Dřevostavbu ze sendvičových panelů lze na stavbě poskládat za pár hodin

Dřevostavbu ze sendvičových panelů lze na stavbě poskládat za pár hodin

Dana Jakoubková | Pondělí, 05. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Je to obdobné jako u sendviče, který si dáte ke sváče – mezi dva plátky pečiva je vložen jeden, nebo více druhů náplně; tu sýr a šunka, jinde salát a rajče, prostě co komu libo. Na jeho počátku byl Lord Sandwic, který byl natolik vytíženým úředníkem monarchie ve druhé polovině 18. století, že potřeboval oběd, který by ho příliš nezdržel. A přesně o tom je i sendvič pro stavbu domu – jde především o čas, který se jeho využitím ušetří.

Samotná příprava, rozuměj výroba sendvičového panelu, samo sebou nějaký čas zabere. Ale to stavebníka trápit nemusí. Podstatné pro něj je, že „pečivo a náplň" panelů pro dům je prefabrikované, tedy zkompletované ve výrobní hale. Na staveniště se přivezou tyto hotové komponenty:

  • desky na bází dřeva
  • izolace
  • fólie

Samotná výstavba v hrubé podobě je pak dílem několika dnů a finální produkt můžete „ochutnat" do tří měsíců.


Historie sendvičových panelů

Sendvičové panely se mohou pyšnit historií delší než 140 let. Nejstarším konstrukčním principem panelových dřevostaveb je panel s dřevěným rámem, opláštěný cementovláknitou deskou. Ten byl patentován v roce 1880 dánským rytmistrem Johannem Döckerem.

Prvotním záměrem nebylo stavět domy k bydlení, nýbrž rychle smontovat, demontovat a transportovat vojenské lazarety, použitelné i v zimě. Už tehdy byla rychlost výstavby na prvním místě a tento atribut se udržel mezi benefity prefabrikované panelové výstavby dodnes.


Trvanlivost a popularita sendvičových domů

V průběhu let se Döckerovy sendvičové domy vyráběné v továrně Christoph&Unmack v Kodani staly velmi oblíbenými po celém světě, protože z panelů se dalo postavit rychle téměř všechno.

Jednalo se hlavně o veřejné stavby jako školy nebo nouzové modlitebny, dočasné stavby pro důlní a dopravní společnosti a podobně. Prvním, trvale obytným domem, byla až vilka pro ředitele továrny, postavená ve dvacátých letech 20. století. Pozoruhodné je, že dům i po sto letech stojí a je nepřetržitě užíván. Tato skutečnost snad přesvědčí i stavebníky, kteří s dřevostavbou dosud váhali.


Výroba rodinných sendvičových domů v továrně Christoph&Unmack

Rodinné domy se staly hlavním výrobním programem továrny až po první světové válce,kdy se začaly využívat – tehdy pokrokové – umělé sušárny řeziva. Po druhé světové válce továrna produkci z politických důvodů ukončila. Vyráběla totiž panely užité pro stavbu domů v Hitlerových pracovních a koncentračních táborech. Paradoxní je, že architekt Konrad Wachsmann, který tehdy v továrně působil, byl Žid.

Druhá polovina dvacátého století přinesla do výroby panelových dřevostaveb nové prvky, kterými byly:

  • dřevěné deskové konstrukční materiály
  • tepelné a zvukové izolace
  • moderní spojovací prvky
  • kování i stavební chemii

Prefabrikace panelů se začala specializovat na různé velikosti, materiály a typizace a rozrostla se i nabídka firem s vlastními výrobními závody.


Moderní sendvičové panely

Trh se nakonec ustálil na třech konstrukčních principech panelů, jejichž použití na stavbě vyžaduje přístup pro těžkou techniku (kamiony, jeřáb):

  • sendvičové s dřevěným rámem,
  • sendvičové izolované panely bez rámu (SIPs)
  • celodřevěné panely (CLT)

Bezbariérová dřevostavba ze sendvičových panelů.


