Helena Petáková | Neděle, 21. únor 2021 |
Navštívit manžele Jiřího a Janu znamená vystoupat z údolí řeky Bečvy do vysokého kopce. Jejich černá roubenka stojí na samém hřebenu, ze kterého nabízí nádherný výhled na celé panorama Beskyd. Mluvit o ní jako o kopii, když na první pohled je nepochybně stavebním originálem, je na místě podle majitelů – v současné době už nikdo nepostaví tradiční roubenku. Přestože spojíte dřevěné trámy na rybinu, stavbu podřídíte pohodlí městského života.
Ze zděného domu do dřevostavby
Něco jiného je, když si koupíte roubenku, která je stará tři sta let, a vy ji rekonstruujete. Najdete v ní truhly, památné letopisy a odkazy stavitelů, kteří z praxe věděli o vlastnostech dřevěných roubených staveb to, co se dnes vyzdvihuje jako jejich přednost.
Pokud postavíte nový dům, zasadíte ho do přírody, a proto mu dáte podobu roubenky, už to bude jen replika, i když si do ní seženete tady po kopcích od babiček ty staré truhly. Ale to my jsme nikdy nechtěli.
Po třiceti letech bydlení ve zděném městském domě, který jsme s přechodem do důchodového věku předali svým dětem, jsme se přestěhovali do přírody, ale styl bydlení jsme si zachovali. A to do takové míry, že vnitřek svého původního domu jsme kompletně přenesli do nové dřevostavby. S oblibou říkám, že žijeme v replice roubenky, ve které je kopie našeho zděného domu.
obr.: Betonová střecha na celém objektu váží 150 tun. Problémy trochu dělají okapy – za prudkých dešťů se z velké plochy přes ně valí voda jako přes přehradu. Tady čeká majitele ještě práce. Foto: Martin Zeman
obr.: Inspiraci pro volbu černé barvy našli majitelé v historii. Volská krev, kterou předkové své roubenky natírali, také časem zčernala. Foto: Martin Zeman
Proč jste si vybrali právě Beskydy?
Kořeny máme zapuštěné v moravskoslezském kraji a nechtěli jsme se stěhovat daleko. Od začátku jsme preferovali oblast Beskyd, proto výběr pozemku, který by splňoval naše představy, trval více jak dva roky. Měli jsme štěstí, že tady stálo chátrající polozbořené stavení, které mělo v katastru číslo popisné, takže naše stavba probíhala jako rekonstrukce.
Stavební úřady s námi jednali od počátku vstřícně, jakmile jsme předložili studii s plány roubenky. Základní informace o roubenkách jsme hledali na internetu a detailnější inspiraci v časopise DŘEVO&stavby.
Pozemek jsme koupili v roce 2009 a hned poté začaly naše schůzky s Ing. arch. Alešem Jílkem, který bezvýhradně splnil naši podmínku, aby půdorys i rozmístění jednotlivých pokojů, včetně zázemí vycházely z našeho zděného domu.
Stavební firmu Sruby Pacák s.r.o. nám doporučili známí. V průběhu stavby jsme se jen utvrdili, že to byla správná volba. Oba bratři jak Michal, tak i Pavel Pacákové důsledně sledovali průběh stavby.
Každý týden probíhaly kontrolní dny, kdy nám vysvětlovali detaily konstrukce, co se za týden udělalo a další postupy. I po předání stavby nás navštěvují a dohlížejí, jak stavba sedá a zda je vše v pořádku.
obr.: Prostředí hor poskytuje krásné výhledy i zdravé ovzduší. Foto: Martin Zeman
obr.: V zimě se sice může stát, že pár dní se k roubence nedostane sněžný pluh a její obyvatelé zůstanou odříznutí od světa. V době ledniček, mrazáků a s vlastní elektřinou a studnou však o nic nejde. Přírodu přijímají v její kráse i rozmarech. Foto: Martin Zeman
Tak trochu jiné wellness
Relaxačního zázemí s parní lázní, bazénem a vířivkou s bezchlórovou úpravou vody jsme se také nechtěli vzdát. Místnosti jsou stejné jako ve starém domě, ale postavené modernějšími technologiemi a v jiných materiálech. Je to opravdu železobetonový bunkr, z jedné strany zasazený tři metry pod zem do stráně.
V interiéru je přiznaný pohledový beton a vzduchotechnika v kombinaci se sklem, kamenem a černou barvou. Automaty z technické místnosti udržují teplotu v parní sauně podle našich požadavků a také teplotu vody v bazénu můžeme přizpůsobit věku koupajících se členů rodiny.
Příjemnou atmosféru ovzduší a vlhkosti hlídá větrací a rekuperační technika. Obecně platí, že vzduch u bazénu musí byt o dva stupně teplejší než voda, aby docházelo k co nejmenšímu odpařování.
Dřevěná konstrukce roubenky si zatím sedla asi o jednadvacet centimetrů a tomu je třeba přizpůsobit i posazení střechy na zděné části domu. V betonu je proto umístěno šedesát aretačních šroubů, které se povolují na výšku naměřenou na dřevěné stěně. A o to se pravidelně starají bratři Pacákové.
Kromě toho, že obejdou dům a sami upozorní na vady vzniklé pohybem živé dřevěné hmoty. Vymění křivé lišty, stáhnou trámy, kde rybiny nesouměrně klesly... Kvalitně sepsanou smlouvu se zárukami a podáním ruky preferuji spíš, než vybrat si firmu, která je o padesát tisíc korun levnější, ale časem přijdete na to, co všechno musíte dál platit, a dostanete se na cenu vyšší, než byla původní nabídka. Nebo nejste spokojeni vůbec.
