Redakce | Úterý, 02. únor 2021 |
Srub stojí v jihočeské vesnici obklopené lesy a remízky, na prosluněné stráni, s vysokými listnatými stromy za zády. Přívětivý srub s leckdy nenápadnými, ale zato nápaditými detaily. O to, že krásné dřevo v mnoha předmětech žije dále, se zasloužil i pán domu, který nám celý příběh tohoto srubu vypráví.
Chceme srub
Někdy před sedmi lety nás s manželkou v časopisu zaujal krásný dům z kulatiny – pravý kanadský srub. V reálu ještě tehdy u nás tyhle stavby nebyly tolik vidět, alespoň ne v našem okolí. Začali jsme kontaktovat různé výrobce srubů a postupně jsme nějaké domy i navštívili. A na základě toho jsme se pro srub pevně rozhodli, i když vlastně – když o tom tak přemýšlím – o jinému druhu stavby jsme moc neuvažovali ani předtím.
Vybrali jsme si beskydskou firmu Sruby Pacák. Měla už zkušenosti z delšího působení na trhu, líbily se nám jejich domy a vstřícný, profesionální přístup k nám coby zákazníkům nás mile překvapil. Realizace domu začala kolem Vánoc 2007 a po Novém roce už se stavba převážela a sestavovala na připravené podsklepení domu.
Dodávka od Pacáků zahrnovala hrubou stavbu, schodiště a některý zahradní nábytek. Zbytek jsme dodělávali sami s pomocí rodiny a místních řemeslníků. Celý proces realizace probíhal hladce a do domu jsme se stěhovali o dva roky později, opět kolem Vánoc.
Dům ještě sedal, ale větší komplikace nenastaly, takže jsme si začali užívat všech příjemných chvil v domě z masivního dřeva. Byl tady najednou klidnější život, kolem nás jakoby větší ticho, vůně dřeva, příjemný vzduch i méně alergenů...
Srub z různých dřevin
Dům je postaven z dobře izolujícího smrkového dřeva, stropní podhledy jsou z borovice a jinde vidíme hezké spojení smrku, douglasky a borovice. Například schodiště má sloup ze smrku, stupnice v kombinaci smrk – douglaska a svislé šprušle jsou z douglasky a borovice. Máme vlastně dvoje schody a ani jedny z nich nejsou právě obvyklé.
Šroubovité srubové schodiště je sice standardní, ale jeho trochu zvláštní zábradlí z něj dělá originál. A druhé schody? To je takový dřevěný masivní žebřík, jakési pohotovostní schodiště na galerii nad kuchyní, kde časem bude pracovna. Zatímco hlavní schodiště pochází z dílny firmy Sruby Pacák, druhé rovné schody vyrobil spolu s jídelním stolem a postelemi místní truhlář, specialista na srubový nábytek.
Foto: Martin Zeman
obr.: Vedle sukovitového kmene zaujmou i dřevěné dorbnosti v přesné barvě domu. Obaly na květináče z vydlabaného vyššího kusu kmenu. A domek pro kočky. Foto: Martin Zeman
Volný prostor ve srubu
Interiér jsme chtěli ponechat volný a dosáhnout toho, aby působil klidně a přirozeně. Někde se nám podařilo zopakovat tentýž materiál na dvou místech, což místnost sjednocuje. Například imitací pískovce jsou obložena krbová kamna a zároveň kuchyňský pult mezi pracovní částí a jídelním stolem.
Možná máme něco docela atypického. Jsou to otevřené dveřní oblouky v přízemí; oblý průchod z fošen vede z velké obytné místnosti od paty schodiště do chodby a druhý do zádveří. Prostor to ozvláštňuje a otevírá. Zima dovnitř nejde, netáhne (pokud v mrazu samozřejmě nejsou otevřené dveře ven) – návštěvy se prostě nesmějí zdržovat mezi dveřmi. Říkáme jim, že musejí buď ještě posedět, nebo odejít, jinak by šel do obýváku mráz.
obr.: Vlevo u stolu stojí zajímavý masivní dvojstolek ze špalků. Nahoře na řezu kulatiny visí první dárek, který majitelé dostali do nového domu. Dřevěné hodiny na tohle místo padnou jako ulité. Foto: Martin Zeman
Letošní mrazy bez úhony
I když zpočátku občas někdo nevěřil, s teplem ve srubu není žádný problém. Všechny mrazy včetně extrémních letošních jsme v pořádku přežili, srub není problém vytopit. Za dlouhých mrazů jsme prostě topili nepřetržitě, jindy v zimě to nutné není.
