Lucie Němcová | Středa, 26. leden 2022 |
Někdy je vize našeho budoucího bydlení naprosto jasná, jindy se nám tvoří a proměňuje pod rukama v závislosti na dílčích rozhodnutích, která jsou ovlivněna radami odborníků nebo třeba financemi. Obě cesty však mohou vést k příjemnému bydlení šitému na míru, jak může potvrdit Tomáš, který se vydal po druhé z nich...
Koncept našeho domu se začal výrazně formovat ve chvíli, když jsme začali spolupracovat s architekty ze studia 3AE. Jeden z jeho zakladatelů je mým švagrem a vzhledem k tomu, že je mi jejich přístup blízký a měl jsem chuť si dům částečně zrealizovat svépomocí, spolupráce se přímo nabízela. Měl jsem tak jistotu, že budu mít po ruce někoho, o kom vím, že se v oboru vyzná a komu můžu věřit.
Vize se mění v realitu
Úplně na počátku jsme měli představy o klasickém domě se sedlovou střechou, terasou a balkónem. Čím více jsme však probírali energetické zákonitosti, jevil se jako výhodnější a praktičtější jednoduchý kvádr. Rychle jsme pochopili, že bez některých věcí se snadno obejdeme, a změny jsme vnímali spíše jako posuny k lepšímu. Navíc nás se ženou více zajímalo, jak se v domě budeme cítit, nežli to, jak bude vypadat pro kolemjdoucí. Výsledkem je tedy jednoduchý dvojpodlažní objekt s plochou střechou, jehož nosnou konstrukcí jsou panely z vrstveného masivního dřeva Novatop a masivní trámy.
obr.: Fasáda domu je z neošetřeného modřínového dřeva a šedivých desek Cembrit. Foto: Martin Zeman
Realizace dřevostavby vlastními silami
Tým 3AE se postaral o realizaci základové desky a nosné konstrukce. Do týdne stála hrubá stavba včetně střechy. Další činnosti už byly na nás, samozřejmě s neustálými odbornými konzultacemi. Celou realizaci jsme pak kontrolovali pomocí termokamery, abychom měli jistotu, že jsou všechny detaily provedeny správně.
Po dvou letech obývání domu již máme nějaké zkušenosti s jeho fungováním. Stavba během roku neustále pracuje. Masivní panely jsou velmi stabilní, ale použité velké trámy z masivního dřeva jsou stále živá hmota a reagují na změny v teplotě a vnější vlhkosti. Je to přirozený proces, čas od času je ale doprovázen zvuky nebo mikropohyby a zpočátku, když jsme ještě nevěděli, o co jde, nás to občas překvapilo.
obr.: Většina oken má svoji otvíravou a neotvíravou část. Pevný rám má totiž lepší tepelně technické vlastnosti. Samozřejmostí jsou také kvalitní dřevěné rámy a trojskla. Vše je řešeno tak, aby tepelné ztráty domu byly co nejmenší. Foto: Martin Zeman
Technologie – investice do pohodlí
Dům je vybaven tepelným čerpadlem vzduch-voda a ve všech místnostech je teplovodní podlahové vytápění. Stavba není pasivní, takže do vzduchotechniky s rekuperací jsme nešli. Vodu ohřívají solární kolektory na střeše (o ploše přibližně devět metrů čtverečních), nesvítí-li slunce, přijde na řadu tepelné čerpadlo, a když je na něj příliš zima, je v záloze ještě topná spirála přímo v akumulační nádrži s vodou. V kolektorech cirkuluje médium, které přenáší teplo do vody v bojleru.
Ve chvíli, kdy je v horní části nádrže příliš vysoká teplota, médium v kolektorech se stáhne do expanzní nádrže a teplo dál nepředává. I přesto, že je nádrž kvalitně izolovaná a voda dosahuje pouze určitého teplotního maxima, je někdy v letních měsících technická místnost slušným zdrojem tepla. V létě obecně musíme dodržovat přísný režim větrání, aby v domě bylo příjemně. Je důležité přes den zavřít okna a zatáhnout vnější žaluzie, které efektivně odrazí teplo a nepustí jej do interiéru. V noci je naopak nutné dobře vyvětrat a dostat dovnitř chlad. Nepřetržité větrání je celoročně důležitou každodenní nutností, abychom si uvnitř nedrželi nekvalitní vzduch. Hojně využíváme i mikroventilaci.
