Ondřej Zaorálek | Čtvrtek, 05. květen 2011 |
První eurookna se na našem trhu objevila před dvaceti lety. Za tuto dobu již zaznamenala značný vývoj. Původní provedení eurooken s izolačním dvojsklem už dnes nevyhovuje požadavkům na tepelnou izolaci. Další nevýhodou je kondenzace vlhkosti, ke které na dvojsklech dochází.
Porovnáváme tři typy oken
Z pohledu zákazníka má optimální profil dřevěných oken s izolačním trojsklem tloušťku 92 milimetrů. Slavona Slavonice se zaměřila na porovnání tří typů těchto oken: klasického eurookna IV92 s velkoobjemovou thermo okapnicí, dřevěného eurookna SC (Solid Comfort) 92 bez zafrézované okapnice a jeho inovované verze SC92-CF.
IV92 versus SC92: zlepšení izolační funkce
Rozdíl mezi oknem SC92 a eurooknem IV92 spočívá především v řešení okapnice. Okno SC92 totiž nemá zafrézovanou rámovou okapnici. V místě funkční spáry je dřevěný profil shodný s dřevěným profilem v ostění, proto je funkční spára krytá větším množstvím hmoty. Zlepšují se tak tepelně izolační vlastnosti rámu, součinitel prostupu tepla rámu okna u parapetu se tímto opatřením zlepší dle výpočtových modelů o 6,7 %.
Inovovaná verze okna SC92
Další inovací je zateplení spodní části rámu okna SC92-CF izolační hmotou Compacfoam (CF). Tato termoplastická hmota odpovídá svým chemickým složením pěnovému polystyrenu. Materiál je však tuhý, má vynikající mechanické, ale i tepelně izolační vlastnosti (tepelná vodivost 0,04 W/m2K). Na povrchu eurookna, v kritické oblasti u parapetu v interiéru, je tak dosahováno mnohem příznivějších povrchových teplot.
Zlepšení povrchové teploty
Při zabudování okna SC92-CF do konstrukce neklesají povrchové teploty na jeho rámu podle výpočtového modelu pod 15,25 °C. To je výrazné zlepšení oproti oknu SC92. V tomto případě je povrchová teplota 14,38 °C. Výpočty platí pro teplotu interiéru 21 °C a teplotu exteriéru − 15 °C. Kritická teplota pro kondenzaci vody na povrchu při teplotě vnitřního vzduchu 21 °C a relativní vlhkosti vzduchu v interiéru 55 % je v tomto případě 11,6 °C. Rezerva, která zbývá do kondenzace vzduchu, je v obou případech dostatečná: nehrozí tedy vznik plísní na povrchu v interiéru.
Porovnání tří profilů
Z hlediska rozložení hustoty tepelných toků jsou důležité především oblasti kolem funkční spáry a spodní části okna. Když porovnáme jednotlivé výstupy, vidíme, že hustota tepelného toku je v prvním zkoumaném případě v oblasti funkční spáry a v oblasti spodní části rámu okna největší. Na obrázcích si můžeme všimnout, že čím je tmavší barva, tím je větší tepelný tok a více tepla uniká. Přímo u okapnice zapuštěné do rámu okna je také vidět zvýšená hustota tepelného toku.
Ve druhém případě, tedy u okna SC92, dochází ke zlepšení právě v oblasti funkční spáry. U posledního okna (SC92-CF) je vyřešeno kritické místo, ve kterém dochází k zúžení profilu rámu okna ve spodní části kvůli venkovnímu parapetu. Po přidání izolace je hustota tepelného toku v této oblasti výrazně snížena. Uniká proto méně tepla.
Vaše komentáře (1)
Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”
-
Venkovní vs. vnitřní žaluzie: V čem se liší a které jsou efektivnější?
Jsou lepší venkovní žaluzie? Co vám nabídnou ty vnitřní? Připravili jsme průvodce pro správný výběr.
-
Jak zastínit prosklenou střechu a zimní zahradu? Pomocí markýz Gardena
Máte prostor, který v létě nelze využívat kvůli horku a slunci? Zimní zahrady, terasy s prosklenými střechami nebo dřevěné pergoly jsou krásné a vytvářejí úžasná místa pro…
-
Prosklené příčky Dorsis najdete i tam, kde je nečekáte
Prosklené příčky a dělící stěny Dorsis Digero představují elegantní a funkční způsob, jak změnit uspořádání prostoru. Vyniknou nejen v moderních novostavbách, ale stále více se…
-
Skryté zárubně Dorsis – stavitelé dřevostaveb vědí, proč je použít
Přímé linie, estetika jednoduchosti a čistoty, minimum zdobných prvků - to jsou viditelné trendy interiérů moderních dřevostaveb. Uplatnit myšlenku minimalismu při řešení dveřních…