Osvědčuje se nám zvolená kombinace topení: krbová vložka s výměníkem, zplynovací kotel na dřevo i uhlí, to vše doplněno akumulačními nádržemi (2x1000 litrů). V přízemí máme topení podlahové, zatímco v patře, ve sklepě a v koupelnách jsou radiátory. Roční náklady na topení nás vyjdou asi na 20 000 korun, tolik dáme za uhlí a palivové dřevo.
obr.: Do každého srubu patří pořádný krb. Foto: Martin Zeman
Srub s květinovými sloupy
Motiv vybroušených květin, jejichž středy tvoří suky, nás nejprve zaujal na venkovních korytech a květináčích, které nám také vyrobila firma Sruby Pacák. Tak nás napadlo využít tenhle motiv i v interiéru a ozdobit tak třeba sloup schodiště.
Narušilo to strohost a přece jen poměrnou jednotvárnost dřeva stěn. Stolečky u pohovky jsme si vyrobily sami, využili jsme přitom krásné masivní zbytky sloupů zvenku. Mělo to být provizorní řešení, ale zalíbily se návštěvám i nám samotným, takže si „pařezové“ stolky necháme na trvalo.
Na hraně srubové příčky leckoho zaujmou dřevěné hodiny, které jakoby byly součástí trámu stěny. Ale je to jen náhoda; je to první dárek, který jsme do domu dostali a jejich umístění se nabízelo samo. Hodiny se mohou klidně posunovat na nižší kružnice nebo zase výš.
obr.: Standardní srubové vřetenové schodiště doplňuje originální zábradlí a květinové motivy vybroušené do středového sloupu. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Pokácené stromy z parku žijí dál
Při výrobě domu jsme si přáli, aby venkovní sloupy podpírající protaženou střechu a terasu byly něčím zajímavé. Bohužel sloupy, které nám přivezli, se ukázaly být celkem fádní. Začali jsme pátrat v okolí, ale nemohli jsme na nic výrazného narazit. Pak přišel můj otec s tím, že viděl, jak se v nedaleké vesnici prořezává park a že by se tam mohlo něco sehnat.
Dojeli jsme tam a spatřili pokácené staré sukovaté stromy; hned jsme je koupili na obecním úřadě a přivezli. Když se zbavily kůry, ještě více vynikla jejich krása, a tak jsme se definitivně rozhodli je zakomponovat do stavby. Neprohloupili jsme – jsou ozdobou domu a navíc máme dobrý pocit, že je nerozřezali nebo nespálili, ale jejich krásu tady mohou lidi ještě dlouhé roky obdivovat.
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Spodní stavba: podsklepení
- Stavební systém: srub
- Krov: dřevěný
- Střešní krytina: pálená taška Tondach
- Dveře vstupní: dřevěné
- Okna: eurookna
- Zasklení: dvojité
- Podlahy: přízemí: dlažba, dřevěné a plovoucí podlahy
- Topení: krbová kamna s výměníkem (kotel), podlahové topení a radiátory
- Rozloha pozemku: 3 300 m2
- Zastavěná plocha: 107 m2
- Podlahová plocha: 174 m2 včetně sklepa
- Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz
Připravila: Alena Gembalová
Toužíte po bydlení ve srubu? Zašlete dodavateli přímý dotaz!
Společnost Sruby Pacák s.r.o. se zabývá výrobou a dodávkou dřevostaveb z masivu od hrubé stavby po stavby na klíč, dřevěných interiérů a zahradních doplňků ze dřeva.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…