Tento dům a jeho majitele jsme navštívili v rámci redakční návštěvy

Bezbariérová dřevostavba
 

ALFAHAUS

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-alfadifu-alfahaus
  • Panel: ALFADIFU
  • Příjemné klima interiéru – otevřeno difuzi par, trvalá ochrana před vlivy počasí.
  • Vnější vrstva s mimořádně vysokým zachycením tepla – fázový posun 10–15h (panel ALFADIFU–panel ALFAEKO ).
  • Ochrana před chladem v zimě – dobré tepelně-izolační vlastnosti ve vnější vrstvě.
  • Ekologické – přírodní komponenty, výroba neohrožující životní prostředí, recyklovatelný systém.
  • Součinitel prostupu tepla konstrukce U : 0,16– 0,11 W/m2K (panel ALFADIFU–panel ALFAEKO )
 

"První rodinný dům, postavený technologií dřevěného sendvičového panelu, stojí už více než sto let v severních Čechách a je stále v obyvatelném stavu."


Rodinný dům z dřevěných sendvičových panelů s roletami.

ATRIUM

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-atrium-difutech-clima-plus
  • Panel: ATRIUM DifuTech® CLIMA PLUS
  • Panel má difuzně otevřenou konstrukci.
  • Příjemné a zdravé klima v místnostech v létě i v zimě.
  • Fázový posun stěny je 11 až 18 hodin dle typu panelu (DifuTech® CLIMA PLUS až DifuTech® CLIMA PASIV).
  • DifuTech® CLIMA PLUS – tloušťka 296 mm, U = 0,16 W/m2K; DifuTech® CLIMA COMFORT – tloušťka 336 mm, U = 0,14 W/m2k; nebo DifuTech® CLIMA PASIV – tloušťka 436 mm, U = 0,10 W/m2K.
 

Sendvičový panel s dřevěným rámem

Sendvičový panel s dřevěným rámem je nejčastěji používaným typem panelu pro výstavbu dřevostaveb. Důvod je jednoduchý – dřevěné rámové stavby mají jednoduchou, oboustranně opláštěnou nosnou konstrukci (nejčastěji z KVH hranolu ze smrkového či jedlového řeziva), která se hodí pro prefabrikovanou, opakující se výstavbu a zároveň umožňuje velkou variabilitu a rozmanitost.

Výhody dřevěného rámového systému

  •  Rychlost a efektivita: Rychle, snadno a relativně levně lze postavit jak typový dům, tak dům podle individuálního projektu.
  • Estetika: Ač jde o prefabrikaci, dům nemusí působit unifikovaně a nikdo zvenčí nemusí poznat, že jde o dřevostavbu.
  • Variabilita: Konstrukční systém má v nabídce většina dodavatelů montovaných dřevostaveb. Liší se pouze skladba panelu v jednotlivých komponentech – opláštění, druh a počet vrstev izolace, parobrzda či parozábrana, a také celková tloušťka stěny a její schopnost izolovat (hodnota U).

Konstrukční detaily

Nosný dřevěný rám roznáší zatížení stropu a střechy, zatímco opláštění (nejčastěji z dřevovláknitých desek) přebírá vodorovné zatížení způsobené větrem. Výplň panelu je z větší části tvořena tepelně-zvukovou izolací různé tloušťky. Další vrstva izolace může být nezávislá na nosné konstrukci, což eliminuje tepelné mosty. Všechny vrstvy jsou vhodně poskládané, aby zajistily perfektní funkci obvodové stěny s ohledem na statické zatížení, energetickou ztrátu a práci s vlhkostí.


Flexibilita konstrukce

Stejný rám může tvořit i konstrukci stropu a střechy, jen pod jiným úhlem či v jiné tloušťce. Pro vedení instalací v obvodové stěně se obvykle využívá instalační předstěna, čímž se předejde poškození parozábrany nebo vzniku netěsností obálky domu.

 

Prefabrikace a montáž

Sendvičová stěna se kompletuje v hale podle projektové dokumentace ve skladbě, která odpovídá buď domu nízkoenergetickému, téměř nulovému, nebo pasivnímu. Panel může zahrnovat i osazená okna a dveře a podle požadavků na difuzi i vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS). Na staveniště se hotové panely dovezou na kamionu a pomocí jeřábu se osadí a smontují. Hrubá stavba tak zabere jeden až tři dny.


