Vydání 02/2018

Bydlení po švédsku

Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba Švédsko. Roubenka v západočeském kraji jako by nás přenesla skandinávské pobřeží – červená barva, šambrány kolem oken... a uvnitř útulno.

Než se Daniela s Petrem nastěhovali do této roubenky, vyzkoušeli si bydlení v bytě i ve starých domech. „Každé z těch míst bylo krásné," začíná vyprávět Daniela. „U starého mlýna za Prahou byla úchvatná zahrada. Krása toho bydlení tkvěla v kouzlu místa, takže když jsme se tam z bytu v Praze přestěhovali, byli jsme úplně uneseni. Nicméně moje srdeční záležitost jsou staré statky. Když jsem tedy o několik let později zdědila po předcích statek v jižních Čechách, přestěhovali jsme se tam. My jsme v tomhle takoví nomádi, jdeme stále dál a dál. Statek jsme zrekonstruovali, ale pak se dcera odstěhovala a my jsme usoudili, že všechno, co máme, jsou pořád jen věci, a být dceři nablízku pro nás bylo důležitější. Statek jsme prodali a nechali jsme si postavit tuhle roubenku."

Roubenka je pro Danielu a Petra kompromis pěkného a příjemného bydlení s nejlepšími vlastnostmi a komfortem. „Je tu příjemně v zimě i v létě, dřevo má prostě výborné vlastnosti. Lidé se nás ptají, jestli jsou stěny nějak zateplené, a když řekneme, že jsou to jen masivní trámy, nikdo nevěří, že se tu dá příjemně bydlet."

„Dřevo má jako stavební materiál velmi dobré vlastnosti. Kdyby tomu lidé byli ochotni uvěřit, stavělo by se mnohem více dřevostaveb."

Přírodní, smrkové, lepené

Pro roubený dům se manželé rozhodli kvůli rychlosti realizace stavby. Dům je z masivního lepeného smrkového dřeva – vnější stěny jsou roubené a všechny příčky zděné režným zdivem. „Měli jsme představu, jak by měl dům vypadat. Srub na nás byl „příliš dřevěný", příliš přírodní, a současně jsme nechtěli dům ze syrového dřeva. Rozhodli jsme se proto pro roubenku z lepeného dřeva. Líbilo se nám také, že jsou jednotlivé prvky spojované dřevěnými kolíky, střecha je izolována konopím, dobrá izolace je i ve stropech a podlahách, tam jsme nešetřili. Jsme velmi spokojeni s materiály i provedením."

Daniela si dokonce svůj vysněný dům namalovala a navrhla dispozice. Dům je rozdělen na obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, z této místnosti lze vyjít na terasu, dále jsou v domě dvě malé ložnice, koupelna a WC a technická místnost.

„Než jsme začali stavět, hledala jsem samozřejmě inspiraci v časopisech, nejen to pěkné, ale také to, co bychom třeba nechtěli a čeho bychom se tedy měli vyvarovat. V interiéru jsme zvolili bílý strop, aby se dekor dřeva trochu zjemnil a prostor získal více světla. Máme tu také velké okno, ale zastřešená terasa ho trochu zastínila. Interiér jsme si zařizovali sami. Některé věci po předcích prostě nedokážu vyhodit, takže jsme kombinovali nábytek z obchodního řetězce se starým, původním vybavením. Po babičce je tu kredenc, po rodičích jídelní stůl, na terase je stůl ze statku, ten je opravdu velmi starý, babička ho dostala do výbavy v roce 1920, lampa je také asi 100 let stará, rádio – to je jen retro..."

 

Zastavěná plocha: 147,1m2
Užitná plocha: 131m2
Konstrukční systém: srubová konstrukce, lepený smrk
Ošetření stěn: nástřik Belinka lasur
Teplo: vytápění tepelným čerpadlem vzduch-voda, krbová kamna
Realizace: KANADSKÉ SRUBY TÁBOR, s.r.o., www.sruby-tabor.cz

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop