Komerční sdělení | Úterý, 16. únor 2021 |
Plánujete, nebo již máte inteligentní domácnost a chcete na ni napojit střešní okna? S Roto žádný problém...
Moderní způsob ovládání střešních oken
Chcete-li ovládat střešní okna „na dálku", pak je třeba použít jejich elektrické provedení. Možná vám postačí ovládání samotných elektrických stínících doplňků střešních oken, okna jako taková si ponecháte v manuálním provedení stejně jako u oken fasádních.
Opět žádný problém, s Roto se pro všechny najde řešení. Pak už záleží jen na vás, jakým způsobem budete ovládat svá střešní okna Roto – smartphonem, tabletem nebo chytrými hodinkami...
Elektrická střešní okna Roto
Nabídka elektrických oken a doplňků Roto je široká. Téměř všechna okna se nabízejí v elektrickém provedení, a nebo je lze dodatečně vybavit pohonem.
- Kyvné okno RotoQ: Elektrická střešní okna řady RotoQ mají ponechané ergonomické madlo a lze je tak ovládat i manuálně.
- Sřešní okno Designo i8: U střešních oken Designo i8 je pohon zcela schován a nabízí tak zcela nerušený výhled. Okna můžete rovněž doplnit o elektrické vnitřní a vnější příslušenství.
Kyvné střešní okno RotoQ Tronic QT4 Plus →
Komfortní střešní okno Designo i8 →
Propojení střešních oken s chytrou domácností
Nicméně zpět k několika základním informacím. Je samozřejmě nutné, aby vaše chytrá domácnost s jednotlivými prvky „mluvila", tj. dle použitého systému doladit vzájemné propojení a komunikaci. Nemá význam jmenovat jednotlivé inteligentní systémy, už dnes je jich nepočítaně, a navíc vývoj v tomto směru spěchá dopředu mílovými kroky a tak by v této chvíli výčet byl neúplný a zavádějící.
Obecně řečeno, nejčastěji bývá využíváno přímého propojení kabelem a použití koncových prvků (střešních oken i rolet) v jejich základním elektrickém provedení. Elektricky ovládaná okna mají integrovanou řídící jednotku, která se stará o ovládání nejen oken, ale i jejich doplňků, tu pak stačí propojit kabelem se srdcem chytré domácnosti.
Není tedy potřeba k oknům dokupovat žádné další vybavení, které by ke kabelovému napojení bylo třeba. Pokud řešíte jen stínící prvek, pak bude propojen pouze on, ovšem již bez zmíněné řídící jednotky.
obr.: Kyvné okno Designo R6.
Bezdrátové připojení oken s chytrou domácností
Na trhu jsou k dispozici i systémy chytrých domácností, které používají frekvenční přenosy, u nich se jednotlivá zařízení připojují přes rádiový signál, vzájemně se nepropojují kabelem. Tento trend má znatelný posun vpřed. Je to stejné, jako když dříve bývalo napojení počítače na internet kabelem přes pevné telefonní linky, dnes je to nejen přes WiFi v rámci domova, ale hlavně bezdrátovým připojením internetu na domovní anténu.
U bezdrátových přenosů je třeba zajistit, aby chytrá domácnost i ovládané prvky uměly stejné protokoly a mohly spolu komunikovat přímo. Odborně řečeno, musí být kompatibilní. Pokud nejsou, pak je k nim třeba přidat prvky, které tuto společnou řeč zajistí. Nejedná se o nic mimořádného, patří sem např. systémy mediola® nebo Becker, které komunikují jednoduše přímo a zajistí komplexní bezproblémový chod.
Foto: ROTO
Jde to i jinak...
Je však možno použít i jiná řešení. K základnímu prvku, který se běžně používá se vzájemným kabelovým propojením a neumí rádiové řízení, lze přidat příslušný receiver a proměnit jej tak na bezdrátový prvek komunikující v příslušném protokolu. Poměrně častý případ uveďme jako příklad. Máte vjezdovou bránu, garážová vrata a venkovní žaluzie na fasádních oknech dodané s ovládáním od konkrétní firmy.
V tuto chvíli pro vás bude jistě zajímavé stejným systémem ovládat i předokenní roletu na střešním okně. Není nic jednoduššího. K roletě v rámci kabelového připojení umístíte do krabičky pod stěnový přepínač správné zařízení a v tu chvíli máte roletu k dispozici stejně, jako další ovládané prvky tohoto systému.
Myslete i na záložní zdroj. Bez něj vám v případě výpadku proudu hrozí, že budete mít chytrou domácnost při svíčkách. Zní to romanticky, ale nechtěná tma uvnitř domu v pravé poledne nemusí být zrovna to pravé. Zatažené rolety vám dovnitř světlo nepustí. Stejně tak dešťový senzor nezavře střešní okno při dešti, byť je automaticky součástí každého elektrického střešního okna Roto.
Foto: ROTO
Široký výběr střešních oken ROTO→
V souvislosti se střešními okny Roto
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”
-
Venkovní vs. vnitřní žaluzie: V čem se liší a které jsou efektivnější?
Jsou lepší venkovní žaluzie? Co vám nabídnou ty vnitřní? Připravili jsme průvodce pro správný výběr.
-
Jak zastínit prosklenou střechu a zimní zahradu? Pomocí markýz Gardena
Máte prostor, který v létě nelze využívat kvůli horku a slunci? Zimní zahrady, terasy s prosklenými střechami nebo dřevěné pergoly jsou krásné a vytvářejí úžasná místa pro…
-
Prosklené příčky Dorsis najdete i tam, kde je nečekáte
Prosklené příčky a dělící stěny Dorsis Digero představují elegantní a funkční způsob, jak změnit uspořádání prostoru. Vyniknou nejen v moderních novostavbách, ale stále více se…
-
Skryté zárubně Dorsis – stavitelé dřevostaveb vědí, proč je použít
Přímé linie, estetika jednoduchosti a čistoty, minimum zdobných prvků - to jsou viditelné trendy interiérů moderních dřevostaveb. Uplatnit myšlenku minimalismu při řešení dveřních…