Administrator | Čtvrtek, 15. prosinec 2011 |

Když dřevostavba z masivního dřeva – tedy srub nebo roubenka – stojí na místě, začne se s finální úpravou trámů. To se obvykle děje metodou broušení.
Pečlivě se sbrušuje horní vrstvička, bruska rovnoměrně ukrajuje měkčí i tvrdší částice kmenů. Broušení ale může také nahradit moderní metoda pískování, kterou používá například společnost Kanadské sruby Tábor. Pískování spočívá v tom, že v hotovém domě se pistolí s tryskou pod tlakem stříká na srubovinu abrazivo z rozemletých kukuřičných zrn.
Kukuřičné abrazivo zpracuje jen měkké části
Tato technologie tak trochu mate svým názvem – ve skutečnosti nemá co do činění s žádným pískem, písek se při ní nepoužívá. Povrch trámů se tady obrušuje kukuřičnými zrny, které působí jako zvláštní brusný materiál. Rozemletá kukuřičná zrna se stříkají na dřevo pistolí s tryskou pod vysokým tlakem a rychlost částic přitom dělá kýženou práci – a dá se říci, že lépe než bruska, protože pracuje výběrově. Kukuřice omílá totiž pouze měkké části kmenů (měkčí části povrchu sruboviny), kdežto tvrdé nechává být a a pouze je jemně očistí. A to je podstatou pískování a hlavním rozdílem od broušení, při kterém se sbrušují tvrdé i měkké části trámů.
Jak pískování probíhá
Samotnému pískování předchází příprava spočívající v důkladném zakrytí okenních otvorů a případných předmětů v interiéru. Pak už nastupují pracovníci s pískovací pistolí, v helmě a sluchátky na uších. Průměrně velká dřevostavba se kompletně opískuje za dva až tři dny.
Kresba dřeva krásně vynikne
Výsledkem procesu pískování je mnohem plastičtější a přírodnější vzhled dřeva. To působí jakoby bylo méně opracované, zvýrazňují se suky, letokruhy (tam, kde jsou vidět na řezných plochách) a zbytky po odkornění. Kresba dřeva více vyniká, pískování mu dodává výraznější vzhled. Efekt se ještě zdůrazní po finálním natření, které po pískování následuje. Na povrchu dřeva potom zůstanou dva tři jemné přírodní odstíny, povrch trámů není jednobarevný.
Nejnovější články v kategorii “Ostatní”
-
Hašpl už dávno není jen synonymem pro hřebík
Firma Hašpl, jejíž kořeny sahají hluboko do 90. let 20. století, se z pionýrských začátků přenesla přes několik důležitých mezníků až na úplnou špici ve svém oboru. V…
-
Nebojte se svažitých pozemků! Vše vyřeší schody
Schody jsou nezbytnou součástí každého pozemku, který není zcela v rovině. Ať už potřebujete překonat terénní nerovnost na zahradě nebo se dostat k vyvýšenému domu, budete…
-
Zděný plot oceníte zejména na rušných ulicích
Proč se pouštět do výstavby zdi okolo domu? Důvodem nemusí být pouze touha po soukromí. Zvláště v husté zástavbě nebo na rušných ulicích je vítaným bonusem i zvuková izolaci,…
-
Půdička nemusí být jen ozvěnou minulosti. Jak tento prostor využít?
Co se vám vybaví, když se řekne slovo půda? Já v tom mám úplně jasno. Drsné staré dřevěné trámy, paprsky slunce, ve kterých se víří zrnka prachu, vůně sušených bylinek a ty…