Věděli jste, že hypotéka se na zděný dům a dřevostavbu se výrazně liší? Zeptali jsme se odborníka
obr.: Relaxační místnost navštěvují manželé až tři krát denně. Industriální vzhled jí dávají pohledový beton, přiznané potrubí vzduchotechniky, skleněné dveře, pískovcový obklad a černý nátěr některých stěn. Foto: Martin Zeman
"Také v podkroví najdeme společné obytné prostory i velké pokoje se sociálním zázemím pro dospělé děti a vnoučata."
Foto: Martin Zeman
Jak jste na tom s vytápěním?
V roce 2013 jsme oslavili v roubence s naší velkou rodinou už druhé Vánoce. Během těch prvních, hned po nastěhování, jsme dokonale prověřili tepelné vlastnosti našeho domu. Před rokem byla krutější zima, dva metry sněhu, venku mínus dvacet pět stupňů a my jsme tady chodili v tričkách při otevřených dveřích na pavlač. Ale bylo to z mé nevědomosti, jak zacházet s regulací tepelného čerpadla.
Na počátku jsme se rozhodli, že na střeše nechceme žádný komín. O vytápění celé roubenky včetně přilehlých staveb se stará dvoukompresorové tepelné čerpadlo země-voda. To znamená, že běžně jeden kompresor zásobuje teplem a vodou celou domácnost a v případě velkých mrazů se zapojuje druhý. Výhodné je toto řešení také v případě poruchy jednoho z nich.
Tehdy jsme měli špatně nastavená venkovní čidla i vnitřní regulaci a kompresory tak běžely oba, a to jen na třetinový výkon! Mám rád jistotu, a proto jsem stoprocentně navýšil i kapacitu plošných kolektorů, což mi umožnil náš velký pozemek. V projektu je navrženo 900 metrů, v zemi ale máme zabudovaných 1800 metrů. Je to velká rezerva, ale z mála víc získáte těžko, naopak to jde lehce - jen přiškrcením výkonu. A tato investice se určitě vrátí.
Přízemí vytápíme přes keramickou podlahu. Vrchní prostory jsou víc zařízené do stylu roubenky s dřevěnou podlahou, která hůře propouští teplo, proto jsme v podkroví zvolili tradiční litinové radiátory se stylovými starými kohouty. A stěny z dřevěného masivu 300x300mm spolu s kastlovými okny jsou vynikajícími izolanty.
Foto: Martin Zeman
"Roubenku si majitelé nepořizovali k rekreaci, ale k trvalému bydlení. Tomu přizpůsobili interiér, ve kterém preferují vzdušnost s minimem nábytku a dveří a s vybavením moderní doby."
obr.: Návrh kuchyně i výběr spotřebičů jsou dílem majitele domu. Při rodinných oslavách se zde pečou i dvě husy najednou. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Jaké moderní technologie máte v roubence?
Hned nad roubenkou je les, proto jsem si nechal vybudovat nadstandardní zabezpečení celé stavby a pozemku. Maximalista jsem ale i v dalších věcech. Například tady končí obecní vodovod, který je však závislý na určitém tlaku.
Pro případ, že by se k nám voda nedostala, máme zálohu v naší vrtané, sedmadvacet metrů hluboké studni. Rozvod elektřiny může pracovat i s nezávislým zdrojem přívodu elektrického proudu - při výpadku naskakuje záložní generátor. Velký důraz jsem kladl také na protipožární opatření. Veškeré rozvody elektřiny a zapojení spotřebičů převyšují platné normy a ve všech místnostech jsou hlásiče.
Celým domem vede multimediální rozvod, který umožňuje sledování filmů a poslech hudby prakticky v jakékoliv místnosti. A aby také přijímač satelitního signálu nehyzdil střechu roubenky, je umístěn na pozemku zahrady a přívodní kabel je veden v zemi. Časem obroste keři a splyne se zahradou.
obr.: Půdorys roubenky a rozmístění místností i sociálního zařízení odpovídá zděnému domu, ve kterém majitelé žili třicet let, nemuseli si tedy po nastěhování zvykat na nové prostředí, na stejných místech najdou dveře i vypínače. Vše je ale podřízeno novým možnostem dřevostavby – z obytného přízemí je otevřený pohled do podkroví a na trámoví. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Také v podkroví najdeme společné obytné prostory i velké pokoje se sociálním zázemím pro dospělé děti a vnoučata. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Jak zpětně hodnotíte bydlení v roubence?
Výsledek předčil naše očekávání. V porovnání se zděným domem je klima v roubence velmi vyvážené, voňavé a vlastně nepopsatelné. Působí dobře na psychiku. Vrzání otevíraných dveří, kroky po podlaze a další zvuky, které dřevostavba stále produkuje, jsou její vítanou akustickou kulisou. A se zázemím, které jsme si vybudovali, tu můžeme uprostřed hor v klidu pohodlně lenošit.
obr.: Ke dvěma stejným ložnicím v přízemí jsou připojené úložné komory s ramínkovým systémem. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: roubená konstrukce
- Krov: dřevěný – smrk
- Střešní krytina: betonová taška BRAMAC
- Okna: kastlová, dvakrát dvojsklo
- Podlahy: přízemí keramika, patro masiv
- Topení: dvoukompresorové tepelné čerpadlo
- Pozemek: 5000m2
- Zastavěná plocha: 441 m2
- Obytná plocha: 600 m2
- Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz
Toužíte po bydlení v masivní dřevostavbě? Zašlete dodavateli přímý dotaz!
Společnost Sruby Pacák s.r.o. se zabývá výrobou a dodávkou dřevostaveb z masivu od hrubé stavby po stavby na klíč, dřevěných interiérů a zahradních doplňků ze dřeva.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (4)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…