Dagmar Čechová | Pátek, 15. srpen 2014 |

Sen uvědomělého investora - co nejúspornější, nejlépe pasivní dům. Únik tepla oknem je až 5x vyšší než stěnou. Jak tedy správně vybrat? Co ovlivňuje kvalitu okna a na co si dávat pozor?
Proč potřebujeme okna
Světlo, slunce a vizuální kontakt s okolím domu je pro psychiku člověka velmi důležitý. Okna pro pasivní domy mají ještě jednu zásadní funkci: tepelné zisky ze slunečního záření mohou pokrýt až 1/3 tepelné ztráty domu. Měla by tedy do interiéru vpustit co nejvíce slunečního záření a dostatečně izolovat, aby zůstalo uvnitř.
Při volbě dispozic, množství a velikosti okenních otvorů musíme brát v potaz orientaci ke světovým stranám. Severní fasáda by měla být pokud možno bez oken, východní a západní jen s minimálním množstvím. Největší podíl prosklení by měl být na jižní fasádě – ani zde by ale neměl překročit 40 procent, pak přestává být efektivní. V zimě vede ke zbytečným ztrátám a v létě k přehřívání.
Co určuje kvalitu oken
Okna pro pasivní domy by měla být zasklena izolačním trojsklem, popřípadě dvojsklem se speciální fólií, plněným inertními plyny. Dnes již můžeme zakoupit okno s trojsklem i s kladnou roční bilancí (v průběhu roku zajistí průměrně více tepelných zisků než ztrát), je však nutné počítat s výrazně vyšší pořizovací cenou.
Rám okna by měl být izolovaný, všechny spáry dokonale utěsněné a okno by mělo být vhodně osazené s eliminací všech tepelných mostů.
Součástí kvalitního okna v pasivním domě je i vhodný stínicí systém, který v létě chrání před zbytečnými solárními zisky.
Materiály oken pro pasivní domy
Nejlevnější a nejčastější jsou okna plastová. Plastové profily jsou sice téměř bezúdržbové, na druhou stranu ale způsobují velkou ekologickou zátěž a mají nižší pevnost.
Izolovaný rám okna znamená, že dutiny uvnitř komorového profilu jsou vyplněny izolačním materiálem. Dřevěné europrofily se často zesilují nebo se mezi ně vkládá izolace. Největší nevýhodou je jejich nutná údržba.
Přidáním izolace na vnější stranu vzniká třetí varianta, kombinace dřevěného rámu s hliníkovými profily, které jsou vyplněny tvrdou polyuretanovou pěnou. Nejdražší, ovšem pro použití v pasivních domech bezkonkurenčně nejlepší řešení.
U – nejdůležitější parametr
Součinitel prostupu tepla celého okna (Uw) zahrnuje jak vlastnosti zasklení, tak rámu. Je dobré si zjistit i hodnoty Ug a Uf, které udávají parametry zasklení a rámu zvlášť. Okno s vynikajícím zasklením a špatným rámem (splňující Uw) po zabudování do konstrukce totiž způsobí tepelný most, který výrazně zhorší kvality celého domu.
Rámy mají horší tepelné vlastnosti než zasklení a navíc neprodukují žádné tepelné zisky, jen ztráty. Výhodnější tedy jsou okna s co nejmenším podílem rámu vůči zasklení. Redukcí otevíravé části oken také eliminujeme ztráty funkční spárou (pevné zasklení je i levnější).
Podrobnější článek na toto téma jsme uveřejnili v čísle Dřevo&Stavby 5/2011.
Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného a na ochutnávku aktuálního vydání.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”
-
Výhody systému purenitových boxů pro žaluzie
Purenitové podomítkové boxy představují inovativní řešení ve stavebnictví, které nabízí mnoho výhod pro moderní stavby. Tento článek se zaměří na hlavní přednosti tohoto…
-
Sklo je nadčasový materiál v interiéru
Sklo dokáže proměnit interiér v domácnostech, veřejných i komerčních prostorách. Kromě obkladů kuchyňských linek se běžně využívá pro příčky, zábradlí, dveře, ale i schody a…
-
REHAU Window Solutions získalo ocenění German Design Award 2025
REHAU Window Solutions získalo opět prestižní ocenění za produkt ARTEVO TERRA, German Design Award (GDA) 2025. Toto ocenění za další vývoj profilu ARTEVO se stalo již druhým prestižním…
-
Venkovní vs. vnitřní žaluzie: V čem se liší a které jsou efektivnější?
Jsou lepší venkovní žaluzie? Co vám nabídnou ty vnitřní? Připravili jsme průvodce pro správný výběr.