Technologie samozřejmě obnášejí vstupní investici a nikde není zaručeno, že zařízení bude funkční po celou dobu deklarované životnosti. V konkrétních položkách se kolektory pohybovaly okolo 80 tisíc a tepelné čerpadlo kolem čtyřiceti. Můžeme se sice zaobírat návratností, která je zhruba deset let, ale pro nás je důležitý zejména komfort, který tyto technologie přinášejí. Na základě jednoduchého nastavení a pomocí termostatu dům vše řídí automaticky. Roční náklady se pohybují kolem 24 tisíc korun a zahrnují veškerou spotřebu v domě, což je také velmi příjemné.
Foto: Martin Zeman
Stále je na dřevostavbě co zlepšovat
Čeká nás ještě spousta dolaďování jak uvnitř, tak venku. Přibude prostorná terasa navazující na obývací pokoj, velká okrasná zahrada, parkovací stání s pergolou a taky místo pro dětské hry. Na severní stěně domu dokončíme započatou lezeckou stěnu, kde bych rád rozvíjel svůj koníček. Bydlení v dřevostavbě mi přijde krásně „měkké", nebo, jak říká naše známá, „hebké". Na celou rodinu působí dům uklidňujícím dojmem a je nám zde zkrátka fajn. Stavba funguje jako náš domov. A být doma, to už něco znamená.
obr.: Hlavní obytný prostor v přízemí je nejrušenějším místem domu, kde se vaří, pracuje, relaxuje, kde si hrají si děti a kde rodina tráví svůj společný čas. Foto: Martin Zeman
obr.: Všudypřítomné dřevěné povrchy masivních panelů i trámový strop utvářejí útulnou domácí atmosféru. Obývací pokoj ještě získá na atraktivnosti s vybudováním navazující terasy. Foto: Martin Zeman
Komentář architekta
Práce na novém domovu pro Tomáše a Marcelu pro mne byla radostí. Výzva byla především zakomponovat do návrhu domu horolezeckou stěnu, která nakonec tvoří severní fasádu a letos jí čeká kompletní dokončení. Díky jejich otevřenému přístupu se nám podařilo vytvořit domov, kde jsou šťastní. Chtěl bych jim poděkovat za prostor, který mi při navrhování dali a popřát jim, aby jejich domov pro ně byl vždy oázou klidu v této uspěchané době.
Ing. arch. Lukáš Pejsar
3AE, s.r.o.
Technické parametry
- Realizace: 3AE s.r.o. (2013)
- Velikost pozemku: 918 m2
- Zastavěná plocha: 87,13 m2
- Užitná plocha: 125 m2
- Spodní stavba: základová deska
- Stavební systém: dřevostavba Novatop
- Tepelné izolace: minerální tepelná izolace
- Fasáda: sibiřský modřín
- Střecha: pultová
- Střešní krytina: PVC povlaková krytina
- Okna: dřevěná eurookna profil IV92 PASIV Uw = 0,69 W/m2K, izolační trojsklo
- Podlahová krytina: plovoucí laminátová podlaha, keramická dlažba
- Vytápění: podlahové teplovodní (tepelné čerpadlo vzduchvzduch, solární systém)
- Skladba stěny směrem zevnitř: 84 mm Novatop, 160 mm fasádní nosník, 80 mm tepelná izolace, 80 mm tepelná izolace, 60 mm latě horizontální (60/40), 60 mm tepelná izolace, difuzní folie kontaktní, 40 mm provětrávaná mezera, latě vertikální (40/60), 24 mm sibiřský modřín profil Rhombus
- Celková tloušťka stěny: 368mm
- Hodnota U: 0,16 W/m2K
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…