Dům ze sendvičového panelu s dřevěným rámem s bazénem a pergolou.


Tento dům a jeho majitele jsme navštívili v rámci redakční návštěvy

Jednoduchý venkovský dům
 

GOOPAN BUILDING

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-goopan-difu
  • Panel: Goopan DIFU
  • Obvodové stěny jsou navrženy jako nízkoenergetické, difuzně otevřené, s materiály od jednoho dodavatele tak, aby spolu tvořily jeden propojený a funkční celek.
  • Ve skladbě stěn je důležitá tzv. instalační předstěna, ve které jsou vedeny veškeré rozvody, jako elektřina, voda a odpady. Díky tomu nezasahují do nosné konstrukce domu a hlavně do vzduchotěsné obálky, která je v dřevostavbě velice důležitá.
  • Do stropu nebo střešních panelů používá Goopan jako izolaci foukanou celulózu, která má fázový posun tepla až 11 hodin. Firma nabízí také variantu difuzně uzavřenou (Goopan Optimal) a speciální difuzně otevřenou (Goopan Natur).
 

Sendvičový konstrukčně izolovaný panel (SIP s)

Sendvičový konstrukčně izolovaný panel, známý také jako sendvičový izolovaný panel bez výztužných žeber, byl poprvé uveden ve třicátých letech 20. století americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem.

Výroba a konstrukce SIPs panelů:

  • Izolační jádro: Vyrábí se celoplošným vlepením tepelného izolantu (nejčastěji polystyren nebo PUR pěna) mezi desky na bázi dřeva.
  • Bez rámu: Neobsahuje žádné zpevňující prvky (nemá rám), pevnost (nosnost) je dána tuhostí izolačního jádra.
  • Spoje a otvory: Přesah desek přes jádro slouží k provedení spojů panelů. Pro osazení oken a dveří jsou připraveny přesné, čisté otvory, které lze vyříznout i na staveništi. Pro elektroinstalace jsou v panelech připraveny kanály, ostatní instalace se provádí formou předstěny.

Výhody a použití SIPs panelů:

  • Tenké a pevné: Tloušťka SIPs panelu je menší než u panelu s rámem, přesto je vhodný pro obvodové, tedy nosné stěny (například Europanel má tloušťku jen 17 cm).
  • Tepelně-izolační vlastnosti: Hrubá stavba se nejčastěji zatepluje kontaktním zateplovacím systémem (ETICS) na bázi polystyrenu. Spolu se sádrokartonovou deskou v interiéru splňuje požadavky na tepelně-izolační vlastnosti obálky nízkoenergetických i pasivních domů.

  • Rychlá montáž: Stejně jako u rámového sendviče se panely pro konkrétní dům připravují v hale, transportují na staveniště a smontují během pár dnů.

Panelová dřevostavba z sendvičově konstruovaných izolovaných panelů s terasou a velkými okny.

Haas Fertigbau

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-haas-fertigbau-thermo-protect-premium-g
  • Panel: Thermo-Protect® Premium-G
  • Obvodové stěny Thermo-Protect® jsou navrženy jako difuzně uzavřené s maximálním ohledem na životnost, hospodárnost a uživatelský komfort.
  •  Dvojité opláštění sádrokartonem a OSB deskou ze strany interiéru umožňuje zavěšení skříněk, obrazů, televize a zároveň výrazně zlepšuje akustické parametry stavby.
  • Pod dvojitým opláštěním je umístěna Klima-kontroll membrána jako parotěsná a vzduchotěsná rovina. Nosná sloupková konstrukce z KVH hranolů v tloušťce 200 mm je vyplněna těžkou minerální vatou 70 kg/m3.
  • Bytelná konstrukce umožňuje osazení velkých oken nebo HS portálů.
  • Na vnější OSB desku je celoplošně upevněn grafitový polystyren 100 mm a dvouvrstvá, vyztužená organická omítka. Díky přesnému dílenskému zpracování je minimalizován čas vlastní výstavby a zaručena preciznost ve všech detailech.
 

