Michal Babor | Úterý, 23. březen 2021 |
Jiří vyrůstal v paneláku a život v domku někde na venkově podle vlastních slov považoval kvůli péči o dům a zahradu spíše za trest. Ale jak praví klasik, cesty osudu jsou nevyzpytatelné, a dnes si doslova lebedí v dřevostavbě, kterou si spolu s manželkou sami navrhli. A nelitují.
Co vás přivedlo k rozhodnutí postavit si dům?
Lehká závist. Měli jsme krásný byt na okraji Prahy, který nám sice vyhovoval, ale když jsme v létě navštívili přátele a užívali si spolu s nimi pohodu na terase, večerní grilování, koupání v bazénu a pohyb na zahradě, začali jsme uvažovat o tom, jestli bychom přece jen něco nezměnili.
K rozhodnutí přispěl i pozemek v nedaleké obci, který nám doporučil známý a který se v té době prodával. Ukázalo se ale, že realitní kancelář, která pozemek nabízela, jaksi zapomněla sdělit, že kvůli existenci infrastruktury lze zastavět pouze asi pět procent z tisícimetrové výměry, takže pro stavbu rodinného domu byl pozemek prakticky nepoužitelný. Náhoda nám ale přála a na druhém konci téže obce jsme objevili pozemek jiný, od soukromého majitele, s nímž jsme si nakonec plácli.
"Díky tomu, že jsme založili zahradu už v době, kdy se dokončoval dům, můžeme si teď bydlení plnohodnotně užívat."
Zahrada: Zatímco stavba domu byla ukázkou férové hry a seriózního jednání, okolí domu upravené na klíč profesionální firmou by se za pohodovou spolupráci označit nedalo. Nicméně Jiřího zahrada je v nové zástavbě jediná, která už má svou jasnou tvář a bude už jen krásnější. Foto: Tomáš Mach
Věděl jste od začátku, že budete stavět dřevostavbu?
Prakticky nebylo o čem přemýšlet. Dřevostavby se mi vždycky líbily, nejen kvůli jejich modernímu stylu, ale především mi imponovala rychlost stavby. Když se pro něco rozhodnu, chci to co nejdřív, a to hrálo dřevostavbě do karet. V našem případě se to potvrdilo – v září proběhla stavba základové desky, v říjnu se začalo montovat, v lednu byl dům prakticky hotový a v březnu už jsme se zabydlovali, takže se vším všudy půl roku. Nedokážu si představit, že bych stavěl z cihel a čekal na dům rok, spíše déle.
Modřínová fasáda: Jiří má rád moderní styl a v jeho duchu si dům navrhl. Ruku k dílu přiložil i v průběhu stavby a po jejím dokončení – věrně dokáže vypravovat o tom, jak s manželkou vleže – vsedě – vstoje natírali dřevěnou fasádu a jaké akrobatické prvky při tom vymýšleli. Kdyby věděl, že pokud natře jednou, bude pak muset natírat stále, možná by se bez povrchové úpravy sibiřského modřínu obešel. Foto: Tomáš Mach
Nesetkávám se často s tím, že by si investor, který nepůsobí v oboru, sám navrhl dispozice, ne-li dokonce celý dům. Kde se ve vás vzala ta odvaha?
Když už jsme se rozhodli, že chceme nové bydlení, muselo být takové, jaké jsme ho chtěli mít a jaké by odpovídalo našim potřebám. Už jako malý kluk jsem si rád stavěl domečky z lega a vymýšlel, kde budu mít koupelnu a kde kuchyni, takže předpoklady pro navrhování mám (smích). A naše dřevostavba vlastně takovou skládačku hodně připomínala. Nákres dispozic a představu o podobě domu samozřejmě realizační firma upravila, i když většinou jen v drobnostech.
Více světla: Schodiště do patra mělo být původně uzavřeno z obou stran plnou stěnou, v průběhu montáže se ale investorům zdálo tmavé a příliš sevřené. Příčku směrem do chodby proto nechali odstranit a dodatečně ji nahradili skleněnou výplní. Foto: Tomáš Mach
Obytný prostor: Místo pro společné setkávání celé rodiny je zařízeno střídmě a vkusně. Přestože barvami neoplývá a na podlaze je položena lesklá dlažba, nepůsobí technicistně ani studeně. S barevným laděním skvěle korespondují originální svítidla značky Light Concept. Foto: Tomáš Mach
V jakých například?
V původním návrhu jsme měli třeba pobytovou terasu v patře přístupnou z ložnice, ale uznali jsme argument zástupce stavební firmy, že bychom ji pravděpodobně nevyužívali, když máme velkou zahradu. A že by její realizace znamenala několik set tisíc korun navíc. Stejně tak jsme se nakonec obešli bez garáže a nahradili ji jen přístěnkem, který pro parkování auta úplně stačí. Upravili jsme také dispozici obytného prostoru a zvětšili jeho prostor.
Metr navíc: Jednou z drobných změn je i zvětšení obytného prostoru – stěna s oknem se posouvala o šířku vestavěné spížní skříně. Foto: Tomáš Mach
"Dejte na doporučení. Není lepší reference než ta, kterou vám poskytne někdo, kdo s vybranou firmou sám stavěl."
Dřeva s mírou: Pohledové konstrukční dřevo se objevuje v interiéru jen sporadicky, aby nenarušovalo celkový styl laděný spíše moderně. Stejně střídmě je tento materiál použit i na zařizovacích předmětech. Foto: Tomáš Mach
Jak jste vybírali stavební firmu?
Dali jsme na doporučení. Můj známý, který nám pomáhal při výběru pozemku, už v dřevostavbě bydlel a firmu, která mu dům stavěla, si nemohl vynachválit. Oceňoval především osobní přístup a fér jednání, což můžu dnes potvrdit i já. Na čem jsme se s koordinátorem domluvili, to platilo, a když se objevil problém, vyřešil se rychle a k oboustranné spokojenosti.
Okna v koupelně: Velké prosklení v koupelně, navíc směřující do ulice, by možná leckoho odradilo, ale do prostoru pro relaxaci určitě patří. Předokenní žaluzie se dají naklopit tak, aby dovnitř proudilo světlo, a zároveň nebylo vidět nic, co vidět být nemá. Prostorová vana měla plnit Jiřího představu o odpočinku při koupeli, sám však přiznává, že se v ní koupal jen jednou – podnikatelskému životu v poklusu totiž lépe vyhovuje rychlejší sprcha. Foto: Tomáš Mach
Takže jste spokojeni? Nic byste nezměnili?
Máme takový dům, jaký jsme si přáli mít. Nejsem moc technický typ, takže leccos se ještě učím. Například nám nějakou dobu trvalo, než jsme pochopili, že v horkých letních dnech musíme dodržovat určitý režim, který zajistí příjemné klima v interiéru – používat přes den předokenní žaluzie, větrat v noci, kdy je vzduch chladnější, a zbytečně přes den neotvírat okna. První zimu máme teprve před sebou, tak uvidíme, jak se osvědčí tepelné čerpadlo. Ale opravdu nemám strach, že by nám byla zima. Navíc máme krásný krb, který dům na podzim krásně vytopil.
Pohoda na zahradě: Subtilní hliníková konstrukce pergoly má textilní zastřešení, které lze v případě potřeby shrnout a užívat si například podzimního slunce. Foto: Tomáš Mach
Komentář dodavatele
Lukáš Černík
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Výstavba atypického domu pro nás byla opět výzvou, neboť umístit dům na úzký pozemek nebylo úplně jednoduché. Stavba probíhala v duchu velmi příjemné, přátelské atmosféry, a to se vždy na kvalitě stavby projeví. Jako podstatnou věc vidím rozhodnutí investora dotáhnout dům do takových detailů, jako je investice do zahrady a vkusně zařízený interiér – to se hned bydlí naplno a dům má tímto velký význam.
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 92 m2
- Užitná plocha: 124,6 m2 (+ terasa 22,6 m2)
- Konstrukční systém: difuzně uzavřený Lucern Eko Plus
- Teplo: tepelné čerpadlo IVT systém vzduch-voda, podlahové teplovodní vytápění, krbová vložka
- Větrání: větrací jednotka srekuperací tepla a chlazením
- Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,136 W/m2K
- Roční spotřeba energie: 9 850 kWha (cca 30 000 Kč)
- Návrh domu: vlastní
- Realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz, 2017
Chcete si také postavit moderní dřevostavbu podobného typu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost LUCERN se zaměřuje na moderní individuální výstavbu. Za dobu své bohaté praxe vyvinula několik typových domů, které splňují požadavky většiny klientů. Nabízí profesionální zpracování studií, které buď vycházejí z typových domů, nebo vytváří úplně nové studie na přání klienta. V průběhu několika let postavila více než 300 moderních domů a stala se tak leaderem na trhu ve výstavbě dřevostaveb metodou two-by-four. V nabídce naleznete pouze domy nízkoenergetické, splňující novou směrnici o energetické náročnosti budov pro rok 2022. Ceny typových domů obsahují vše, včetně DPH, základové desky, vysokých standardů a tepelného čerpadla s podlahovým topením / chlazením.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Dřevostavbu by po všech zkušenostech za jinou technologii nevyměnili! Ptáte se proč?
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…