Administrator | Pátek, 05. červen 2015 |
Globální oteplování způsobuje, že léto přichází dříve a jaro je kratší. Pokud člověk není příznivcem tropů, uvítá i v létě v interiéru tepelnou pohodu, zpravidla v rozmezí 21-24 °C. Když se ale venkovní teplota šplhá nad 30 °C, nedá se v běžných domech a bytech, dokonce ani v těch dobře izolovaných, udržet příjemná vnitřní teplota bez dodatečných opatření. Dřevostavby jsou na tom ještě o trochu hůře, především kvůli absenci akumulačních hmot, které by teplo absorbovaly.
Klimatizace jen jako nouzové řešení
Pro tepelnou pohodu ve slunečných dnech jsou k dispozici dvě základní opatření – stínění nebo chlazení. Doporučit lze především stínění, protože je ekonomičtější, ekologičtější, ergonomičtější a zdravější. O tom, že klimatizace je „žroutem"energie, nikoho přesvědčovat netřeba. Každý, kdo ji má, ji pocítí v létě i na peněžence. Kromě toho se často projeví její nedostatky i na letních nachlazeních, nevolnostech z tepelných šoků při přechodech z interiéru do exteriéru apod. Závažné problémy s klimatizací mívají kardiaci a revmatici. O něco zdravější je stropní chlazení, ale vstupní náklady a stavební úpravy s ním související jsou velmi vysoké.
Žaluzie až o třetinu levnější
Nejjednodušším a často i nejlevnějším řešením je stínění. Na výběr je široký sortiment stínicí techniky, proti slunečnímu záření a udržení tepelné pohody v interiéru jsou nejlepší venkovní žaluzie. Poskytují účinnou ochranu interiérového zařízení před vyblednutím barev, ochranu před nežádoucími pohledy a umožňují plynulou regulaci přirozeného osvětlení a odrážení přímých slunečních paprsků. To přináší úsporu nákladů spojených s klimatizací během letního období. Při vybavení domu exteriérovými žaluziemi tato roční úspora činí až 30 % nákladů spojených s klimatizací.
V zimním období přináší stažené žaluzie významné zlepšení tepelněizolačních parametrů okna – pokud zůstane žaluzie přes noc stažena, zabrání se přechodu tepla a nechtěnému úniku tepla do exteriéru. V létě dokáže dobré stínění udělat 7 až 10 stupňový rozdíl mezi exteriérovou a interiérovou teplotou.
Foto K-system
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”
-
Dveře a skryté zárubně DORSIS: Inspirujte se novým designovým katalogem 2024
Přemýšlíte o tom, jak vnést do vašeho interiéru ještě více elegance a jedinečnosti? Katalog DORSIS 2024 ukazuje možnosti instalace skrytých zárubní, prosklených industriálních…
-
Jak předejít prasknutí skla a zajistit jeho bezpečnost
Sklo je klíčovým materiálem ve stavebnictví, využívaným nejen pro okna, ale také pro skleněné stěny a příčky. Aby však zůstalo funkční a bezpečné, je nutné vybrat vhodný typ a…
-
Žhavá novinka: Podomítkový Unirol 110 ZU přináší revoluci do světa dřevostaveb
Toužíte po stínění, které nenaruší architekturu a vzhled vaší dřevostavby? CLIMAX přináší neviditelný komfort pro váš domov.
-
Kdy a jak zatmelit srub nebo roubenku
Tmelit spáry hned po dokončení hrubé stavby? Nebo počkat, až si dřevo „sedne"? Jaký materiál použít? V čem vynikaly a naopak selhávaly tradiční způsoby? A je vhodné pustit se do…