Michal Doležel | Úterý, 08. září 2015 |
![Přidat na Seznam.cz](https://www.seznam.cz/media/img/add-to-seznam-button/pridat-na-seznam.png)
Správný výběr oken domu je velmi důležitý nejen z hlediska estetiky, ale také kvůli dobrému tepelnému komfortu interiéru domu. Pokud se rozhodujete, jaká okna by váš dům měl mít, máme pro vás několik informací k jejich tepelně-fyzikálním parametrům.
Například s výběrem vhodného typu okna a zasklení by vám s ohledem na vaše priority měl pomoci projektant. Pokud se ale pouštíte do výběru sami, poradíme vám, na jaké parametry je dobré se zaměřit:
Okno a tepelná izolace
Nejdůležitějším tepelně-technickým ukazatelem je součinitel prostupu tepla U. V technických parametrech oken nejspíš určitě najdete ukazatel Uw (w jako window)s jednotkou W/m2K. Tato hodnota představuje součinitel prostupu teple pro celé okno. Platí, že čím nižší je Uw, tím lépe. Většinou se tato hodnota pohybuje u běžných oken okolo 1,0 W/m2K, pro pasivní domy však mít okna s Uw nejvýše 0,8 W/m2K.
Kromě této hodnoty by u okna měly být vždy uveden také parametr pro zasklení Ug (glass) a pro rám Uf (frame). Nejkritičtějším místem na okně z hlediska přenosu tepla totiž není zasklení ale rám, protože jeho konstrukce se podílí pouze na vedení tepla, ale nikoli už na solárních ziscích. Z tohoto důvodu je také vhodné, aby byl rám co nejtenčí – měl tedy co nenižší výšku profilu. Například podle údajů Centra pasivního domu činí podíl rámu u běžného okna 32 % plochy. Kvalitní okno s dobrými izolačními parametry má většinou rám tenčí, na ploše se podílí jen 26 %.
Hodnota součinitele prostupu tepla pro nová okna by neměla překročit Uw = 1,2 W/m2.K, v případě nízkoenergetických domů Uw = 1,0 W/m2.K a v případě domů pasivních Uw = 0,8 W/m2.K.
Na výpočet součinitele prostupu tepla Uw mají vliv i další parametry, jako délka uložení zaklení do rámu a délka uložení rámu do stěny. Z hlediska výběru oken jsou ale nejdůležitější pouze uvedené parametry.
Dvojsklo nebo trojsklo?
Trojskla jsou samozřejmě z hlediska tepelné izolace lepší. Jen s trojsklem lze dosáhnout špičkových hodnot Uw 0,6 W/m2K a nižších. Trojsklo však sice dobře izoluje, ale propouští méně světla a tepla směrem dovnitř domu – trojsklo má tedy nižší solární zisky. Tato okna jsou také těžší (hmotnost trojskla je zhruba o 10 kg/m2 vyšší oproti dvojsklu), mají vyšší nároky na kvalitu rámu a jsou samozřejmě dražší.
Zajímavou variantou mohou být okna s dvojskly s vloženou meziskelní folií. Ta se pak chová jako třetí sklo, při zachování výhod tenčích oken. Okno s meziskelní folií je oproti trojsklu lehčí.
Obecně je možné říci, že dvojskla patří na jižní stranu domu, zatímco trojskla na tu severní. Vzít v úvahu ale také musíte i propustnost okenního skla pro sluneční záření. O tom příště.
Vaše komentáře (3)Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”
-
REHAU Window Solutions získalo ocenění German Design Award 2025
REHAU Window Solutions získalo opět prestižní ocenění za produkt ARTEVO TERRA, German Design Award (GDA) 2025. Toto ocenění za další vývoj profilu ARTEVO se stalo již druhým prestižním…
-
Venkovní vs. vnitřní žaluzie: V čem se liší a které jsou efektivnější?
Jsou lepší venkovní žaluzie? Co vám nabídnou ty vnitřní? Připravili jsme průvodce pro správný výběr.
-
Jak zastínit prosklenou střechu a zimní zahradu? Pomocí markýz Gardena
Máte prostor, který v létě nelze využívat kvůli horku a slunci? Zimní zahrady, terasy s prosklenými střechami nebo dřevěné pergoly jsou krásné a vytvářejí úžasná místa pro…
-
Prosklené příčky Dorsis najdete i tam, kde je nečekáte
Prosklené příčky a dělící stěny Dorsis Digero představují elegantní a funkční způsob, jak změnit uspořádání prostoru. Vyniknou nejen v moderních novostavbách, ale stále více se…