Lucie Němcová | Pátek, 10. prosinec 2021 |
Velkorysá vila pro jednu rodinu je sice krásné, ale ne příliš ekonomické řešení. Proč tedy nevyužít její potenciál a nevytvořit komfortní bydlení hned pro několik rodin? Přesně s tímto smělým přáním oslovili majitelé nemovitosti Adam a Ladislava architekty studia AEIOU a začal vznikat nápad, jak z rodinného domu vykouzlit vícegenerační objekt se třemi byty. Dřevo bylo i tentokrát nepostradatelným pomocníkem.
Stavební úpravy a rekonstrukce starší vily
Cílem stavebních úprav bylo jediné: objekt starší vily přebudovat tak, aby v každém patře domu byl samostatný byt s vlastním vstupem. Výsledkem jsou tři bytové jednotky: byt 2+1 s užitnou plochou 85 m2, byt 3+kk o ploše 85 m2 a byt 2+kk s plochou 75 m2. Základní myšlenka celého konceptu spočívá v přiznání původních i nových částí stavby po formální, provozní, ale i materiálové stránce. Nové objemy domu tak jakoby prorůstají dovnitř nebo ven v každém podlaží domu, střechu nevyjímaje.
Stavební úpravy vyžadovaly i razantnější zásahy do konstrukce – například odstranění stávajícího dvouramenného schodiště v jižní části dispozice. Nové ocelové dvouramenné schodiště sice kopíruje umístění toho předchozího, ovšem vzhledem k užší geometrii ponechává více prostoru kolem.
obr.: Původní podoba domu před rekonstrukcí a následně po rekonstrukci s pomocí dřeva. Foto: Jakub Holas
obr.: Výraznou změnou je také rozšíření zádveří, kde vznikl prostor pro samostatný vstup do bytu v přízemí a současně nástup na nové domovní schodiště – hlavní komunikační prvek v domě. Foto: Jakub Holas
Rekonstrukce bytu
V bytě umístěném v patře domu vzaly za své všechny příčky kromě těch mezi ložnicemi. Vznikl tak jedinečný otevřený obytný prostor zahrnující kuchyň s ostrůvkovou linkou, jídelní kout a obývací pokoj neboli salónek.
obr.: Hlavní funkční plochy bytu od společenské přes jídelní, kuchyňskou až po hygienickou jsou řazeny na jedné ose a rafinovaně vizuálně propojeny. Foto: Jakub Holas
obr.: Stěžejním a dominantním prvkem otevřeného prostoru je zděný víceúčelový blok vymezující koupelnu s původní litinovou oválnou vanou, kuchyni, spíž a prostor pro lednici. Foto: Jakub Holas
obr.: Nedílnou součástí konceptu interiéru je také vestavěný nábytek v podobě knihovny, šatní skříně a policové stěny v salónku. Foto: Jakub Holas
Foto: Jakub Holas
Rekonstrukce podkroví
Podkroví skýtá obdobnou dispozici, jakou najdeme v patře domu, ovšem obohacenou o jedinečnou atmosféru bydlení pod střechou. Půdní byt je otevřený do konstrukce krovu, výjimkou je pouze ložnice, nad níž je umístěno mezipatro jako úložný či obytný prostor přístupný po žebříkovém schodišti z obývacího pokoje. V některých místech podlaha překrývá vazné trámy konstrukce krovu a jsou tak vytvořená vyvýšená „pódia".
Konstrukce přistavěných částí domu jsou navrženy jako dřevostavby, v exteriéru opatřeny modřínovými latěmi v šikmém směru a v interiéru obloženy svisle kladenými smrkovými palubkami. Dřevěný povrch kontrastuje s vápenocementovými omítkami a probarvenou vápennou kletovanou omítkou v koupelně v prvním patře. Aby byl dojem otevřenosti obytného prostoru dokonalý, není příčka oddělující hygienické zázemí vyzděna až do stropu. Centrální prostor díky tomu působí ještě vzdušněji.
obr.: Podkroví v domě vyzařuje díky dřevu velmi uklidňující a příjemnou atmosférou. Foto: Jakub Holas
obr.: Lodžie na jižní straně je přestavěna na pracovnu a stávající dva pokoje zůstávají beze změny. Foto: Jakub Holas
obr.: Architektonickým bonbonkem je kruhové okno s nerezovou balotinovanou šambránou v uličním štítu střešního vikýře, které rámuje panorama města a v interiéru vytváří prostor pro odpočinek a netradiční sezení. Foto: Jakub Holas
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…