Lucie Němcová | Čtvrtek, 26. srpen 2021 |
Místo, které hostí tradiční rodinná setkání, si zaslouží adekvátní zázemí. Stará chata byla malá už dlouho, a když se začala rozpadat její konstrukce, bylo jasné, že je třeba postavit nové útočiště pro letní prázdninové radovánky i zimní lenošení u ohně.
Naše rodina hospodaří na tomto místě již nějaký ten pátek – jabloňový sad zde vysazoval můj dědeček a já zde strávil celé svoje dětství. Vedlejší pozemek s menší chalupou vlastní moje sestra. Máme dobré vztahy, takže není třeba parcelu rozdělovat plotem. Celkovému pocitu ze zahrady to jenom prospívá a děti mají o to větší herní pole.
Dřevo – jasná volba
Špatný stav původní chaty nás dovedl až k rozhodnutí postavit si nový malý domek, který bude splňovat parametry trvalého bydlení. Jelikož rádi pracujeme se dřevem a je nám celkově mnohem bližší než malta nebo cihly, výběr konstrukčního systému byl jasný.
Na doporučení jsme oslovili tým architektonického ateliéru Molo Architekti a zanedlouho po jejich návštěvě na pozemku vzniklo zhruba pět prvotních návrhů. Mezitím jsme stihli navštívit řadu hotových realizací, které nás nadchly. Líbilo se nám klima uvnitř staveb. Bylo zkrátka jiné, než na jaké jsme zvyklí v případě zděných objektů. To jen potvrdilo naše rozhodnutí postavit si dřevostavbu.
Chytrá dispozice šetří místo
Výsledkem je kompaktní objekt s plochou střechou. Výška domu je o něco větší tak, aby v pokojích vznikl prostor pro malé mezipatro na spaní. To je v případě tak minimálního domu cenné místo navíc. Metry čtvereční šetří také důmyslná dispozice bez chodeb – do místností podél severní strany objektu se vchází přímo z hlavního obytného prostoru. Jako víkendové zázemí takový domek stačí celé rozvětvené rodině.
Hlavní obytný prostor je velkým oknem otevřen na jih do zahrady a plynule přechází v terasu. Dřevo použité na terase je ze sibiřské borovice. Nejprve jsme jej ponechali bez ošetření, ale jelikož je toto dřevo hodně měkké, štípalo se a při chůzi na boso jsme si často odnášeli třísky. Rozhodli jsme se tedy jej ošetřit olejem, který dřevo krásně zjemnil a vyhladil.
Když je třeba teplo
Stavba je v nízkoenergetickém standardu, vytápěna přímotopy a krbovými kamny na dřevo. Teplo z nich se rozlije do celého domu během chvilky také díky vzduchotechnice (bez zpětného zisku tepla), která teplo snadno rozvede do všech místností skrze skulinu pod dveřmi. Když tu nejsme, přímotopy vyhřívají dům na minimální teplotu, aby nezamrzla voda v rozvodech.
Během zimy je stavba kamny vytopena na příjemnou teplotu do dvou hodin. Přímotopy hojně využíváme také během jara a podzimu, kdy už je výkon kamen při vyšších venkovních teplotách zbytečně velký. A nesmíme zapomenout také na sluníčko, které díky rozsáhlému prosklení hravě zvedne teplotu v interiéru o několik stupňů.
Zbývá nám doplnit ještě podstatný prvek domu, a tím je stínění terasy v podobě velké bílé plachty. Na zimu ji pak srolujeme a budeme využívat maximálních tepelných zisků.
Konstrukce ve znamení jednoduchosti
Dům stojí na malých pilířcích z kovových trubek vylitých betonem. Pro nás neobvyklou konstrukci má také střecha – je to vlastně takový bazén a její skladba je obrácená. Nahoře je izolace zasypaná kamínky, aby jí vítr neodfouknul. Fasáda domu je z desek Cetris tmavě šedé barvy. Ty vyžadují pouze minimální údržbu. Stačí je natřít impregnací, aby byly odolné vůči všem vlivům.
Samotná výstavba probíhala velmi příjemně. Po neúspěšném hledání realizační firmy v blízkém okolí jsme dali na doporučení architektů a získali dva zapálené řemeslníky, kteří si se stavbou opravdu vyhráli. Je to znát na každém detailu. Nebylo kam spěchat a stavba tak probíhala v klidu a pohodě. Nám nyní nezbývá, než si užívat příjemné nové útočiště, které splnilo naše představy o nové „chalupě" do puntíku.
Komentář stavebníků
Spolupráce s architekty i realizační firmou byla výborná. Potvrdilo se, že vazba mezi realizační firmou a architekty vede k hladkému průběhu stavby. Pokud se týká vlastního průběhu stavby, nebylo potřeba nic zásadního řešit, takže výsledek odpovídal našim představám, se kterými jsme do toho šli. Nyní už jen využíváme celou stavbu k naší spokojenosti.
Technické parametry
- Velikost pozemku: 1060 m2
- Zastavěná plocha: 86 m2
- Užitná plocha: 76 m2
- Spodní stavba: mikropiloty
- Stavební systém: dřevostavba, letmá montáž
- Tepelné izolace: minerální vata, polyuretan (na střeše)
- Fasáda: Cetris
- Střecha: plochá, obrácená
- Střešní krytina: EPDM kaučuk, zatížená kačírkem
- Okna: eurookna
- Podlahová krytina: kaučuk (zádveří, koupelna), prkna masivní dub (pokoje, obývák)
- Vytápění: přímotopy + kamna
- Skladba stěny směrem dovnitř: Cetris 10 mm, svislé laťování 30 x 50 mm, difuzní folie, laťování 40 x 80 mm s vloženou minerální vatou, minerální vata mezi nosnou konstrukcí 160 mm, OSB 3 15 mm s funkcí parozábrany, laťování 40 x 80 mm s vloženou minerální vatou, sádrovláknité desky 12 mm
- Celková tloušťka stěny: 407 mm
- Hodnota U: 0,12 W/m2K
- Architekt: Molo Architekti s.r.o.
Vizualizace půdorysu: Molo architekti, Autor všech fotografií v článku: Martin Zeman
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…