"Na přelomu 19. a 20. století byla lídrem v panelové technologii dřevostaveb i Česká republika."


PALIS-drevostavba


Tento dům a jeho majitele jsme navštívili v rámci redakční návštěvy

Nízkoenergetická dřevostavba s rovnou střechou a solárními panely
 

PALIS

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-palis-pasiv
  • Panel: PALIS Pasiv
  • Difuzně otevřený stěnový panel má nosnou kostru z lepených I-nosníků, připravovaných přímo v areálu firmy PALIS.
  • Výšku nosníků lze upravovat podle přání zákazníků.
  • Nosníky lze též dodávat jako asymetrické – s výhodou užívané pro větší zaizolování soklů domů.
  • Stěnový panel lze dodat i s různým obkladem na straně exteriéru: dřevěný obklad, cementovláknitý obklad, plech a podobně.
  • Základní hodnota fázového posunu Psi pro tento typ stěnového panelu je 14,8 hodiny.
  • Pokud je panel doplněn o fasádní obklad nebo když je použit širší nosný skelet, hodnota Psi je ještě vyšší.
 

Sendvičová dřevostavba jako kulturní památka

Ano, i takové tu máme a nejsou od nás daleko. V sendvičové dřevostavbě žil například Albert Einstein, který si nechal v Caputhu u jezera, blízko Postupimi, postavit letní dům a v letech 1929–1932 zde trávil většinu času. Jeho dům stále stojí a od roku 2005 je zpřístupněn veřejnosti.

Ještě blíže to máme do Niesky, německého skanzenu, který prezentuje původní montované Döckerovy domky, ve kterých žili zaměstnanci firmy Christoph&Unmack.

Inspirativní pro naše dřevostavitele je fakt, že je od firmy zaměstnanci obdrželi bezplatně a velikostí a komfortem odpovídaly postavení dané osoby ve firmě. V infocentru dostanete podrobný plánek, abyste mezi desítkami domů a domečků nezabloudili. Jako národní kulturní památka jsou tyto stavby chráněné od roku 2005.

Rodinný dům z dřevěných sendvičových panelů s bílou fasádou a šedými detaily.

RD Rýmařov

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-rd-rymarov-obvodova-stena-s-izolacni-predstenou
  • Panel: Obvodová stěna s izolační předstěnou
  • Jedná se o difuzně uzavřenou konstrukci s výbornými tepelně-technickými parametry, stěna má požárně klasifikační osvědčení požární odolnosti jako požárně uzavřená plocha (z vnitřní strany) s REI 15 DP2, REI 60 DP3 a REW 60 DP3, z vnější strany REI 60 DP3.
 

Výhody prefabrikovaných panelů

  • maximum přípravy konstrukce v hale (sucho, teplo)
  • vysoký stupeň prefabrikace
  • vysoká kvalita stavebních dílů
  • minimalizace staveništní pracnosti
  • snazší dosažení technologické kázně v hale než na staveništi
  • extrémně rychlý způsob výstavby
  • minimalizace vystavení dřeva povětrnostním vlivům
  • suchá montáž – absence mokrých procesů

Dřevostavba ze sendvičových panelů s dřevěným obložením a bílou fasádou.

VEXTA

drevostavba-sendvicovy-panel-skladba-steny-vexta-ow1-difu-160
  • Panel: Obvodová stěna OW1-DIFU-160
  • Jedná se o kompletně certifikovaný systém difuzně otevřené obvodové stěny, oboustranně opláštěné sádrovláknitými deskami fermacell.
  •  Zajímavou alternativou je i modifikace s izolantem o větší tloušťce (s izolantem tloušťky 240 mm je součinitel prostupu tepla U = 0,09 W/m2K), případně se zateplenou interiérovou instalační předstěnou nebo s oblíbeným dřevěným obkladem v exteriéru.
 

drevoastavby-casopis-titulka-5-2020-200x238

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 5/2020

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč

koupit časopis

 

DaS 5-2020

 

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop