Jaké mýty kolují mezi lidmi o pasivních domech

Jaké mýty kolují mezi lidmi o pasivních domech

Redakce | Úterý, 30. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Technologie dřevostaveb je vhodná pro stavbu domů v pasivním standardu. Pasivní dům může být jak zděný dům, tak i pasivní dřevostavba. O těchto mimořádně úsporných domech však mezi lidmi koluje stále spousta nepravd, polopravd a mýtů. Na některé z nich jsme se podívali blíže.


Co je vlastně pasivní dům?

Pasivní dům nebo také pasivní dřevostavba je stavba, jejíž potřeba tepla je kryta zejména ze slunečního záření a vnitřních tepelných zisků (ze spotřebičů, osob apod.). Ve srovnání s běžnou stavbou, potřebuje pasivní dům méně než 15 kWh/m2 za rok, což je asi desetkrát méně. Pasivní dům se proto obejde bez klasické topné soustavy, kterou nahrazuje pouze malý zdroj kryjící zbytkovou potřebu tepla.

1. Pasivní domy jsou drahé

Mnoho lidí si stále myslí, že pasivní dům je příliš drahý. Většina stavebníků má napjatý rozpočet a o pasivním domě proto raději ani neuvažuje. Není však pravda, že pasivní dům by byl nějak závratně dražší než dům běžný. Vše záleží na jeho kvalitním návrhu.

Pasivní dům je možné navrhnout tak, že bude jen o pět až sedm procent dražší než běžný dům a o tři až čtyři procenta dražší než stavba v nízkoenergetickém standardu. A to není zase tak velký rozdíl, uvědomíme-li si, kolik ušetříme na jeho následném provozu.

Návratnost investice do pasivního domu je dobré si propočítat. Do kalkulace je však kromě cen energií potřeba zahrnout i další aspekty. Jak se bude cena energií pohybovat v horizontu 5, 10 nebo 20 let? Jaké budou v této době vaše příjmy?

Pasivní dům prostě není jen záležitost nízkých nákladů na energie, ale jako koncept s sebou nese v tomto ohledu i jistou svobodu a větší nezávislost. A nakolik se tyto pocity dají ocenit?

pasivni-dum-na-Mnisku-Filip-Slapal

obr.: Náklady na pořízení pasivního domu ve srovnání s nízkoenergetickým jsou vyšší jen o několik procent. Foto: Filip Šlapal

2. Pasivnímu domu musíme přizpůsobit svůj životní styl

Mnoho neinformovaných lidí si myslí, že pasivnímu domu budou muset nějak složitě přizpůsobit své životní návyky a styl. To z větší části neplatí. Pokud chcete, i v pasivním domě si můžete otevřít okno nebo v zimě si vyhřát obývací pokoj či koupelnu na trochu vyšší teplotu.

Jisté úpravy drobných návyků si však pasivní dům vyžádat může, ale není to nic, co by bylo na závadu. Obyvatelé pasivních domů například uvádějí, že již automaticky nevylévají horkou vodu z vaření rovnou do odpadu, ale do dalšího hrnce, kde ji nechají vychladnout. Tato horká voda pak stačí interiér vyhřát. Totéž je možné říci o vaně, kterou není nutné ihned vypouštět.

pasivni-dum-drevostavba-chytry-dum-interier-kuchyne-jidelni-stul

obr.: Nač měnit životní styl? Stačí jen počítat s tím, že každá žárovka či elektrospotřebič je stejným zdrojem tepla jako v běžném domě třeba radiátor. Foto: Foto: Jaroslav Hejzlar a Petr Filip

3. Kdyby pasivní domy dobře fungovaly, už dávno by je stavěli developeři

Koncept pasivních domů není jen nějaký rozmar inženýrů a architektů a nejde ani o „diktát německých zelených fanatiků", jak je zvykem označovat v Česku jakékoli evropské ekologické či úsporné koncepty. Je to trend a pasivní domy fungují.

Výstavbu pasivních rodinných domů není potřeba přikazovat, protože tento trend je spíš přirozený. Jiná situace je ale v bytové výstavbě. Ačkoli výstavbě bytových domů v pasivním standardu nic nebrání, developerské společnosti je zatím až na výjimky nestaví.

Na vině je samozřejmě poptávka – lidé byty v pasivním standardu zatím stále moc nevyhledávají. To by se ale mohlo postupem času změnit.

CLT-bytovy-dum-Boston-detailni-navrh-budovy

obr.: Návrh na výstavbu uhlíkově neutrálního bytového domu v Bostonu, který má dosáhnout energetické účinnosti standardů pasivního domu. Foto: Forbes Massie Studio


rocenka-pasivni-domy-2020

PASIVNÍ domy - jak se staví, jak se v nich žije...

  • Návrh a stavba pasivního domu
  • Technologie
  • Projekty a realizace
  • Zkušenosti

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi. Přes 220 stran informací pouze za 85 Kč

koupit časopis

 

4. V pasivním domě není možné otevírat okna

Nejspíš kvůli aktivnímu větrání s rekuperací tepla vznikl o pasivních domech mýtus, že v nich nemůžete otevírat okna. Pravdou je jen to, že v těchto domech okna otevírat nemusíte, protože vás k tomu vlastně nic nenutí.

Větrací systém se totiž stará o neustálý přísun čerstvého vzduchu o požadované teplotě. V pasivních domech často bývají z důvodu finanční úspory instalována neotevíravá okna, minimálně jedno okno v každé místnosti však projektant většinou navrhne jako otevírací. Okno si tedy v pasivním domě kdykoli otevřít můžete.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-jidelni-stul-hs-portal-vstup-na-terasu-vyhled-do-zahrady-Foto-Michal-Hurych

obr.: V pasivním domě lze některá okna otevírat, jiná mohou být zabudována napevno – záleží na projektu a vůli stavebníka. Foto: Michal Hurych

5. Pasivní domy jsou plné technologií

Už dávno neplatí, že pasivní dům musí být přeplněn složitými technologiemi, které se starají o jeho fungování. Tak tomu možná bylo ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy se hlavně v Německu, USA a Švédsku koncept pasivních domů teprve utvářel.

Autoři pasivních domů se tehdy potýkali hlavně s nekvalitními okny a špatnou neprůvzdušností, nedokonalá technologie navíc vedla k nutnosti kombinace různých technologických prvků s nízkou efektivitou a vysokou poruchovostí.

Dnes je ale situace úplně jiná. S moderními stavebními materiály je možné realizovat pasivní dům jen s minimem technologických prvků. Jediné, co každý pasivní dům potřebuje, je aktivní větrání s rekuperací tepla. Tomu se prostě nevyhnete, vše ostatní je ale na vaší volbě.

V této souvislosti je dobré uvést, že nelze zaměňovat pasivní a tzv. chytré domy. Pasivní dům nemusí (ale může) být chytrý a naopak.

Atrea-technicka-mistnost-pasivniho-domu

obr.: Technická místnost pasivního domu – vypadá složitě, ale nevyžaduje žádné zvláštní ovládání. Foto: ATREA

DaS 3-2016

 

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop