Dům na okraji malebné obce pod svahy Bílých Karpat na první pohled připomene klasický moderní zděný dům. Pod fasádou ze silikátových omítek a vláknocementových desek se však skrývá sendvičová konstrukce dřevostavby. Díky tomu byla hrubá stavba domu hotová už za tři měsíce od zahájení a dům nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Majitelé si chválí také nízké náklady na provoz.
Pokud tuto úvahu trochu zjednodušíme, mají architekti a projektanti dvě základní možnosti, jak celkový koncept dřevostavby realizovat. Na jednom konci stojí dřevěný dům, který dřevo jako hlavní materiál přiznává i na fasádě a v interiéru, výsledkem druhého postupu může být dům, jehož estetika se na pohled nijak neliší od zděných staveb. Majitelé moderní dřevostavby v malebném kraji pod jedním z nejkrásnějších českých pohoří se rozhodli pro druhou variantu. Důvodem byl hlavně požadavek na co nejmenší údržbu. „Oba jsme pracovně velmi vytížení a nechceme trávit další čas průběžnou údržbou dřevěné fasády. Proto jsme zvolili tradiční vzhled omítaného domu," uvádí majitel domu Vladimír.
Rozhodnutí, zda postavit dřevostavbu, nebo zděný dům bylo rychlé. „Ve vesnici máme firmu na výrobu nábytku, kde pracujeme mimo jiné s masivním dřevem. Ke dřevu máme vztah, navíc před několik lety si dřevostavbu postavila i moje sestra a je s ní maximálně spokojená. Volba dřevostavby pro nás proto byla docela rychlá," popisuje Vladimír.
Celkově jsou majitelé domu pěkným příkladem na Slovácku ještě poměrně častého osobního souznění s místem a okolní krajinou. Oba manželé se ve vesnici narodili i prožili dětství a Vladimírova rodina zde již ve čtvrté generaci podniká. Když se tedy naskytla možnost koupě poměrně rozlehlého pozemku na kraji obce, nebylo co řešit.
O návrh domu se postaral příbuzný – architekt. Majitelé si přáli moderní dům a toto přání se jim dokonale splnilo. Architekt jim nejen navrhl dům s dispozicemi přesně podle jejich požadavků, ale postaral se také o všechnu potřebnou administrativu. Drobnou komplikací do začátku byly pouze zemní práce, dům stojí na navážce a nákladní Tatra se zde s plnou korbou hlíny otočila více než třistakrát.
Docela jednoduchá byla také volba dodavatele: „Nechali jsme si vypracovat cenovou nabídku od několika dodavatelů, nakonec jsme se ale rozhodli celkem rychle." Dodavatel realizoval jen hrubou stavbu, o vše ostatní se pak postarala rodinná firma a místní řemeslníci. Výroba panelů v závodě dodavatele trvala zhruba měsíc a půl, hotová hrubá stavba stála za další tři měsíce. Jedinou komplikací při stavbě byl krb, na který místní stavební úřad a hasiči hleděli trochu s nedůvěrou. Vše se ale nakonec k plné spokojenosti všech vyřešilo.
Dům vytápí krb na dřevo, s ohřevem vody pomáhá také termický solární systém s kvalitními vakuovými kolektory na střeše. V záloze je ještě elektrokotel, ten však majitelé podle svých slov spustili během roku jen asi pětkrát. V domě chybí aktivní větrací systém s rekuperací tepla. „Už jsme měli tak napnutý rozpočet, že jsme aktivní větrání vypustili, i když vím, že je velmi užitečné. Ale vůbec nám nechybí a nevnímám v tomto směru žádné nepohodlí," vysvětluje Vladimír. Méně techniky zkrátka znamená i menší pravděpodobnost možných poruch. I z tohoto důvodu zde nejsou žádné prvky inteligentní domácnosti a veškeré technické zařízení domu projektant redukoval na základní ale dobře fungující minimum.
Celkově jsou majitelé s domem velmi spokojeni, dům má nízké náklady na vytápění a v létě se nepřehřívá. Roční náklady na elektřinu činí podle majitelů cca 11 000 Kč. Provoz domu dále zlevňuje možnost vytápění vlastním dřevem. Jediné, na co si majitelka trochu stěžuje, je velikost obytné plochy patrového domu a s ní spojené vyšší časové nároky na úklid. Je to však daň za dvojgaráž, kterou si majitelé přáli. Přízemní bungalov s dvojgaráží by byl pro tvar pozemku příliš rozlehlý. Zbývá také dokončit zahradu a příjemně rozlehlý pozemek snad brzy zaplní ovocné stromy. Dům pak dobře zapadne do okolní podbělokarpatské krajiny.
Zastavěná plocha: 156,41 m2
Užitná plocha: 228,20 m2
Spodní stavba: monolitické základové pasy, betonová podkladní deska, tepelná izolace z expandovaného polystyrenu
Konstrukční systém: dřevěné panely
Tepelná izolace: zateplení stropu nad patrem – foukaná izolace, 280 mm
Fasáda: silikátová omítka, cementovláknité desky
Střešní krytina: betonová taška Bramac Alpská classic standard
Okna: plastová, šestikomorový profil, izolační trojsklo
Teplo: krbová vložka, elektrokotel, termický solární systém pro ohřev vody, tepelný akumulační zásobník s bojlerem
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokartonový obklad, dřevotřísková deska V20 13 mm, nosná dřevěná konstrukce tl. 200 mm vyplněná tepelnou izolací, dřevotřísková deska V100 tl. 13 mm, zateplovací kontaktní systém z polystyrenu EPS 70 F
Celková tloušťka stěny: 34,3 cm,
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,14 W/m2K
Projekt: Ing. arch Štěpán Koníček
Realizace: Haas Fertigbau Chanovice s.r.o., 2015 (pouze hrubá stavba)
Chata v Jizerských horách - dřevostavba na klíč
3AE s.r.o.
PLANUM
WOLF SYSTEM spol. s r.o.
Dispozice: 2+kk / 2+1
Rodinný dům 307 - dřevostavba na klíč
PILA MARTINICE s.r.o.
Užitná plocha: 130 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Rodinný dům Tábor - dřevostavba na klíč
ALFAHAUS s.r.o.
Užitná plocha: 137 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Bennet
KANADSKÉ SRUBY TÁBOR, s.r.o.
Užitná plocha: 177 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Optimal 02 - dřevostavba na klíč
PENATUS s.r.o.
Užitná plocha: 124 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
LUCERN 116 - dřevostavba na klíč
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Užitná plocha: 103.1 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
EKONOMY MS 04 - dřevostavba na klíč
MS HAUS s.r.o.
Užitná plocha: 85 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
RD Mnichovice
EKOPANELY SERVIS s.r.o.
Užitná plocha: 124.3 m²
Dispozice: 3+kk / 3+1
Pavo 111 - dřevostavba na klíč
A T R I U M, s.r.o.
Užitná plocha: 111.03 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Dům se sloupy z douglasky
ARCHCON atelier, s.r.o., DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Užitná plocha: 118.44 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Moderní roubenka v trampské osadě
OK PYRUS, s.r.o.
Užitná plocha: 117 m²
Dřevostavba roku - archiv
Copyright © 2024 Českobrodská 35, 190 12 Praha 9 - Dolní Počernice Kontakt