to romantika a je to hezké, ale pravda je, že okusuje stromky a keře, každý kmínek či keřík je třeba oplotit, ale ne vždy se nám podaří je ochránit. Ale proto plot dělat nebudeme...".
obr.: Příjezdová brána evokuje vstup na velký ranč. Za branou však najdeme typické jihočeské rybníky a místo divokých koní jeleny a zajíce z okolních lesů. Foto: Martin Zeman
obr.: Terasa je oblíbeným místem obyvatel domu i návštěvníků. Je z ní výhled na jeden z několika rybníků. Foto: Martin Zeman
"Bydlení na venkově a navíc ve srubu má očistné a léčebné účinky na tělo i duši."
obr.: Přízemnímu srubu s půdorysem ve tvaru písmene „L" poskytuje rozložitý pozemek dostatek soukromí. Střecha s minimálním sklonem mu dodává určitou jemnost. Foto: Martin Zeman
obr.: Před vchodem lze posedět na stylové lavici v kládě. Foto: Martin Zeman
obr.: Přesahy klád různých průměrů a délek v rozích působí velmi dekorativně. Foto: Martin Zeman
Pro stavbu vše v místě
„Chtěl jsem postavit srub v rámci „udržitelnosti", vzpomíná Jaroslav, „tedy z místních zdrojů a s místními firmami, nechtěl jsem, aby sem dřevo či řemeslníci cestovali z daleka. Měl jsem štěstí na stavitele – srubaře jsem našel na doporučení." Dům si Jaroslav navrhnul celý sám, a protože je velmi zručný, pro lepší názornost zhotovil dokonce na půdorysu dřevěný model v měřítku 1:50. „Když jsem dělal tento model, konzultoval jsem i provedení detailů se srubařem," pokračuje Jaroslav, „při stavbě modelu jsem si vlastně vyzkoušel stavbu nanečisto, vyřešil všechny možné problémy a celý dům je pak postaven podle něj."
Na stavbě byl od prvopočátku – od výběru stromů v lese (na celý srub bylo potřeba více než dvanáct set metrů klád) až po dokončení a na vše dohlížel. „Bylo to celkem náročné," vzpomíná Iva, „dá se říci, že manžel měl každou kládu v ruce. Dva týdny jsme byli v Praze a další dva týdny vždy pak zase tady. Takto jsme to dělali celých pět let, než jsme srub postavili."
Hrubá stavba srubu byla dokončena v roce 2014, ovšem stavební otvory ve stěnách vyřezávali až o rok později, když stavba částečně sesedla. „Chtěl jsem, aby klády zůstaly pohledově co nejpřirozenější – jsou tedy pouze loupané s letním tmavším dřevem na povrchu. Nechtěl jsem povrch brousit ani jinak mechanicky upravovat. A protože mám dřevo rád, prosadil jsem si také téměř všechny příčky v domě jako srubové."
Střecha srubu má jen velmi mírný sklon, aby celá stavba nepůsobila příliš robustně. V prostoru nad kuchyní a jídelnou je dům otevřený do krovu, ve zbylých částech jsou již všude stropy. Střecha je zateplená stříkanou izolací – na šikminách je záklop z fošen a fólie, a celá plocha je rozdělena fošnami na menší úseky, vyplněné pěnou.
Přes pěnu je položena ve dvou vrstvách podstřešní fólie a na ní střešní krytina. Podkrovní prostor je využit jen z velmi malé části – malá půdička je přístupná pouze v místě vstupu, majitelé tam ukládají sezónní věci.
obr.: Obývací pokoj je jen opticky oddělen pohodlnou sedací soupravou od jídelny a malým pultem od pracovny Ivy a Jaroslava. Konferenční stolek je osvětlen lustrem s ručně malovanou slunečnicí. Foto: Martin Zeman
obr.: Prostorná kuchyně poskytuje dostatečně velkou pracovní plochu pro přípravu jídla i v době, kdy se sejde celá rodina. Dům je vybaven centrálním vysavačem, v kuchyni je velkým pomocníkem. Foto: Martin Zeman
"Kuchyně v rustikálním stylu je vybavena nejen kvalitními spotřebiči, ale najdeme tu i několik zajímavých vychytávek – kráječ umístěný v zásuvce, box na odpad zabudovaný v pracovní ploše kuchyňského ostrůvku a podobně."
obr.: U velkého stolu se schází nejen rodina, ale i přátelé, kteří sem rádi zavítají. Je osvětlen lustrem s ručně malovanými slunečnicemi. Foto: Martin Zeman
obr.: Společná pracovna manželů v útulné části obývacího pokoje. Při únavě stačí zvednout oči a zadívat se do zeleně za oknem. Foto: Martin Zeman
obr.: Stěna v ložnici majitelů je obložena cihelnými pásky a zajímavě tak koresponduje se stylem i smetanovým odstínem nábytku. Foto: Martin Zeman
"Velmi elegantní řešení koupelny – WC je odděleno komodou se zvýšenou zadní stěnou, v níž jsou zabudována dvě umyvadla a zrcadla, spodní skříňky poskytují potřebné úložné prostory."
obr.: Komora s promyšleným systémem snadno přístupných a přehledných úložných boxů. Policová stěna za dveřmi je široká právě tak na jednu zavařovací sklenici. Žádný kompot nezůstane zapomenut. Foto: Martin Zeman
Chytrý dům
Srub je postavený jako chytrý dům – mozkem je centrální rozvaděč v technické místnosti, jehož prostřednictvím lze ovládat za pomoci počítače či chytrého telefonu celý dům, světla, topení a zabezpečení domu. Rozvody k osvětlení jsou vedeny ve stropě a v podlaze, vypínače jsou pro jednodušší připojení umístěny vždy u dveří a kabely jsou uloženy ve spáře mezi stěnou a dveřmi.
obr.: Jaroslav je velmi zručný a kreativní a právě zde nejen opravuje, co je třeba, ale vytváří například i vybavení a dekorace do interiéru. Foto: Martin Zeman
Názor majitelů
Stavbou jsem žil, ze srubu jsem stále nadšený, velmi se mi líbí. Bydlení v takovém domě je jako být pořád na dovolené. Dům nyní už prakticky nesedá. S vysycháním byly trochu problémy, dokonce se nám zkroutil jeden trám a museli jsme také upravovat vsazení dveří, ale to s sebou nese ten materiál, s tím jsme počítali.
Pořád jsme tu velmi spokojení, líbí se nám to dřevo, a když jdeme spát, lehneme si do postele a díváme se na strop, je pokaždé jiný, vždy najdeme něco nového. Na bílém stropě není nic k vidění. Žijeme tu rádi a když musíme odjet, s radostí se sem vracíme.
Iva a Jaroslav
majitelé srubu
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 301 m2
- Užitná plocha: 180 m2, ostatní je terasa, garáž a dílna
- Konstrukční systém: srubový, smrkové dřevo
- Ošetření stěn: interiér i exteriér – olej
- Teplo: teplovodní topení, tepelné čerpadlo se zemním kolektorem, kachlová kamna
- Projekt: vlastní
- Realizace: svépomocí a ve spolupráci s místními firmami
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2020
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tento srub se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Srub jako splněné přání". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…